تصویری از هواپیما در حال پرواز
27 آذر 1399
ایرلاین ها

قوانین داخل هواپیما

در هنگام سفر با هواپیما اصول و نکات مهمی را باید بدانیم که به عنوان قوانین داخل هواپیما در سفرهای هوایی در تمام دنیا شناخته می‌شوند. تجربه سفرهای هوایی اغلب در باورها پیچیدگی و متفاوت بودن سفرها را دارد و ممکن است تمامی سفرهای هوایی شما مثل هم نباشد. سفر هوایی مانند انواع سفرهای دیگر قوانین و اصولی دارند که با آشنایی با این قوانین می‌توانید رفتار مناسبی در طول سفر خود داشته باشید. اگر برای اولین بار قصد خرید بلیط هواپیما را برای سفر دارید یا بارها با هواپیما سفر کرده‌اید باید قوانین و اصول را هر چند که ساده اما بسیار مهم در مورد رفتار در فرودگاه و داخل هواپیما بدانید. در این مطلب شما را با این اصول آشنا می‌کنیم.

نمایی از داخل هواپیما

کم شدن نور کابین از قوانین داخل هواپیما

کم کردن نور کابین در هنگام برخاستن هواپیما یکی از استانداردهای ایمنی در حساس‌ترین لحظات پرواز و از قوانین داخل هواپیما است. کم کردن نور کابین یکی از معیارهای ایمنی است که چشم مسافران را سریعتر در مواقع تخلیه اظطراری با نور محیط تطبیق می‌دهد. این نورها برای تطبیق با محیط بیرون طراحی شده، تا در هنگام شرایط اضطراری، اگر نور داخل کابین خاموش شود، چشمان مسافران به نور تنظیم شده عادت کند، و نیازی نیست که صبر کنید تا چشمان شما به تاریکی یا روشنایی احتمالی عادت کند. همین چند ثانیه برای نجات جان شما بسیار مهم و حیاتی است، نور کابین مثل نور شب و یا صبح زود یا نور هنگام غروب خورشید است. در هنگام حادثه باید چراغ‌های داخل کابین خاموش شوند، نور کم باعث می‌شود علامت خروج را راحت‌تر پیدا کنید. در هنگام خروج از هواپیما اگر هوا تاریک باشد، باعث می‌شود زمان کوتاهی دچار اختلال دید شوید، کم کردن نور کابین باعث شده تا چشمانتان به نور تاریک عادت کند و مشکلی برای دید شما پیش نیاید.

خاموش کردن وسایل الکترونیکی هنگام پرواز از دیگر قوانین داخل هواپیما

تصویری از موبایل در هواپیما

خاموش کردن موبایل و وسایل الکترونیکی هنگام پرواز از دیگر قوانین داخل هواپیما است که در طول پرواز باید رعایت کنیم. ممنوع بودن استفاده از موبایل در طول پرواز ضرروی است و اگر بخواهید از گوشی خود در هنگام پرواز استفاده کنید، باید آن را در حالت پرواز یا در وضعیت Airplane Mode قرار دهید.

مهم‌ترین دلیل این است که سیگنال موبایل باعث ایجاد اختلال در کار هواپیما می‌شود و برخی مواقع این اختلالات جبران ناپذیر است. امروزه به دلیل فناوری‌های پیشرفته در سرویس‌های برخی از شرکت‌های هواپیمایی به طور گسترده از تبلت و موبایل و هر وسیله ارتباطی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و مشکلی ایجاد نمی‌شود. برخی از شرکت‌های هواپیمایی پیشرفته به مسافران خود اعلام نمی‌کنند وسایل ارتباطی و وسایل الکترونیک که دارای امواج صوتی و رادیویی هستند را در حین پرواز خاموش کنند، البته توجه داشته باشید این شرایط همیشگی نیست و ممکن است در بیشتر زمان‌ها به علت تداخل سیگنال‌های الکترومغناطیسی و صوتی اعلام شود مسافران موبایل و تبلت و وسایل الکترونیکی خود را خاموش کنند و یا در حالت پرواز قرار دهند.

