21 اردیبهشت 1400
راهنمای سفر

مقایسه کیش و قشم ، کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

مسافرت از جمله مواردی است که کمتر کسی منکر علاقه اش به آن خواهد شد. سرزمین پهناور ایران مراکز گردشگری متعددی را در خود جای داده که جزایر جنوبی آن از جمله بهترین ها به شمار می‌رود. این جزایر از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و سالانه گردشگران متعددی را در خود جای می‌دهند اما کیش و قشم از اهمیت بیشتری نسبت به بقیه برخوردار است. مقایسه کیش و قشم در ذهن بسیاری به علامت سوال درآمده و دلیل این امر، جاذبه های متفاوت و منحصر به فردی است که در هر دو این جزایر وجود دارند. سفر با تور کیش و تور قشم در برخی ویژگی ها با یکدیگر مشترک هستند اما برخی موارد سبب تمایز آنها شده و به همین دلیل ممکن است افراد با سلیقه‌های مختلف یکی از این دو جزیره را برای سفر انتخاب کنند.

در مقایسه کیش و قشم به سوالات مختلفی پاسخ خواهیم داد و پس از مطالعه این مطلب می‌توانید انتخابی با اطمینان کامل داشته باشید. در ادامه توضیحات کامل تری از این قبیل ارائه نموده‌ایم، پس با دلتابان تا انتهای این مطلب همراه باشید.

مقایسه کیش و قشم

کیش و قشم همانطور که می‌دانید بهترین جزایر واقع در قلب خلیج فارس هستند که از گذشته تاکنون توجهات خاصی به آنها شده است. این دو جزیره مهم طی سالیان اخیر بیش از پیش توجه گردشگران را به خود جلب کرده اند چرا که هزینه های سفر خارجی سرسام آور بوده و معمولا مردم مسافرت های داخلی را ترجیح می دهند.

اما مقایسه کیش و قشم از جنبه های مختلفی امکان پذیر است چرا که این دو جزیره تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند و با شناخت دقیق این موارد می‌توانید مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

سفر به هردو این جزیره ها بی شک سفری سراسر لذت و خوشگذرانی خواهد بود اما همه به دنبال انتخاب بهتر هستند. اگر بخواهیم کیش و قشم را در یک جمله با یکدیگر مقایسه کنیم باید گفت: کیش لوکس تر از قشم است.

اما این جمله به آن معنی نیست که سفر به کیش لذت بیشتری نسبت به قشم دارد! چرا که قشم نیز از برخی جهات برتری هایی نسبت به کیش دارد و باید این موارد را نیز در زمان انتخاب مقصد لحاظ نمود.

مقایسه کیش و قشم از لحاظ آب و هوایی

بی شک اولین موردی که قبل از سفر باید به آن توجه داشت آب و هوای شهر مقصد است. در مقایسه کیش و قشم از نظر آب و هوا نکته چندان قابل ذکری وجود ندارد چرا که هر دو این جزایر تقریبا در یک امتداد واقع شده و آب و هوای یکسانی دارند.

هردو جزیره تحت تاثیر آب های خلیج فارس بوده و شرجی هستند. همچنین این جزایر به دلیل قرارگیری در نزدیکی استوا و مناطق جنوبی ایران، آب و هوایی گرمسیری دارند و در اغلب اوقات سال می توان تنها با یک تیشرت در خیابان ها به گشت و گذار پرداخته و یا در سواحل زیبای کیش و قشم آفتاب گرفت.

اگر بخواهیم زمان مناسب سفر به این دو جزیره را مورد بررسی قرار دهیم باید گفت: اوایل فصل بهار و همچنین اواخر فصل پاییز بهترین انتخاب برای تفریح و خوشگذرانی است چرا که هم میزان بارش مناسب بوده و هم شرایط جوی مطلوبی بر جزایر حاکم است.

مقایسه کیش و قشم از نظر هزینه سفر

به نظر شما چه مواردی در انتخاب مقصد مسافرتی حائز اهمیت هستند؟ بی شک هزینه های سفر یکی از مهمترین موارد تعیین کننده مقصد خواهد بود. کیش و قشم از نظر هزینه های سفر تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند و به همین دلیل باید حتما قبل از سفر فکر هزینه های آن را نیز بکنید.

قشم میزان هزینه های کمتری نسبت به کیش خواهد داشت و این مورد در تمامی جوانب صدق می کند. هتل هایی که در جزیره قشم فعالیت می کنند را می توان با قیمت های پایین تری نسبت به کیش رزرو کرد. باید توجه داشته باشید که هزینه های حمل و نقل، گشت و گذار و تفریحات مختلف نیز در جزیره کیش بالاتر از قشم خواهد بود.

پس قبل از هرگونه اقدامی نسبت به مسافرت بهتر است هزینه های مربوط به سفر را نیز کنار گذاشته باشید. البته سفر به کیش گران تر از قشم در ازای هر نفر در خواهد آمد.

