موزه باستان‌شناسی استانبول
28 فروردین 1400
جاذبه گردشگری

معرفی کامل موزه باستان‌شناسی استانبول

موزه باستان‌شناسی استانبول شامل مجموعه‌ای مهیج و زیبا از آثار باستانی ماقبل تاریخ چون یونان، روم و بیزانس می‌باشد که شما را دعوت می‌کند به تماشای افسانه و تاریخ زیبای گذشتگان. همه این آثار از مجموعه‌های کاخ توپکاپی گردآوری شده‌اند. در کنار موزه هنرهای ترکی و اسلامی در استانبول بهترین جاذبه، موزه باستان شناسی در این شهر است و باید در لیست کارهایی باشد که گردشگران دوستدار تاریخ می‌خواهند انجام دهند.

همان طور که می‌دانید، کشور ترکیه جاذبه‌های خیلی زیاد و متنوعی دارد و هرساله مسافران زیادی را جذب خود می‌کند. موزه باستان‌شناسی استانبول، یکی از این جاذبه‌ها می‌باشد که در جنوب کاخ توپکاپی واقع بوده و در سال ۱۸۱۱ میلادی تاسیس و در سال ۱۹۰۸ بازسازی شده است. این موزه معروف، سه طبقه جدا دارد که عبارتند از: بخش شرق باستان، بخش هنر اسلامی و بخش باستان شناسی.

آثار محفوظ در موزه باستان شناسی استانبول

در موزه باستان‌شناسی استانبول، شما می‌توانید آثار تاریخی و هنری دوره اسلامی و باستان را مشاهده کنید. در این مکان بی‌نظیر، بیش از یک میلیون قطعه ارزشمند و نیز ۷۵۰۰۰ نوشته میخکی و آرشیو تابلت، حفظ و نگهداری می‌شود. موزه باستان‌شناسی در واقع از کهن‌ترین، دیدنی‌ترین و اولین موزه کشور ترکیه است.

از شگفتی‌های این موزه می‌توان به تابوت اسکندر و زنان عزادار اشاره کرد، که در طرح بنای موزه استفاده شده است. آثار مصر، عربی، آناتولی و بین المللی را می‌توانید در موزه باستان‌شناسی مشاهده کنید. همچنین در این مکان، آثار نادری نظیر مجسمه زنجیرلی، ستون پادشاه اکد نارامسین و تفاهمنامه قادس هم وجود دارد.

اگر به دنبال بلیط سفر ارزان قیمت به کشور ترکیه هستید، تا از این موزه بی‌نظیر دیدن کنید، پیشنهاد می‌کنیم تور لحظه آخری استانبول را بخرید که منجرب کاهش بیشتر هزینه‌ها می‌شود.

اگر علاقه زیادی به اسناد تاریخی و آثار باستانی را دارید، به هیج وجه موزه باستان‌شناسی استانبول را فراموش نکنید. ما هرساله شاهد میلیون‌ها گردشگر هستیم که به بازدید از این موزه می‌آیند.

 این موزه معروف، به شکل خیلی زیبایی، آثار باستانی گذشته را در یک مجموعه مهم، به تصویر می‌کشد.

از کاخ توپکاپی به موزه باستان شناسی، همه این مجموعه انتقال داده شده است. در لیست جاذبه‌های موزه شهر استانبول، موزه باستان‌شناسی هم قرار دارد.

تاریخچه موزه باستان‌شناسی استانبول

به عنوان مدرسه صنایع هنری، در سال ۱۸۸۳ توسط عثمان حمدی بی، موزه باستان‌شناسی احداث شد. سپس در سال‌های ۱۸۷۵ تا ۱۸۹۱ از آن به عنوان موزه سلطنتی استفاده کردند.

همچنین در سال‌های بعدی بازسازی‌هایی روی آن انجام شد که به شکل موزه به سبک نئوکلاسیک استانبول درآمد. الکساندر والری، معمار موزه باستان‌شناسی می‌باشد.

در واقع در زمان گذشته، برای این که سلطان محمد فاتح بتوانند از یک مکانی مسابقات ورزشی و بازی‌ها را تماشا کند، به همین خاطر این موزه باستان‌شناسی به طور مجلل ساخته شد.

