تصویری از هواپیمای در حال پرواز

امنیت در پرواز و حقایق آن

همه ما پیش از سوار شدن به هواپیما نگرانی‌هایی را در خصوص امنیت سفرمان از طریق راه هوایی داریم؛ اما آیا تا کنون به این اندیشیده‌اید که این امنیت در پرواز طی چه اقداماتی و چگونه تأمین می‌شود؟ چه مسائلی را مد نظر قرار می‌دهند تا یک پرواز بدون هیچ اختلالی ایمن گردد؟ چه کسانی در ساخت این امنیت نقش دارند و پلیس پرواز چرا در هر سفر در هواپیما حضور دارد؟ باید بدانید که همانند دیگر راه‌های حمل‌ونقل، راه هوایی نیز دارای قوانین خاص و پلیس امنیت هم در فرودگاه و هم در هواپیما است و به خاطر حضور این افراد است که امنیت یک پرواز حفظ می‌شود. اگر قصد خرید بلیط هواپیما دارید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا شما را با امنیت پرواز آشنا کنیم.

نمایی از بال هواپیما در حال پرواز

پلیس امنیت در پرواز

کماکان هرکدام از ما با واژه اختلال آشنا هستیم. این لغت به معنای بروز هرگونه مشکل در هنگام پرواز اشاره می‌گردد و معمولاً با کلمه امنیت نام برده می‌شود. این که چگونه و به وسیله چه ابزاری این اختلالات پیش آمده را برطرف می‌سازند، یکی از ویژگی‌های این عبارت است. به وجود آوردن هرگونه مشکل در امنیت مسافران، پرواز و هواپیماها سرفصل جرائم است و امنیت یک پرواز را بر هم می زند… عواملی همچون ایجاد مانع برای هواپیما قبل و بعد از پرواز، استفاده از علائم تقلبی هواپیمایی، تخریب و تهدید هواپیما با هر عنوانی، خرابکاری در تأسیسات فرودگاه و هواپیماها و غیره، به اختلال امنیت در پرواز نسبت داده می‌شوند و برای برطرف سازی آن‌ها پای پلیس امنیت پیش کشیده می‌شود.

۳ عامل اصلی برهم خوردن امنیت در پرواز

تصویری از کابین هواپیما

۳ عامل اصلی برهم خوردن امنیت پرواز در مقررات بین‌المللی عوامل محیطی، ماشین‌ها و انسان‌ها معرفی‌ شده‌اند.

عامل محیطی: هرگونه اختلال از قبیل ترافیک‌های هوایی، شرایط جوی، اختلال در ارتباطات و مشکلات فرود از طرف فرودگاه مقصد که در هنگام پرواز، در پوشش عوامل خارجی به امنیت در پرواز آسیب رساند، نوعی اختلال در امنیت پرواز تلقی می‌گردد.

ماشین‌ها: استاندارد هواپیماها و مهندسی ساخت و طراحی آن‌ها از جمله مواردی است که در بین عوامل ماشینی قرار می‌گیرند. طبق آخرین استانداردهای هواپیمایی روز هر هواپیمایی که اجازه پرواز دارد، باید به روز رسانی و طراحی شود و گواهینامه‌های مربوط به صدور پرواز از سوی سازمان هواپیمایی هر کشور برای آن، صادر گردد.

عامل انسانی: به تعهداتی که تمامی مجریان پرواز از خدمه‌ی پرواز و خلبانان گرفته تا مسافران نیاز به تائید آن دارند، اشاره می‌شود. استفاده از کارکنان آموزش دیده و مجرب برای پایین آوردن درصد خطا در پرواز در زمینه‌ی مدیریت هواپیما بسیار مهم است. همچنین انجام آزمون‌های روانشناسی و جسمانی در دوره‌های منظم برای خلبانان، کارکنان پرواز و پلیس‌های امنیت پرواز بسیار مهم است. مسافرین نیز باید قوانین پرواز مانند اقلام ممنوعه‌ای که نباید در پرواز در بار آن‌ها وجود داشته باشد را رعایت کنند.

ایمن‌سازی هواپیما قبل از پرواز

اولین کار پیش از بلند شدن هواپیما، اقداماتی است که برای امنیت در پرواز باید مو به مو و با دقت صورت گیرند. در این صورت است که یک سفر با آرامش و مطمئن انجام می‌شود. مواقعی که به هر علتی امنیت پرواز دچار مشکل شود و عواملی مخرب صورت ‌گیرد، خلبان‌ها نیز قادر به مدیریت آن نیستند.

