زیباترین خلیج ها در جهان

زیباترین خلیج ­های جهان را بشناسیم

خلیج، سطح آبی کوچک ‌تر از دریاها است که بخشی از آن در خشکی پیشروی کرده است. خلیج ها عموما از آب‌ های مناطق دریای اطراف، آرامتر هستند، زیرا توسط زمین محافظت می‌شوند. خلیج‌ ها همچنین عمق بسیار کمتری نسبت به آب‌ های دیگر دارند. در این مطلب از دلتابان می‌خواهیم در مورد زیباترین خلیج ها و همچنین اهمیت آنها، از نظر تجاری و اقتصادی و همینطور تفریحی صحبت کنیم. همراه ما باشید:

 اهمیت اقتصادی و استراتژیکی فراوان خلیج­ ها زمانی مشخص می­شود که این مناطق به اندازۀ کافی بزرگ و عمیق باشند و به بندرگاه‌های طبیعی تبدیل شوند. جالب است بدانید بسیاری از شهرهای بزرگ جهان در یک بندرگاه طبیعی شکل گرفته ­اند.

جذاب ترین خلیج ها در جهان:

خلیج فاندی

زیباترین خلیج ها در جهان

 علت شهرت خلیج فاندی در بخش ساحل آتلانتیک کانادا که از زیباترین خلیج ­ها می باشد؛ بیشتر به خاطر جزر و مدهایش است. گروهی معتقدند لغت فندو به معنای شکاف، به فاندی تغییر شکل یافته است. اما گروهی دیگر به دلیل شکل این خلیج می­گویند: به لغت پرتغالی فوندو به معنای قیف اشاره دارد.

اختلاف سطح آب بین جزر و مد می ‌تواند تا 16 متر هم برسد که دلیل آن ساختار و شکل ویژۀ این خلیج است. صخره‌های هوپ ول (Hopewell)، یکی از بهترین مکان‌ها برای تماشای جزر و مد این خلیج که از زیباترین خلیج­ ها محسوب میشود، مناسب است. امواج جزر و مدی در طول زمان، خود تعدادی برج‌ سنگی­ ساخته اند که درختان آن­ها را پوشانده اند. پایۀ این اشکال صخره مانند را جزر و مد دو مرتبه در روز می ­پوشاند و آشکار می­سازد.

خلیج بهشتی

این خلیج یکی از پر بازدید ترین نقاط اقیانوس منجمد جنوبی است، زیرا کشتی‌های سیاحتی برای توقف تفریحی در اقیانوس منجمد جنوبی، دو مکان را مدنظر دارند؛ یکی از آن ها، از زیباترین خلیج ­های دنیا، یعنی خلیج بهشتی است و دیگری بندر نکو می باشد که خلیج کوچکی در شبه جزیره آنتراکتیک واقع در قطب جنوب است.

نام این خلیج را که با کوه­ها و صخره­های یخی بزرگ احاطه شده، توسط صیادان که نهنگی را در سال 1920 شکار کردند، انتخاب نمودند.

برای فعالیت ­های تفریحی در این خلیج زیبا می­توان به گشت و گذار بین توده ­یخ‌ های شناور با قایق‌ های بادی زودیاک، بازدید از ایستگاه تحقیقاتی شیلی و عکس­ برداری از پنگوئن ‌های بومی اشاره کرد.

خلیجی از جزایر

این ناحیه­­ زیبا که از 144 جزیره و تعدادی از خلیج‌ های مجزا و نیز سواحل ماسه‌ای شگفت انگیزی تشکیل شده، یکی از معرو‌ف ‌ترین جاذبه‌های توریستی کشور نیوزلند است.

از لحاظ تاریخی، این خلیج اولین بخش از نیوزلند بوده که اروپایی ‌ها در آن اقامت کردند. کاپیتان جیمز کوک، اولین اروپایی، بوده که وارد این جزیره شده است.

تعداد زیادی وال‌، دلفین‌، نیزه ماهی‌ های بزرگ و پنگوئن در این ناحیه زندگی می‌کنند و از نظر زندگی دریایی بسیار غنی است.

این خلیج تبدیل به نوعی مقصد برای ماهیگیران و گردشگران شده، زیرا این خلیج از بهترین نقاط برای کشتی های تفریحی، ورزش‌ ماهی ‌گیری بین ‌المللی و تورهای دریایی و جهانی است.

خلیج کوتور

جنوب غربی مونته ­نگرو و در دریای آدریاتیک، خلیج کوتور، یکی از زیباترین خلیج­ ها، واقع شده است. شهرهای دیدنی ریسان (Risan)، کوتور (Kotor) و پراست (Perast)، تعداد زیادی ساحل و اقامتگاه‌های مخصوص گردشگران، خط ساحلی این خلیج را تشکیل می­دهد.