قسمت‌های موزه باستان‌شناسی استانبول

همان طور که در بالا هم گفتیم، موزه باستان‌شناسی به سه بخش مجزا تقسیم‌بندی شده است، که عبارتند از:

بخش شرق باستان

در موزه بخش شرق باستان، شما می‌توانید آثار قبل از اسلام را مشاهده کنید. در واقع آثار تاریخی بابل باستان و هنری در این موزه وجود دارد و تندیس‌ها و تابوت‌های باستانی که نمایانگر تاریخ استانبول اند، در آن جا نگهداری می‌شود.

همچنین در این قسمت مجسمه‌های حیوانات تاریخی وجود دارد، که تصور می‌شود واقعی هستند. مجسمه حیواناتی مانند اژدها، گاو و شیر.

از شگفتی‌هایی که در این بخش از موزه وجود دارد، می‌توان به کهن‌ترین پیمان صلح در جهان (پیمان کادش) اشاره کرد. پیمان کادش قبل از میلاد مسیح در سال ۱۲۷۴ امضا شده و نوشتار آن به صورت خط میخی می‌باشد. در پایتخت حکومت هیتی، این پیمان کشف شده است.

یکی دیگر از شگفتی‌های این بخش، از دوران بابل باستان، کهن‌ترین شعر عاشقانه که باقی مانده است.

اگر به موزه باستان‌شناسی استانبول رفتید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از این دو اثر تاریخی دیدن کنید که بسیار لذت‌بخش می‌باشد.

بخش هنر اسلامی

بخش هنر اسلامی موزه باستان‌شناسی

آثاری که مرتبط با هنر اسلامی هستند، مانند کاشی‌های رنگین جلا شده، ظروف مسی حکاکی شده و کتیبه‌های تاریخی در این موزه قرار دارند.

همچنین انواع متنوع نقش برجسته‌هایی که به زمان ظهور اسلام مربوط می‌شود، در موزه بخش هنر اسلامی، می‌توانید مشاهده کنید.

در این موزه، عمارتی خواهید دید که به هنرهای اسلامی مربوط می‌شود و از معماری اسلامی و سنتی برخوردار می‌باشد که همچنان زیبایی و جلوه خود را حفظ کرده است.

در دوره حکومت عثمانی، یکی از کهن‌ترین بناها، بخش هنر اسلامی بود. نفوذ هنر اسلامی و فارسی از خصوصیات این بخش به شمار می‌آید.

این بخش از موزه را در سال 1472 مخصوص سلطان محمد فاتح ساخته اند که از آن جا وی مسابقات ورزشی و بازی‌ها را نگاه کند.

بخش باستان‌شناسی

اکتشافات تاریخی مربوط به دوران عثمانی در بخش باستان‌شناسی موزه، قابل مشاهده است. اگر در حالت کلی بخواهیم بیان کنیم، باید بگوییم که تابوت‌هایی که به قرن ۳‌ام مربوط می‌شود و یافته‌های دوران حکومت عثمانی در این موزه قرار گرفته است.

موزه باستان‌شناسی استانبول و امکانات آن

گالری و باغ از امکانات موزه باستان‌شناسی می‌باشد که در ادامه مطلب به معرفی آن‌ها می‌پردازیم. همچنان همراه دلتابان باشید.

گالری موزه باستان‌شناسی شهر استانبول

گالری موزه باستان‌شناسی استانبول

در این گالری می‌توانید با افسانه‌های تاریخی، روایت‌ها و سلسله حکومت عثمانی آشنا شوید.

باغ موزه باستان‌شناسی

منظور از باغی که در این جا می‌گوییم، همان پارک گلهانی است که در استانبول واقع می‌باشد که به عنوان باغ شاهان عثمانی در زمان‌های گذشته از آن استفاده میشد.

بعد از این که از موزه باستان‌شناسی استانبول دیدن کردید، می‌توانید در پارک گلهان که دارای فضای سرسبز، پل‌های چوبی تزئین شده و گل‌های رنگارنگ است، استراحت کنید.

