تصویری از بوئینگ در حال پرواز

تفاوت بلیط هواپیما چارتر و سیستمی

زمانی که برای یک سفر هوایی اقدام به خرید بلیط می‌کنید، با گزینه‌های پرواز چارتر و پرواز سیستمی برخورد می‌کنید و ممکن است مفهوم عبارات و تفاوت بلیط هواپیما چارتر و سیستمی را ندانید و قطعا این سوال برای شما به وجود می‌آید که هر کدام از بلیط‌ها چه خصوصیات و مزایایی دارند. پس اگر می‌خواهید تفاوت‌های بلیط چارتری و سیستمی را بدانید با ما همراه باشید.

تعریف بلیط هواپیما چارتر و سیستمی و تفاوت آن ها

این را باید بگوییم که خرید بلیط هواپیما چارتر و  سیستمی هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. انتخاب هر کدام از این بلیط‌ ها به خود شما بستگی دارد، که از نظر بودجه چه شرایطی را برای سفرتان انتخاب می‌کنید. اگر شما قصد خرید بلیط هواپیما دارید اما نمی‌دانید چه نوع بلیطی را برای سفر خود انتخاب کنید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا شما را با انواع بلیط هواپیما و تفاوت بلیط هواپیما چارتر و سیستمی  آشنا کنیم.

تفاوت بلیط هواپیما چارتر و سیستمی

بلیط هواپیما چارتر چیست؟

آژانس‌های هواپیمایی، بلیط هواپیما را در مسیرهای پر رفت و آمد به صورت عمده خریداری می‌کنند تا در فروش بلیط‌ها به صورت تک، هزینه کمتری از مسافران دریافت کنند. برای درخواست بلیط چارتر خودتان نمی‌توانید به ایرلاین مراجعه کنید زیرا باید این بلیط‌ها را از طریق آژانس‌ها و شرکت‌های چارتر تهیه کنید.

مهم‌ترین مزیت خرید بلیط چارتر این است که می‌توانید بلیط خود را ارزان تهیه کنید، آژانس‌های هواپیمایی در سایت‌های مختلف، بلیط‌های چارتر را اطلاع رسانی می‌کنند تا بتوانند تا روز سفر این بلیط‌ها را به فروش برسانند. تنها عیب بلیط‌ های چارتر این است که اگر شما بلیط را خریداری کنید و مشکلی پیش آید و نتوانید به سفر بروید بلیط چارتر شما باطل می‌شود. در این نوع بلیط هیچ تخفیفی برای اطفال وجود ندارد و هزینه بلیط کودکان هم مانند بزرگسالان است.

در بلیط چارتر نیاز نیست به صورت مستقیم از ایرلاین هواپیمایی اقدام به خرید بلیط کنید در این شرایط آژانس چارتر کننده نرخ بلیط را مشخص می‌کند و هواپیمایی تعیین کننده نرخ بلیط چارتر نیست. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های بلیط چارتر قیمت آن است که شما با نصف قیمت واقعی می‌توانید بلیط سفر خود را تهیه کنید. سایت‌های آنلاین زیادی هستند که شما می‌توانید به راحتی بلیط چارتر خود را از آن با خیال راحت تهیه کنید.

تصویری از خرید بلیط هواپیما چارتر به صورت اینترنتی

در بین تمامی بلیط ‌های چارتر در کشور، مقصدهای مشهد و کیش بسیار شلوغ و پر طرفدار است. بلیط‌های چارتر علاوه بر این‌که در فروش بلیط هواپیما آوازه بسیار دارد در تورهای گردشگری هم بسیار پر کاربرد است. بسیاری از آژانس‌های هواپیمایی علاوه بر بلیط‌ های هواپیما، تخت هتل‌های مورد نظر را هم چارتر یا به اصطلاح خودشان گارانتی می‌کنند، یعنی در طول سال یا در طول ماه همه اتاق‌ها و یا برخی از اتاق‌های هتل را برای مسافران اجاره می‌کنند. این آژانس‌های هواپیمایی مجموع پرواز و هتل‌های چارتر را به صورت تورهای گردشگری به مسافران سایت خود ارائه می‌دهند.

فروش بلیط هواپیمایی چارتر با توجه به شرایط آژانس مسافرتی و تاریخ پرواز هواپیما متغیر است. بلیط‌ های چارتر در زمان تعطیلات و مناسبت‌ها به نسبت بلیط‌های چارتر در اواسط هفته یا فصل‌هایی که سفرها کمترین میزان را دارد متفاوت است، در برخی موارد که متقاضی سفر کمتر باشد، ممکن است هر چه به زمان پرواز نزدیک شوید قیمت بلیط‌ ها پایین‌تر آید.

بلیط هواپیما سیستمی چیست؟

بتصویری از بلیط هواپیما سیستمی صادر شده

بلیط هواپیما سیستمی، بلیط‌ هایی هستند که مستقیما از ایرلاین‌ها یا نمایندگان فروش خریداری می‌شوند. در بلیط ‌های سیستمی تمامی مسائل مربوط به پرواز از جمله نرخ و ظرفیت پرواز توسط ایرلاین مدیریت می‌شود. در این نوع بلیط‌‌ها اگر شما به هر دلیلی سفرتان کنسل شود، درصدی از مبلغ بلیط کسر و مابقی هزینه بلیط به حساب شما استرداد می‌شود. بلیط هواپیما مسافران بر اساس قوانین و جدول جریمه که توسط هواپیمایی کشوری تنظیم شده است کنسل می‌شود.