مقایسه کیش و قشم از نظر جغرافیا

در مقایسه کیش و قشم از نظر ویژگی های جغرافیایی باید گفت؛ این دو جزیره از این جنبه تفاوت های چشمگیری با یکدیگر دارند. قشم به عنوان بزرگترین جزیره جنوبی کشور شناخته می‌شود و وسعت آن ۱۴۹۱ کیلومتر مربع است.

این در حالی است که وسعت جزیره کیش به ۹۰ کیلومتر مربع می رسد. از نظر پوشش گیاهی نیز این دو جزیره تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند، در جزیره کیش شاهد درختان: نخل، لور، اکالیپتوس و کهور هستیم اما پوشش گیاهی وسیعی در جزیره قشم و جنگل های حرا به چشم می خورد اما درخت نخل به ندرت در این جزیره دیده می‌شود.

جزیره کیش عاری از هرگونه رودخانه دائمی بوده و از آب های زیرزمینی جهت تامین آب آشامیدنی استفاده می‌شود. 

دیدنی و جاذبه های کیش و قشم

بی شک اصلی ترین دلیلی که باعث سفر به یک شهر غریب می شود جاذبه هایی است که در آن وجود دارد. در مقایسه کیش و قشم از نظر جاذبه های گردشگری، انتخاب برایتان راحت تر خواهد شد.

هردو این جزایر جاذبه های متعددی را در خود جای داده اند اما نوع جاذبه ها با یکدیگر متفاوت خواهند بود. جزیره کیش سرزمین مدرنی بوده و اغلب دیدنی های آن نیز اغلب در این زمینه هستند.

از جمله اصلی ترین جاذبه های کیش می‌توان به: کشتی یونانی، پارک دلفین ها، شهر زیرزمینی کاریز، شهر قدیمی حریره، پارک آبی و… اشاره کرد. اما جزیره قشم به دلیل پهناوری خود، تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و جاذبه های آن اغلب جنبه تاریخی دارند. البته دیدنی های مدرن نیز در جزیره قشم به چشم می خورند.

مهمترین جاذبه های قشم نیز: مقبره بی بی مریم، سد گوران، روستای لافت، بام قشم، تنگه عالی محمد، غار نمکدان، کاسه سلخ، روستای توریان، دره ستارگان، چاهکوه، جنگل های حرا و… هستند. پس در مقایسه کیش و قشم از نظر گردشگری، قشم برتری های نسبی دارد.

سواحل کیش یا قشم ، کدام بهتر است؟

سواحل بی شک اصلی ترین دلیل سفر به جزیره ها هستند چرا که این سواحل مرجانی هستند که زیبایی خاصی به جزایر بخشیده اند. کیش سواحل لوکس و زیبای متعددی را در خود جای داده کا در سواحل آن شاهد احداث هتل های مدرن هستیم.

سواحل کیش اغلب اوقات مملو از گردشگر خواهند بود چرا که به دلیل وسعت کم جزیره کیش، مرز دریایی نیز کمتر است و مردم در فضای کوچکتری گرد هم می آیند.

انواع اقسام تفریحات مختلف دریایی نیز در جزایر کیش ارائه می‌شوند که بهترین حس را خواهند داشت. مسیر دوچرخه سواری نیز در امتداد ساحل کشیده شده و می‌توانید با لجاره دوچرخه یا اسکوتر در آن تردد کنید.

قشم اما به دلیل وسعت بزرگ خود سواحل بسیاری را در خود جای داده است. این سواحل به انواع مختلف: ماسه ای، گلی، صخره ای و جنگل های حرا دسته بندی می شوند.

هریک از این سواحل زیبایی های خاص خود را داشته و می‌توانید بهترین مورد را متناسب با خواسته خود انتخاب کنید. تفریحات مختلف دریایی نیز در سواحل جزیره قشم ارائه خواهند شد که گردشگران را به اوج هیجان خواهند رساند.

مقایسه رستوران های قشم و کیش

رستوران ها و فست فودها از جمله دیگر عوامل تمایز جزیره کیش و قشم به شمار می‌روند. جزیره کیش رستوران های لوکس بسیاری را در خود جای داده که انواع اقسام غذاهای مختلف داخلی و بین المللی در آنها طبخ می شود.

البته نباید فراموش کنید که میزان قیمت این رستوران ها گران است و گاهی اوقات هزینه خوردن غذا در رستوران های لوکس کیش از رستوران های لوکس تهران نیز بالاتر خواهد بود.

رستوران های قشم وضعیت کاملا متفاوتی با کیش دارند. تنوع رستوران های قشم به گرد پای مراکز مشابه در کیش هم نمی رسد اما به این معنی نیست که رستوران های قشم کیفیت غذایی پایینی دارند بلکه کیفیت خوراکی های طبخ شده در قشم بسیار بالا بوده و می‌ توانید خوش طعم ترین و لذیذترین غذاهای دریایی و محلی را در آن سرو کنید. میزان قیمت خوراکی های قشم نیز در مقایسه با کیش مناسب تر است.