چه چیزی در موزه باستان‌شناسی استانبول در انتظار ماست؟

وقتی که وارد موزه باستان‌شناسی شوید، اولین چیزی که مشاهده می‌کنید، مجسمه خدای ازدواج است. در سمت چپ هم مجسمه‌های عتیقه و خاصی را می‌بینید.

از مجسمه‌های قدیمی آغاز و تا مجسمه‌های رومی ادامه می‌یابند. آرامگاه‌های کهن و سنگ قبر در اولین اتاق این موزه قرار دارند. در ادامه شما سالن کنان اریم را مشاهده خواهید کرد.

در این جا شما می‌توانید به راحتی آثاری که به زمان آفرودیسیاک و حکمرانی ایرانیان مربوط می‌شوند را ببینید.

در ادامه اتاقی که مخصوص عثمان حمدی بی و سالنی که در گورستان سلطنتی صیدا وی یافته و شامل آثار هنری بود را مشاهده می‌کنید.

در اینجا، خانواده تابنیت پادشاه صیدا، مربوط به سه تابوت آغازین می‌شود که خیلی ماهرانه صورت گرفته است.    

بهترین بخش موزه باستان‌شناسی استانبول

بهترین بخش موزه باستان‌شناسی

تابوت پادشاهان

عثمان حمدی بی، یافته‌های باستان‌شناس عثمانی می‌باشد که از کشور لبنان آمده است. در جنوب کشور لبنان، او با حفاری در صیدون، پادشاهان صیدون باستان را از گورستان یافته که این تابوت ها، گنجینه‌های با ارزش هستند. برای مثال تابوت عزاداران و تابوت الکساندر جزء آن‌ها می‌باشد.

موقعیت موزه باستان‌شناسی شهر استانبول

این موزه در همسایگی پارک گلهان و کاخ توپکاپی در قسمت اروپایی استانبول و در محله سلطان احمد قرار دارد.

چه ساعت‌هایی می‌توانیم از موزه باستان‌شناسی بازدید کنیم؟

در فصل‌های بهار و تابستان، موزه باستان‌شناسی شهر استانبول از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۷ بعدازظهر باز است، و در پاییز و زمستان هم می‌توانید از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ بعدازظهر به دیدن این مکان زیبا بروید. شایان ذکر است، روزهای دوشنبه، موزه باستان‌شناسی تعطیل می‌باشد.

نحوه دسترسی به موزه باستان‌شناسی استانبول

دسترسی به موزه باستان‌شناسی

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، موزه باستان‌شناسی واقع در نزدیکی پارک گلهان و عمارت توپکاپی است. شما می‌توانید با تور استانبول و یا انواع وسایل نقلیه به این مکان زیبا بروید.

اگر برای رفتن به استانبول، تورهای مسافرتی را انتخاب کردید، برای بازدید از موزه باستان شناسی، هماهنگی‌های لازم را با راهنمای مسافرتی خود انجام دهید.

شایان ذکر است، قیمت بلیط برای ورودی موزه برابر با ۵۰ لیر می‌باشد. برای گرفتن تخفیف، می‌توانید به سایت موزه مراجعه کنید.

شما می‌توانید از مکان‌هایی نظیر سالن موزه کنسرت ایا ایرنه، کاخ توپکاپی، مسجد آبی، مسجد ایا‌صوفیه که در نزدیکی موزه باستان‌شناسی شهر استانبول قرار دارد هم دیدن کنید.    

سخن آخر

در این مطلب ما سعی کردیم اطلاعات مفیدی از موزه باستان‌شناسی استانبول در اختیار شما بگذاریم تا با این مکان بی‌نظیر آشنا شوید.

امیدواریم مطالب بیان شده برایتان مفید بوده و بهترین استفاده را کرده باشید. رفتن به استانبول برای بازدید از این موزه زیبا، واقعا ارزشش را دارد. برای یک بار که شده به شهر استانبول بروید و از موزه باستان‌شناسی آن دیدن کنید. بی‌شک تجربه متفاوتی برایتان خواهد بود.

نظرات کاربران