همچنین این نوع بلیط ها دارای نرخ مشخص و از پیش تعیین شده هستند و برنامه زمانی ثابت دارند. در بلیط‌ های سیستمی این امکان وجود دارد که تاریخ پرواز و یا ساعت پرواز را تغییر دهید و با پرداخت مبلغی به عنوان جریمه، بلیط خود را استرداد کنید. یعنی شما می‌توانید بلیط را به آژانس برگردانید و هزینه بلیط را تحویل بگیرید. در صورتی که پرواز از طرف ایرلاین لغو شود و شما هزینه بلیط را پرداخت کرده باشید، مبلغ کامل به شما برگردانده می‌شود.

بلیط چارتر ویژگی برگردانده شدن هزینه بلیط را ندارد و تمامی ویژگی‌های بلیط هواپیما سیستمی را شامل نمی‌شود. وقتی که شما اقدام به خرید بلیط چارتر می‌کنید، امکان تغییر تاریخ، زمان پرواز و استرادد بلیط و پس گرفتن پول خود را ندارید. در انتخاب بلیط هواپیمایی چارتر تنها نکته قابل اهمیت این است که خود را به پرواز برسانید تا ضرری متوجه شما نشود.

تصویری زیبا از بوئینگ پارک شده در فرودگاه

در بلیط سیستمی هر کلاس پروازی دارای نرخی متمایز است و در گروه سنی کودک 2 تا 12 سال و گروه سنی نوزاد تا 2 سال کلاس نرخی متفاوت دارد. در بلیط سیستمی هزینه بلیط هوپیما نوزاد 10 درصد بهای کل بلیط و هزینه بلیط کودک به صورت نیم بها است، که این برای خانواده‌هایی که دارای فرزند باشند مناسب و مقرون به صرفه‌تر از بلیط چارتر است.

یکی از مهم‌ترین موارد برتری‌های بلیط هواپیمایی سیستمی به نسبت بلیط چارتری این است که این نوع از بلیط در هر مسیر پروازی نرخ مشخصی دارد و هیچ سایتی نمی‌تواند و اجازه ندارد نرخ این بلیط ‌ها را تغییر دهد و نرخ فروش ثابت و مصوب شده می‌باشد.

بلیط هواپیما چارتر معمولا در بازه زمانی 15 روزه در سیستم نمایش داده می‌شود و ممکن است بعضی بلیط‌ها کمتر و برخی بیشتر باشد. اما در بلیط‌های سیستمی مسافران می‌توانند بلیط پروازی خود را برای چند ماه آینده تهیه کنند.

در بلیط سیستمی آژانس‌های هواپیمایی می‌توانند با توجه به کلاس‌های پرواز و خدمات ارائه شده تا 30 درصد بیشتر از نرخ تعیین شده به فروش برسانند و بیشتر از این نرخ مجاز به اضافه کردن نیستند، در صورت تخلف باید پاسخ گو باشند. قیمت بلیط‌های چارتر نیز توسط خود آژانس مصوب می‌شود که با توجه به شرایط می‌تواند متغییر باشد.

خلاصه ای از تفاوت بلیط هواپیما چارتر و سیستمی

تصویری از بلیط هواپیمایی ترکیش

بلیط چارتر 

 • بلیط چارتر در اکثر مواقع ارزان‌تر از بلیط سیستمی است.
 • امکان تغییر زمان و تاریخ، در این نوع بلیط‌ها وجود ندارد.
 • در صورت بروز مشکل و لغو شدن سفرتان، امکان کنسل کردن بلیط چارتر وجود ندارد و هیچ مبلغی به شما استرداد نخواهد شد.
 • در بلیط چارتری امکان رزرو بلیط برای چند ماه بعد وجود ندارد و شما نهایتا می‌توانید بلیطتان را برای 15 روز آینده رزرو کنید.
 • نرخ بلیط کودک و بزرگ سال در این بلیط‌ها یکسان است.
 • اگر قصد سفر به چند مسیر مختلف را داشته باشید، در این نوع بلیط فقط می‌توانید بلیط یک مبدا و مقصد را به صورت رفت و برگشت و یا یک طرفه تهیه کنید.

بلیط سیستمی 

 • بلیط‌ های سیستمی در صورت جا دادن پرواز امکان تغییر تاریخ و زمان را دارد.
 • در صورت کنسل شدن سفرتان می‌توانید بلیطتتان را با پرداخت مبلغی به عنوان جریمه کنسل کنید.
 • در بلیط سیستمی نرخ کودک، نوزاد و بزرگسال با یکدیگر متفاوت است و شما باید برای کودکانتان هزینه کمتری پرداخت کنید.
 • در بلیط سیتمی می‌توانید بلیط خود را حتی برای یک سال بعد هم رزرو کنید.
 • در بلیط‌های سیستمی امکان رزرو بلیط به صورت چند مسیره وجود دارد، و اگر بلیط رفت خود را تهیه کنید و تاریخ مشخصی یرای بازگشت خود نداشته باشید می‌توانید بلیطتان را به صورت OPEN یا باز تهیه کنید.
نظرات کاربران