از دوران باستان تا به امروز، این خلیج مسکونی بوده است. تعداد زیادی کلیسا و صومعۀ‌ تاریخی در دل شهر کوتور جای گرفته اند؛ از این ‌رو کوتور از سال 1979 جزء میراث جهانی قرار گرفته است.

خلیج فنگ نگا یکی از زیباترین خلیج ها در جهان

اگر 95 کیلومتر از جزیره پوکت که بزرگ ‌ترین جزیره تایلند است و به بهشت جزایر گرمسیری معروف شده، فاصله بگیریم؛ به خلیج فنگ نگا، یکی از جذاب ترین خلیج ها در جهان می­رسیم. این خلیج خود شامل تعدادی خلیج کوچک‌تر، سرداب ‌ها و غارهای آبی و نیز تعدادی جزیره آهکی است که ارتفاع برخی از آن‌ها به 300 متر می‌رسد.

صخرۀ سوزنی ­شکل که ساخته شده از سنگ‌ های آهکی می باشد”کو پینگ کان” نامیده می‌شود و مشهورترین جزیرۀ این خلیج است.

رایج ­ترین راه برای بازدید از این خلیج که یکی از زیباترین خلیج­ های دنیاست، استفاده از قایق کایاک است زیرا با کمک آنها می ‌توان راحت ‌تر به سرداب‌ ها و غارهای آبی دسترسی داشت.

بندر ویکتوریا

بین جزیره هنگ کونگ و شبه جزیره کاولون (Kowloon) در دریای جنوب چین، یکی از شلوغ‌ ترین بنادر جهان، بندر ویکتوریا قرار گرفته است که تراکم بالایی از قایق ‌های ته ­پهن چینی، قایق‌های تندرو و کشتی‌های بزرگ حمل مسافر و ماشین را داراست.

چشم­اندازی دیدنی از آسمان‌ خراش‌ های جزیره هنگ کونگ در یک طرف این بندر و خط ساحلی “سیم شا سوی”  (Tsim Sha Tsui) در سمت دیگر آنجا دیده می ‌شوند.

بندر جکسون

 یکی از زیباترین خلیج­ های جهان، پورت جکسون، بندری طبیعی در سیدنی است. این شهر دارای صدها خلیج، پناهگاه ساحلی، سواحل و راه‌های آبی میباشد. از این بندر می ­توان ساختمان اپرای سیدنی و پل بندر سیدنی را تماشا کرد.

خلیج سن فرانسیسکو

ناحیۀ اطراف آن که به نام منطقه خلیج سن فرانسیسکو شهرت دارد دومین منطقه حومه‌ای و پرجمعیت غرب آمریکا، یعنی کالیفرنیا است که تقریبا 8 میلیون نفر جمعیت دارد و از زیباترین خلیج ­های دنیا محسوب می شود. گلدن گیت تنگه‌ای است که این خلیج را به اقیانوس آرام پیوند می‌دهد و پل معروف گلدن گیت هم بر روی آن می باشد.

شهر سن فرانسیسکو، قطب تجاری- اقتصادی این منطقه به شمار می‌آید. جزیره آلکاتراز یکی از جزایر این خلیج است که تا سال 1963 یکی از مشهور ترین زندان‌ های جهان را در خود جای داده بود.

خلیج گوانابارا از زیباترین خلیج ها در جهان

از زیباترین خلیج های جهان

جنوب غربی برزیل، خلیج زیبای گوانابارا واقع شده که جنگل‌های گرمسیری، سواحل ماسه‌ای، صخره‌هایی با اشکال عجیب و بلندی‌ های کوهستان “سرا دو مارل” (Serra Do Marl)  آن را احاطه کرده است. شهر ریودوژانیرو در همسایگی این خلیج می باشد.

یک کاوشگر پرتغالی به نام گاسپار دلموس این مکان را در اول ژانویه سال 1502 کشف کرد. او نام ریودو ژانیرو (رودخانه ژانویه) را به آن داد چرا که تصور می‌کرد این خلیج، یک رود بزرگ است.

خلیج ها لانگ

معنای لغوی ها لانگ، اژدهایان افول کرده است. از مشهور ترین و زیباترین خلیج ها در جهان و دیدنی‌ های کشور ویتنام نیز محسوب می‌شود، این خلیج با  120 کیلومتر خط ساحلی، که جزء میراث جهانی یونسکو قرار گرفته و از هزاران جزیره کوچک خالی از سکنه تشکیل شده است. هر یک از این جزیره‌ها با گیاهان انبوه پوشیده شده اند و غارهای شگفت‌انگیز زیادی را در خود جای داده‌اند.

نظرات کاربران