deltaban.com plane ticket

هر آنچه درباره انواع بلیط هواپیما باید بدانید!

چه اندازه درباره انواع بلیط هواپیما اطلاعات دارید؟ اصلا داشتن اطلاعاتی درباره بلیط‌های هواپیما چقدر ضروری است؟  داشتن اطلاعتی درباره بلیط هواپیما بسیار مهم و حیاتی است. ما دو نوع بلیط هواپیما داریم یکی بلیط سیستمی و دیگر چارتی. با ما همراه شوید تا علاوه بر این که با این دو نوع بلیط آشنایتان می‌کنیم؛ بسیاری از نکته‌های دیگر را نیز به شما آموزش دهیم.

تصویری از بلیط هواپیما

گاهی اوقات دوست دارید به سفر بروید، اما به دلایلی مسافرتتان صورت نمی‌گیرد. گفتنی است مشکل بیشتر افراد برای رفتن به سفر دلایلی از جمله مشکل مالی است. در کشور عزیزمان ایران شما حتی با کمترین هزینه هم می‌توانید به سفرهای داخلی بروید. برای رفتن به سفر بخش اعظم هزینه مربوط به خرید بلیط هواپیما و هزینه هتل یا محل اقامت است. شما با برنامه‌ریزی و تحقیق می‌توانید سفر لذت‌بخشی را برای خود رقم بزنید.

خرید بلیط هواپیما داخلی

به جرات می‌توان گفت که خرید انواع بلیط هواپیما داخلی از همیشه آسان‌تر شده است. برای خرید بلیط پروازهای داخلی به راحتی می‌توانید پرداخت خود را با استفاده از کارت‌های شتاب انجام دهید. تنها با رفتن به سامانه آنلاین فروش بلیط و با دسترسی به پرواز چارتر داخلی و پرواز سیستمی داخلی برای شهرهایی نظیر تهران، کیش و … خرید بلیط خود را با ارزانترین قیمت انجام دهید.

سفری با خیال راحت با بلیط هواپیما سیستمی

تصویری از بلیط هواپیمای سیستمی

شما تا به حال بلیط سیستمی تهیه کرده‌اید؟ چه اطلاعاتی درباره‌ی بلیط سیستمی دارید؟ یکی از انواع بلیط هواپیما که اغلب از پروازهای مهم کشور هم محسوب می‌شوند، پروازهای سیستمی هستند که برنامه و ساعت مشخصی دارند. شرکت‌های هواپیمایی بلیط‌های سیستمی را برای زمان‌های طولانی مدت برنامه ریزی می‌کنند، پس اگر شما قصد سفر به ترکیه را دارید و برای تهیه بلیط دچار استرس شده‌اید می‌توانید یک بلیط سیستمی تهیه کنید، فقط حواستان باشد تاریخ و ساعت پرواز خود را به خاطر داشته باشید. شاید با خود بگوید این بلیط را از کجا تهیه کنیم؟ با دو روش می‌توانید بلیط سیستمی را تهیه کنید روش اول از طریق آژانس‌های هواپیمایی و روش دوم از طریق خطوط هواپیمایی است. خوب حالا که بلیط سیستمی خود را تهیه کرده‌اید بد نیست نکته‌های زیر را نیز بدانید.

برنامه‌ی پروازهای سیستمی با توجه به شرایط بازار و برخی از عوامل پیش بینی نشده مانند آب و هوای طوفانی می‌توانند دچار تغییراتی بشوند که خود شرکت هواپیمایی جریمه‌ی این تغییر در برنامه را پرداخت می‌کند. اگر شما به طور ناگهانی قصد کنسل کردن بلیط خود را دارید می‌توانید این کار را انجام دهید ولی باید مبلغی به عنوان جریمه پرداخت کنید. حالا پرداخت جریمه به چه صورت است؟

هزینه جریمه زمانی که از پرواز انصراف داده‌اید مشخص می‌شود. یعنی هرچه به زمان پرواز نزدیک‌تر باشید متحمل پرداخت جریمه‌ی بیشتری هستید، پس به شما توصیه می‌کنیم تا از سفر خود مطمئن نشده‌اید اقدام به خرید بلیط نکنید. حتما این سوال به ذهنتان آمده است اگر از پرواز جا بمانیم چه اتفاقی برای پول بلیط می‌افتد؟ اگر به پرواز نرسید، در این حالت بین چهل تا پنجاه درصد از مبلغ بلیط را به شما پس می‌دهند و این مبلغ را بر اساس کلاس پرواز محاسبه می‌کنند البته این نکته‌ی مهم را نیز بدانید که کانترهای پرواز همیشه نیم ساعت قبل پرواز بسته می‌شود.

همه چیز درباره ی بلیط هواپیما چارتر

نمایی از یک تیکت هواپیما

تا به حال کلمه‌ی چارتر کننده به گوشتان رسیده است؟ می‌دانید به چه کسی چارتر کننده می‌گویند؟ یکی از انواع بلیط هواپیما، بلیط چارتر است. چاتر کننده‌ها به کسانی گفته می‌شود که همه یا تعداد بسیار زیادی از صندلی‌های هواپیما را یک‌جا می‌خرند و بر عکس بلیط سیستمی که قیمت ثابتی دارند چارتر کننده‌ها بلیط‌های خود را با قیمت متغییر می‌فروشند. حالا چگونه این کار را می‌کنند؟ آن‌ها برای این‌که تمام بلیط‌های هواپیما چارتی به فروش برسد وصندلی خالی نداشته باشند بلیط‌ها را با قیمت ارزان‌تر می‌فروشند و هر چه به زمان پرواز نزدیک باشید می‌توانید بلیط‌ها را با قیمت‌های ارزان‌تری بخرید.