مقایسه کیش با قشم از جنبه خرید

خرید از کیش و قشم از گذشته تاکنون مورد توجه قرار گرفته است چرا که در این بنادر آزاد، فروشگاه های مختلفی فعالیت کرده و اجناس متنوعی به فروش می رسند. در مقایسه کیش و قشم از نظر مراکز خرید، کیش مراکز خرید لوکس متعددی را در خود جای داده که هر یک از این مراکز خرید زیبایی های خاصی را در خود جای داده و فروشگاه های برند متعددی در آن فعالیت می‌کنند.

اما قیمت های ارزان را در کیش فراموش کنید چرا که امروزه اغلب اجناس در کیش با قیمت های بالا به فروش می‌رسند و چنانچه به قصد خرید کیش را انتخاب کرده اید حتما قیمت ها را با شهر خود مقایسه کنید.

قشم نیز مراکز خرید بی شماری را در خود جای داده است که البته این مراکز خرید در جای جای نقاط شهر پراکنده اند و درگهان یکی از معروف ترین آنهاست که مراکز خرید بسیاری در آن فعالیت دارند. اجناس قشم قیمت ارزان تری نسبت به کیش خواهند داشت و در حالت کلی برای خرید مناسب خواهند بود.

اما چنانچه به قصد خرید، قشم را انتخاب کرده باشید بهتر است که فصل تابستان را برگزینید چرا که در این فصل قیمت ها افت شدیدی پیدا می‌کنند.

مقایسه کیش با قشم از نظر اقامت

داشتن محل اقامت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و کیش که جزیره ای لوکس و بدون نقص است، هتل های متعدد بسیاری را در خود جای داده که هر یک از این هتل ها خدمات متفاوتی را در اختیار مسافران قرار می‌دهند.

از هتل های ۵ ستاره کیش گرفته تا متل های ساده و اقتصادی آن، مناسب برای اقامت سلایق مختلف هستند و خدمات ارائه شده در این هتل ها بالاترین کیفیت را دارند. اغلب هتل های کیش کنار ساحل ساخته شده و ظاهری زیبا و آراسته دارند.

هتل های قشم تفاوت بسیاری با کیش خواهند داشت و به هیچ وجه قابل مقایسه نیستند. البته قشم نیز هتل های مختلفی را در خود جای داده اما از نظر برخی ویژگی ها مانند میزان امکانات و خدمات ارائه شده، کیش برتری های بسیاری خواهد داشت.

در جزیره قشم نیز می توانید با اقامت در هتل های اقتصادی، میزان هزینه های سفر را نیز کاهش دهید.

روش های دسترسی به کیش و قشم

یکی از اصلی ترین مواردی که در مقایسه کیش و قشم باید مورد بررسی قرار گیرد نحوه دسترسی به این جزایر است. هردو جزیره تقریبا شرایط یکسانی از نظر روش های دسترسی دارند. برای رسیدن به جزیره قشم ۳ راه مختلف میش رو خواهید داشت که این راه ها از قرار زیر خواهند بود:

–    سفر شخصی: در این روش ابتدا باید خود را از مبدا به شهر بندرعباس برسانید. در بنادر این شهر قایق های موتوری یا همان قایق های اتوبوسی آماده اند تا مسافران را از بندرعباس به قشم منتقل کنند. در این روش اجناس کمی به همراه خواهید برد.

–    سفر با خودرو: در این روش می‌تواتید خودرو خود را نیز به جزیره منتقل کنید. برای اینکار ابتدا باید خود را به بندر پل رسانده و پس از تهیه بلیط، سوار بر لنج های مخصوص شوید. 

–    هواپیما: هواپیما قطعا ساده ترین انتخاب برای سفر است چرا که می‌توانید به راحتی بلیط هواپیما قشم را خریداری کرده و خود را به این جزیره زیبا برسانید. 

از بنادر: بندر پل، بندر شهید باهنر و بندر شهید حقانی می توانید برای سفر زمینی به قشم استفاده کنید.

در مقایسه کیش و قشم از نظر روش های دسترسی هیچگونه تفاوتی وجود ندارد و همان ۳ روش برای جزیره کیش نیز وجود دارد. اما اغلب مردم سفر هوایی را به فرودگاه کیش انتخاب می‌کنند چرا که نه خستگی راه داشته و نه وقت زیادی از شما خواهد گرفت. بنادر زمینی کیش نیز از قرار زیر هستند:

بندر لنگه، بندر چارک، بندر آفتاب. البته هر یک از بنادر ذکر شده امکان حمل و نقل مسافر و خودرو را دارند. 

لطفا شما بگویید که کدام یک از این دو جزیره‌ی بی نظیر را برای سفر پیشنهاد می‌دهید؟

لطفا نظر خود را برای ما به اشتراک بگذارید..

نظرات کاربران