تکان خوردن هواپیما در برخی مواقع

نمایی از پنجره هواپیما

 

در طول سفر خود ممکن است تکان‌های هواپیما را احساس کنید و این باعث رعب و وحشت شما شود، اما باید بگوییم که نگران نباشید. مهمانداران به شما اطمینان می‌دهند این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که هواپیما خلاف جهت باد حرکت می‌کند. اگر زمانی هواپیما تکان‌های شدید داشته باشد و حرکات نامنظم از خود نشان دهد ضربان قلب تند تند و ترس بر مسافران غلبه می‌کند، معمولا دلیلی برای ترس وجود ندارد و باید سعی کنید در این لحظه‌ها خودتان را کنترل کنید. زمانی که هواپیما تکان می‌خورد می‌توانید تمرکز داشته باشید، مثلا سعی کنید نوشته‌ای را با دست مخالف خود بنویسید چون باعث می‌شود افکار ترس را از شما دور کند. یکی از کارهای دیگر این است که یک نی در داخل دهان خود بگذارید و نفس بکشید به دلیل این‌که جریان هوا محدود می‌شود شما نمی‌توانید نفس نفس بزنید و در نتیجه آرامش به شما بر می‌گردد.

از مهم ترین قوانین داخل هواپیما، نشستن بر روی صندلی قبل از باز شدن درب هواپیما است

از مهم‌ترین قوانین داخل هواپیما، نشستن بر روی صندلی قبل از باز شدن درب هواپیما است. همه ما عادت داریم در هنگام نشستن هواپیما در فرودگاه، زودتر از هواپیما خارج شویم، اما در نظر داشته باشید که صبر کردن شما در این مرحله بسیار مهم است. این امکان وجود دارد که خلبان مانعی را سر راه ببیند و بخواهد ترمز کند، اگر شما در هواپیما ایستاده باشید باعث می‌شود تعادلتان را از دست بدهیدو دچار مشکل شوید. حتما به این موضوع مهم توجه خاص داشته باشید و کمی صبور باشید تا مهماندار به شما اجازه نداده از روی صندلی خود بلند نشوید و با آرامش از هواپیما بیرون بیایید.

مقررات بار همراه مسافر از دیگر قوانین داخل هواپیما

تصویری از کابین هواپیما

مقررات بار همراه مسافر از دیگر قوانین داخل هواپیما است که باید در مورد آن بدانید. وسایلی که هر مسافر می‌تواند با خود به داخل کابین ببرد، وسایل شخصی، پول، جواهرات، اقلام با ارزش و مدارک است، شما نمی‌توانید وسایل شکستنی و تیز و برنده را به داخل کابین هواپیما ببرید. توجه داشت باشید لوسیون‌ها و کرم‌های آرایشی که جحم بیشتر از 100 میلی دارند را نمی‌توانید به داخل کابین هواپیما ببرید. اگر قصد دارید مواد خوراکی را با خود به سفر ببرید، انتقال مواد غذایی یخ زده و مواد روغنی و مواد اسیدی مثل آب لیمو و مواد چسبنده مثل خرما و عسل به داخل کابین ممنوع است. برای بردن ساک دستی به داخل کابین هواپیما باید ساک در محفظه مخصوص در بالای سر مسافر قرار گیرد و حداکثر وزن مجاز برای مسافرین کلاس عادی 5 کیلوگرم است. هر مسافر ‌می‌تواند فقط یک بسته به داخل کابین هواپیما ببرد. کل باری که شما مجاز هستید با خود به همراه داشته باشید75 کیلوگرم است و نباید در ابعادی که از پشت صندلی تجاوز کند باشد، اگر بخواهید بار خود را بر روی صندلی بگذارید باید هزینه پرداخت نمایید و حداکثر تعداد صندلی‌های خریداری برای هر مسافر 3 صندلی است.

به این نکته توجه داشته باشید کلیه خطوط هواپیمایی هیچگونه مسئولیتی در مقابل گم شدن اقلام با ارزش مثل جواهرات، وجه نقد، مدارک شناسایی شما ندارند. توصیه می‌شود این‌گونه مدارک و اشیاء مهم را درون کیف دستی همراه خود به داخل کابین هواپیما ببرید و یا می‌توانید به قسمت پذیرش بار مراجعه کرده و این‌گونه وسایل را بیمه کنید.