شاید برای خرید این نوع بلیط بسیار مشتاق شده باشد ولی اول بگذارید ما برایتان چند نکته را شرح دهیم اولین نکته این است که بلیط‌های چارتی برای همه‌ی سنین یک قیمت است درصورتی که بلیط‌های سیستمی برای نوزادان و کودکان با درصدی کاهش به فروش می‌رسند. نکته‌ی بعد این است که امکان کنسل کردن بلیط‌های چارتر سخت است زیرا تعداد کمی از آن‌ها امکان کنسل شدن دارند و جریمه گزافی نیز باید پرداخت کنید. نکته آخر این است که در ایامی که مسافرت زیاد است بلیط‌های چارتر با قیمت بلیط سیستمی به فروش می‌رسند و شاید گرانتر.

چارتر کننده‌ها به این دلیل بلیط خود را ارزان می‌فروشند که صندلی خالی نداشته باشند پس اگر صندلی‌های هواپیما به سرعت پر شوند بلیط‌هایشان را گرانتر می‌فروشند. تا به این‌جا باید با خواندن مطلب تفاوت و شباهت‌های بلیط‌های هواپیمای سیستمی و چارتی را درک کرده باشید. در ادامه نکته‌هایی را درباره‌ی بلیط هواپیمای خارجی خواهیم گفت.

در تهیه انواع بلیط هواپیما خارجی به چه نکاتی باید توچه کرد؟

تصویری از نماد کشورهای مختلف

شرکت‌های هواپیمایی بلیط‌هایشان را حدودا تا شش هفته قبل از پرواز ارزان‌تر در اختیار خریداران قرار می‌دهند. مقدار باری که در سفرهای خارجی می‌توانید با خود حمل کنید بین 20 تا 50 کیلوگرم برای هر چمدان متفاوت است و بر اساس نوع هواپیما، شرکت هواپیما، مسیر پروازی و نوع بلیط متفاوت است. علاوه بر این وزن باری که با خود به داخل هواپیما می‌برید نیز باید به مقدار مشخص باشد. استرداد بلیط‌های هواپیما خارجی با توجه به پرواز، نوع صندلی و فروشنده‌های انواع بلیط هواپیما متفاوت است.

تا حالا اصطلاح بلیط ارزان را شنیده‌اید؟ بگذارید ما شما را راهنمایی کنیم.

از بین انواع بلیط هواپیما چگونه بلیط هواپیمایی ارزان تهیه کنیم؟

نمایی از پنجره هواپیما

آیا شما هم از جمله کسانی هستید که برای سفرکاری، تفریحی، درمانی یا سفر دانشجویی به دنبال صرفه جویی در هزینه بلیط هستید؟ آیا در ایام شلوغ به دنبال پروازهای زیر قیمت هستید؟ اصلا می‌دانید بلیط ارزان چه حکایتی دارد؟

یکی از اصطلاحاتی که برای انواع بلیط هواپیمایی ارزان به کار برده می‌شود بلیط لحظه آخری است شاید شما هم شنیده باشید بلیط لحظه آخری نوعی بلیط هواپیمایی چارتر است که زمان پروازش نزدیک است .

اما شما می‌توانید بلیط‌های سیستمی ارزان نیز تهیه کنید مثلا قبل و بعد از تاریخ مورد نظرتان بلیط‌های ارزانتری وجود دارد می‌توانید آن را رزرو کنید به شرط این‌که تاریخ سفرتان آن‌قدر برایتان مهم نباشد. علاوه بر این دو مورد با رعایت نکات زیر می‌توانید انواع بلیط هواپیما را ارزان تهیه کنید:

  • بعضی روزهای هفته بلیط ارزان‌تر است، سعی کنید در این روزها بلیط خود را تهیه کنید.
  • فقط با یکبار چک کردن قیمت، بلیط خود را خریداری نکنید، چندین بار قیمت‌ انواع بلیط هواپیما را چک کنید.
  • بعضی از مواقع بلیط‌ها گرانتر هستند مثلا ایام تعطیل یا زمان‌های تغییر فصول، حواستان به این نکته باشد.
  • در مسافرت‌های گروهی از تورهای مسافرتی استفاده کنید، اگر مایل به استفاده از تورهای مسافرتی نیستید بلیط‌هایتان را در پروازهای خارجی به صورت جداگانه تهیه کنید.

ما در این مطلب سعی کردیم انواع بلیط هواپیما را به شما معرفی کنیم و تا آن‌جا که ممکن است تفاوت‌های بین بلیط‌های سیستمی و چارتر را برایتان شرح دهیم. امیدواریم از اطلاعاتی که از انواع بلیط هواپیما در اختیار شما قرار داده شد نهایت استفاده را برده باشید.

نظرات کاربران