در برخی از موارد اقدامات خلبان می‌تواند بهترین هواپیما را در دل خطر قرار دهد. به طوری که نتواند آن را برطرف سازد و پرواز با شکست روبرو شود. به همین دلیل شکسته شدن و از بین رفتن هر کدام از قوانین هواپیمایی، نگرانی اصلی مقامات سازمان‌های هواپیمایی هر کشور است.

چک کردن امنیت فنی هواپیما به دست مأمورین پرواز

تصویری از فرودگاه

یکی دیگر از مسائل امنیت در پرواز، چک کردن امنیت فنی هواپیما به دست مأمورین است که بعد از اتمام بررسی چمدان‌ها به شخصه آن را ببندید و سعی کنید تحت هیچ شرایطی از دیگران کمک نگیرید و به آن‌ها نیز کمک نکنید. در خصوص حمل نیز از هیچ فردی کمک نخواهید! اقلامی مانند کت، ژاکت، وسایل فلزی و کیف پول باید در داخل پلاستیک قرار گیرند و در دستگاه اسکن به صورت جداگانه بررسی شوند. لوازمی مانند لپ تاب یا وسیله‌ی الکترونیک دیگری که از نظر اندازه بزرگ هستند باید در اختیار مأمورین قرار گیرند تا به صورت کامل تفتیش شوند. هرگونه همکاری با مأموران فرودگاه و خدمه در فرودگاه و در حین پرواز، عملی مثبت تلقی خواهد شد. در صورت بروز هرگونه مشکل در حین پرواز تنها سعی کنید که آرامش خود را حفظ کنید و خونسرد باشید.

امنیت سفر با هواپیما چگونه است؟

در جریان امنیت در پروازمواردی هست که ملزم به رعایت آن‌ها هستیم. امنیت بار یکی از این موارد است که در ادامه ذکر شده است. با استفاده از امکاناتی که برای چک کردن تمامی چمدان‌ها و وسیله‌ها در نظر گرفته شده، مأمورین فرودگاه اقدام به انجام این کار می‌کنند و از این طریق امنیت بار تأمین می‌شود. بازرسی‌های دستی و فیزیکی، دستگاه اشعه ایکس و استفاده از ردیاب‌های دستی از قبیل کارهایی است که برای بازرسی بارها انجام می‌شود، هستند. حمل وسایلی مانند قطعات یدکی، چتر، سلاح‌های سردی چون چاقو و اشیایی که لبه‌ی تیز دارند، ممنوع است. وسایل برقی مانند ژنراتور، اره‌برقی و لوازم یدکی باید به قسمت حمل بار فرودگاه تحویل داده شوند. کلیه لوازم از قبیل، لوازم شخصی مانند لباس، کفش، کتاب و وسایل بهداشتی جز مواردی است که به صورت بارهای معمولی پذیرش می‌شوند. استعمال دخانیات و حمل آن‌ها در تمامی پرواز‌ها ممنوع است و جز کارگوها قرار می‌گیرند.

آن چه شما از سفر با هواپیما نمی‌دانید!

تصویری از هواپیما در حال پرواز

در پروازهایی که صورت می‌گیرد برخی از اتفاقات و اقدامات هستند که رازهایی درباره آن‌ها به طور کامل فاش نشده است! شاید هنوز هیچ یک از مردم عادی از انجام ‌آن‌ها خبر ندارند، در این قسمت از مقاله تعدادی از این عوامل را به صورت خلاصه بیان می کنیم. شاید برای شما هم جالب باشد:

شماره یک: بیشتر خلبان‌ها در طول پرواز خواب هستند! گاهی اتفاق می‌افتد که کمک خلبان نیز در طول پرواز خواب باشد. این شاید عجیب‌ترین و ترسناکترین اتفاق در امنیت در سفرهای هوایی باشد.

شماره دو: لوازمی مانند هدفون‌ها که در اختیار مسافران قرار می‌گیرند، نو نیستند. این موارد را بعد از هر پرواز در انبارهای شرکت‌های هواپیمایی مجددا جمع می‌کنند و تنها با یک تمیزکاری دوباره آن‌ها را بسته‌ بندی می‌کنند.