مقررات بار مسافر در قسمت بار هواپیما

تصویر چمدان

جامه دان به کلیه کالاها و سایر اموالی گفته می‌شود که مسافران در صورت نیاز با خود حمل می‌کنند، توجه داشته باشید در هنگام تحویل جامه دان خود در قسمت پذیرش به هیچ عنوان جامه دان مسافران دیگر را قبول نکنید، زیرا این امر باعث به خطر انداختن ایمنی پرواز می‌شود. به منظور پیشگیری از هر گونه سوء استفاده احتمالی توصیه می‌شود از پذیرفتن جامه دان مسافران خودداری کنید.

هنگام تحویل جامه دان به کانتر پذیرش حتما مشخصات خود را مثل نام و نام خانوادگی، تلفن، آدرس و پست الکترونیکی را به زبان انگلیسی بنویسید و به جامه دان خود متصل کنید. هنگامی که جامه دان را تحویل می‌دهید یک برچسب رسید دریافت می‌کنید، رسید را در جای مطمئن بگذارید تا در هنگام تحویل دچار مشکی نشوید.

هنگام تحویل در ایستگاه مقصد توجه داشته باشید که جامه دان خود را تحویل گرفته‌اید، به دلیل تشابه جامه دان‌ها ممکن است آن را اشتباهی تحویل بگیرید. در درجه اول حتما برچسب جامه دان را با رسید خود چک کنید. در صورتی که آسیب دیده باشد و یا دست زده شده و یا مفقود گشته حتما مراتب را سریعا قبل از خروج فرودگاه به واحد امور جامه دان اطلاع دهید.

مقررات حمل از جمله دیگر قوانین داخل هواپیما

حمل حیوان

تصویری از حیوان در فرودگاه

حمل هر گونه حیوان زنده طبق قوانین داخل هواپیما ممنوع است و در انبار بار هواپیما بر اساس قوانین و مقررات صورت می‌گیرد. توجه داشته باشید که حمل انواع حیوانات و پرندگان باید دارای مدارک معتبر، مثل کارت بهداشت و کارت واکسیناسیون و دیگر مدارکی که مد نظر کشور مقصد است، به همراه خود داشته باشید. حمل حیوانات در بار هواپیما مشمول پرداخت هزینه می‌شود.

حمل کالای خطرناک در قوانین داخلی هواپیما

کالای خطرناک، به اقلامی گفته می‌شود که سلامت و ایمنی مسافران و هواپیما را به خطر می‌اندازد. اینگونه وسایل با توجه به دستورالعمل‌های سازمان بین المللی هواپیما کشوری اکیدا ممنوع است. مواردی که شما نمی‌توانید با خود حمل کنید مواد رادیو اکتیو، کبریت و فندک، مواد منفجره و ترقه، باطری اسیدی، جیوه، آبلیمو و ترشی، مواد رنگ بر و پر اکسیدهای عالی، گاز بوتان، مواد سمی، نفت و بنزین، بسته‌های نایلونی، آهن آلات و کارت‌های بسته بندی شده هستند.

نکات بار همراه مسافر پس از تحویل در قوانین داخل هواپیما

نکات بار همراه مسافر پس از تحویل در قوانین داخل هواپیما را با هم مرور می‌کنیم. اگر جامه دان شما دچار خسارت شده باشد برای جبران خسارت بر حسب وزن آن، نه بر اساس میزان ارزش واقعی اعمال خسارت انجام می‌گردد. در صورت داشتن وسایل باارزش آن را در کیف دستی خود قرار دهید، و یا می‌توانید به واحد بار مراجعه کنید و بار مورد نظر را بیمه کنید.

در صورتی که جامه دان شما آسیب دیده باشد و یا مفقود شده باشد، به شرکت هواپیمایی در ترمینال مراجعه کنید تا پیگیر آن شوند.

نظرات کاربران