نمایی زیبا از موزه آینده دبی

موزه آینده دبی، سازه ای حیرت انگیز در شهر شگفتی ها

دلتابان در این مقاله قصد دارد تا به معرفی کامل موزه آینده دبی بپردازد، جایی متفاوت و در عین حال حیرت انگیز که به زودی به یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگران از سراسر دنیا تبدیل خواهد شد. اگر شما هم میخواهید اطلاعات مفیدی در مورد این ابر سازه بدست بیاورید، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

معرفی موزه مدرن دبی

هر وقت صحبت از سازه حیرت انگیز می‌شود، ذهن همه، ناخود آگاه به سمت دبی می‌رود. انگار همه ی ما عادت کرده ایم که جذابترین سازه های دنیا را در دبی ببینیم. یکی از این سازه های جذاب و شگفت انگیز که امروزه خیلی در مورد آن بحث رد و بدل می‌شود، بنای موزه مدرن یا موزه آینده دبی است.

شاید برای همه سوال باشد که موزه آینده یعنی چی؟!

همان گونه که می‌دانید همه، موزه ها را مکانی برای نگهداری و معرفی اشیاء و لوازم تاریخی و باستانی می‌شناسند. اما باید بگوییم که در دبی این قضیه کمی متفاوت است.

موزه آینده، همانطور که از نامش پیداست به معرفی تکنولوژی‌های آینده که بشر انتظار را می‌کشند، می‌پردازد. تکنولوژی و خدماتی که شاید در آینده ی نه چندان دور به دست تک تک ما زمینی ها خواهد رسید.

ساخت موزه آینده دبی

ساخت موزه آینده دبی

پروژه‌ی ساخت این ابر سازه‌ی حیرت انگیز که متشکل از 2400 بخش متقاطع فولادی است، در سال 2018 شروع شد و به تازگی و پس از حدود 2 سال فعالیت شبانه روزی در سال 2020 افتتاح شد.

طرح بیضی شکل این موزه، یکی از مهمترین نقاط قوت آن برای برنده شدن در طرح‌های ارائه شده در سال 2015 بود که شرکت کیلا دیزاین Killa Design معرفی کرده بود. بیضی شکل بودن این موزه نه تنها در بین سازه های امارات منحصر به فرداست بلکه در جهان نیز نظیری ندارد. استفاده از خط خوش نویسی شده عربی بر روی موزه در ارتفاع حدود 80 متری و همچنین کاربرد 14 کیلومتر لامپ LED برای نورپردازی، جلوه و شکوه این موزه را دو چندان کرده است. کیلا دیزاین معتقد است که طراحی پایانی این موزه، ابتکاری جدید در عرصه معماری مدرن خواهد بود.

از دیگر نکات جالب توجه در این موزه، طراحی سه بعدی آن است. طراحی که در عین زیبایی، مشکلاتی را نیز برای مهندسین آن فراهم کرد تا در نهایت بنای زیبای موزه آینده دبی ساخته شود. همچنین در زمان ساخت، از اسکن لیزری برای مقایسه سازه‌ی ساخته‌ شده با طراحی سه ‌بعدی قبل از ساخت، بهره برده که در نوع خود متفاوت است.

هدف از ساخت موزه آینده دبی

هدف از ساخت موزه آینده دبی

یکی از اصلی‌ترین اهدافی که موزه دبی دنبال می‌کند، بدست آوردن جایگاهی مناسب در سیستم رتبه بندی ساختمان‌های سبز LEED است. این موزه با معماری خاص خود، مجهز به سیستم بازیافت آب شیرین و بهره گیری از سیستم خورشیدی بدست آمده از پنل های آفتابی است. جالب است بدانید که بازدیدکنندگانی که از موزه آینده دبی دیدن می‌کنند، می‌توانند وسایل نقلیه و حتی وسایل الکترونیکی خود را به راحتی شارژ نموده و از امکانات مدرن این موزه‌ی متفاوت بهره‌مند شوند.

همچنین تمرکز بر آینده انسان و چالش‌های احتمالی که انسان در آینده با آن دست و پنجه نرم می‌کند، یکی از اساسی ترین اهداف ساخت موزه آینده دبی به شمار می روند. در حقیقت، بازدیدکنندگانی که به این موزه می آیند محو تماشای تکنولوژی های و نوآوری‌هایی می‌شوند که بدست بشر ساخته شده تا بتواند در آینده نه چندان دور به کمک خلق بیایند. تکنولوژی هایی مانند کمک فناوری به تغذیه، تأمین آب و حمل ‌و نقل پایدار نیز جز مسائل مورد توجه موزه آینده در دبی است.

این موزه، مبتکرین، مخترعین و طراحان را از سراسر جهان در زیر یک سقف جمع می کند تا به معرفی تازه‌ترین تکنولوژی های خلق شده توسط خود، بپردازند. این موزه همچنین قصد دارد تا کنفرانس‌های علمی برگزار کند و دوره ها و کارگاه هایی را در زمینه طراحی و نوآوری برای پوشش آخرین پیشرفت های علمی و کاربردهای عملی آنها ارائه دهد. موزه آینده در منطقه برج‌های مشهور امارات در نزدیکی جاده شیخ زاید شهر دبی واقع شده است.

موزه آینده با فراهم کردن مکانی دائمی برای به نمایش گذاشتن فناوری ها و نوآوری های مدرن امیدوار است بتواند سالانه بیش از یک ‌میلیون بازدیدکننده را به خود جذب کند.

اگر شما هم قصد سفر و خرید تور دبی را دارید، بازدید از موزه مدرن را هرگز فراموش نکنید.

نظرات کاربران