شماره سه: یکی دیگر از مسائل امنیت در پرواز که بسیار مهم است، کمبود اکسیژن در ارتفاع است که اگر در شرایطی قرار گرفتید که مجبور به استفاده از ماسک اکسیژن بودید باید بدانید که شما تنها ۱۵ دقیقه زمان دارید تا از آن استفاده کنید. در غیر این صورت در ارتفاعی باشید که امکان تنفس درست وجود نداشته باشد بیهوش خواهید شد. برای جلوگیری از این کار اگر کودک شما در این سفر همراه شما است، اول ماسک خود را بزنید، چراکه بیهوش شدن ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای آسیبی به کودک نمی‌رساند.

شماره چهار: کاهش نور داخل هواپیما در زمان فرود یک دلیل بسیار مهم است چرا که با این کار در زمان فرود در شب عادت کردن چشم شما به تاریکی سریع‌ تر اتفاق می‌افتد و دید بهتری خواهید داشت.

شماره پنج: غذایی که دو خلبان پرواز از آن میل می‌کنند، کاملا متفاوت است و نمی‌توانند از غذای یکدیگر بچشند. این کار برای پیشگیری از زمانی است که غذای یکی از آن‌ها مسموم باشد، این کار از عوامل مهم امنیت در سفرهای هوایی به شما می‌آید.

شماره شش: شما در حین پرواز باید تلفن همراه خود را خاموش کنید اما همان مهمانداری که به شما توصیه می‌کند، در قسمت پشتی از تلفن همراه خود استفاده می‌کند! این یعنی آن‌ها تلفنشان را خاموش نمی‌کنند.

نمایی از داخل هواپیما

شماره هفت: هواپیما در تمامی طول سفر در معرض رعد و برق قرار دارد.

شماره هشت: یکی از مهم‌ترین اقدامات امنیت در پرواز این است که خلبان می‌تواند از ورود فردی که آشوب به پا کرده است، به داخل هواپیما جلوگیری کند. برای افراد آشوبگر جریمه نقدی بنویسد، افراد را دستگیر کند، در اصل قدرت او هیچ محدودیتی ندارد.

شماره نه: آب بدون بطری داخل هواپیما را ننوشید.

شماره ده: در حین پرواز درخواست قهوه و چای ندهید و آن را ننوشید، شاید آب مناسبی برای تهیه آن استفاده نشده باشد.

شماره یازده: قفل در دستشویی هواپیما از بیرون هم باز می‌شود!

شماره دوازده: هرگز از دستشویی هواپیما آب نخورید این آب به شدت آلوده است؛ زیرا منابع آب آن طولانی مدت تعویض می‌شود.

شماره سیزده: با قفلی که مورد تایید  TSA است چمدان‌هایتان را قفل کنید که این مورد یکی‌دیگر از مهم ترین مسائل امنیت در پرواز است.

شماره چهارده: در قسمت جایگیری بار، کیفتان را با ملایمت قرار نمی‌دهند؛ اما شما با باربرها مهربان باشید تا از وسایلتان به خوبی محافظت شود.

شماره پانزده: در روزهای بارانی خلبان باید با شدت بیشتری چرخ را روی باند فرود آورد، این کار او از عمد است نه بی تجربگیش. باید بتواند تا سطح مایع روی باند را بشکافد و سر نخورد.

تصویری از کابین خلبان

شماره شانزده: به مهاندارها انعام بدهید تا با مهربانی بیشتری از شما استقبال کنند و در طول سفر از شما پذیرایی کنند.

شماره هفده: خرید از شرکت‌های هواپیمایی بزرگ و نامدار به منزله سفر با یک خلبان کارکشته نیست.

شماره هجده: خاموش کردن تلفن همراه تاثیری در سقوط هواپیما ندارد، تنها به خلبان کمک می‌کند تا نویزهای کمتری را از بیسیم بشنود که خود یک عامل مهم در امنیت در سفرهای هوایی است.

شماره نوزده: تنها ظروف و رخت‌ خواب‌های پرواز اول صبح تمیز هستند!

شماره بیست: با داشتن یک ساک دستی متوسط و بردن آن به داخل کابین از پرداخت هزینه بار اضافی بپرهیزید.

شماره بیست و یک: اگر هواپیما ربوده شده باشد، خلبان فلپ بال‌های هواپیما، که مسئول کم کردن سرعت هستند را رو به بالا تنظیم می‌کند و از روی زمین بج مراقبت متوجه می‌شود که هواپیما ربوده شده است.

شماره بیست و دو: در روزهای گرم که درجه دمای هوا بالا است، بلند شدن هواپیما از روی زمین با بار سنگین برای هواپیما غیر ممکن است و از لحاظ امنیت در سفرهای هوایی این موضوع اهمیت بالایی دارد.

نظرات کاربران