جادو و رنگ در کلیساهای مسکو

شهر رؤیایی مسکو و کلیساهای مسکو…

شهر رؤیاییِ مسکو، پایتخت روسیه‌ ی پهناور و جادویی است. شهر مسکو کنار رود مسکو قرار دارد و این، دلیلِ نامگذاریش می‌باشد. مسکو، به صورت دایره‌ای و حول یک مرکز که میدان سرخِ شهر است، ساخته شده و به نظرم جادو و جذابیتِ شهرِ مسکو از همین هندسه آغاز می‌شود، با رمان‌های روسیِ (جنگ و صلح) و (جنایت و مکافات)، با اسمهای خاص و زیادشان، شب‌های نقره‌ایش، موزه‌هایِ جذابش و غذاهای وسوسه‌انگیزش، چون: کاشا، نان کره‌ای، سوپ بُرش، بیلینی، سمبوسه‌ی کنیش و… ادامه می‌یابد و با رنگُ نورُ تاریخ و هنرِ کلیساهای مسکو پایان می‌گیرد؛ در واقع مسکو با زیباییِ نفس گیر و قصه‌های عجیب از تاریخ، در دلِ خود، با کلیساها و گنبدهایِ رنگینگش، شما را حیران و مبهوتِ خود می‌گرداند.

کلیساهای مسکو، هرکدام داستان خود را دارند و شما را به گذشته‌های یک سرزمین خواهند برد. مسکو مشهور است به کلیساهایش و کلیساهای مسکو، هرکدام سرزمین ِ عجایبی است.

در صورتی که به سفر های خارجی علاقمند هستید ، تور بانکوک و  تور ارمنستان ارزان  هم میتوانند پیشنهادات خوبی برای شما باشند. این تور های پر طرفدار ، از نظر مالی نیز بسیار به صرفه هستند و شما میتوانید با هزینه کمتری به این کشور های جذاب سفر کنید.

به کلیساهای مسکو خوش آمدید…

کلیساهای مسکو، رنگین و زیبا هستند و در دوره‌های مختلفِ زمانی ساخته شده‌اند و در واقع،نگه دارِ تاریخِ کهنِ روسیه در زوایای جذاب و معماری‌های متفاوت خود هستند.

کلیساهای مسکو

مسیحیان فراوان مسکو، باعث ‌شده‌اند شما به هر گوشه‌ی این شهر که نگاه کنید گنبد و کلیسایی چشم نواز و سرشار از رنگ و هنر را ببینید. با هم قدمی در کلیساهای مسکو بزنیم و به سوی اعجازِ مسکو و معماری‌هایِ کلیساهایش پرواز کنیم…

خرید بلیط ماهان

با هم در کلیسای جامع سنت باسیل دوری بزنیم…

در میدان سرخِ مسکو، علاوه بر کرملین، کلیسای جامع سنت باسیل دیده می‌شود که ضربان قلب مسکو می‌باشد و مسکو با آن زنده است.. سنت باسیل، یکی از زیباترین کلیساهای مسکو، شما را به یاد کاپ کیک‌های رنگین با شکل‌هایی جذاب می‌اندازد. گنبدهای رنگینش بر برج‌هایی بلند و استوار چون گوی‌های درخشان بر آبیِ آسمان نقش بسته اند و شما را حیران خود می‌کنند. شکل، معماری و رنگ هر گنبد با گنبد دیگر متفاوت است.

کلیسای جامع سنت باسیل

گنبد بلندتر هرمی شکل استُ طلایی و بقیه گنبدها چون پیازهای شکفته به رنگ‌های سبزُ خردلی، آبیُ سفید، سرمه‌ای، صورتی و… دورتادورش ایستاده‌اند. بازتابِ نور بر گنبدهایِ کالئیدوسکوپیِ کلیسا، نور و رنگ را بر شما می‌باراند. افسانه‌ها حول این کلیسا از کورکردن چشمانِ معمارش گرفته تا قصه‌های دیگر بر جادوی سنت باسیل می‌افزایند و شما را بین حقیقت و دروغ، رنگُ اعجاز و نماهای کارتون‌ها در دنیایِ واقعی معلق نگاه می‌دارند. فضای درونی کلیسا شگفت‌انگیز است و از بالکن‌هایش چشم‌انداز خیره‌کننده‌ای از شهر مسکو و رودخانه‌ی مسکو پیش چشمان شماست.

درونش چندان بزرگ نیست و در آن، راه‌های باریکِ پرپیچ و خم با درهای زیبا، دیوارهای نقاشی شده، پرتره‌های جذاب، سقف‌های خیره‌کننده، طاقچه‌ها و پنجره‌های قوس‌دار، نقش‌های گلدار، طرح‌های مسیح، دکور مجلل و ستون‌های بلند و نقش‌دار را خواهید دید و شکوه و جلالش روحتان را پرواز خواهد داد؛ گویا مسیح و مقدسینِ نقش بسته بر سقف‌ها از بالا شما را نظاره می‌کنند. کلیسای سنت باسیل، بیشتر یک موزه است؛ باغ اطرافش، روح‌افزا و ورودیش دو مجسمه‌ی زیبا به شما خیر مقدم می‌گویند!!

به کلیسای جامع دورمیشن خوش آمدید… 

یکی دیگر از کلیساهای مسکو، کلیسای دورمیشن است. کلیسای دورمیشن، در نگاه اول با سفیدیِ بنایش که گویا کلاه‌های طلاییِ براق بر سر نهاده، سپیدی و سادگیِ معنویت را به شما نشان می‌دهد و همزمانیِ هنر، معنویت و تاریخِ شهر است.دورمیشن با دیوارهای بلندِ ساخته شده از آجرهای سفید، ستون‌های برجسته، پنجره‌های باریک، طاق‌های قوس‌دار، نقاشی‌های زیبای دیوارهای بیرونیش و درهای بزرگِ چوبیش، خود را با غرور و زیبا به شما معرفی می‌کند. با پا نهادن به کلیسا گویا به شهرِ فرنگی از نقش‌ها، نقاشی‌‌ها و قصه‌ها واردمی‌شوید. داستان‌های مسیح و مریم، با نقاشی‌های آبرنگی، در مقابلتان رژه می‌روند؛گویا بر کتاب داستانی جذاب با عکس‌های براق ایستاده‌اید!!

کلیسای جامع دورمیشن

ستون‌های بلندِ قطورِ نقاشی شده، چلچراغ‌هایِ مجلل و پر نور، سقف‌های منحنیِ خوش ساخت، همه و همه مبهوتتان می‌کنند و فقط کافیست سرتان را بالا بیاورید، بچرخید و تماشا کنید تا چشمانتان پر از اعجازُ شکوه و قلبتان سرشار از حس‌های معنوی گردد. دورتا دورتان، ستون‌های آذین شده به مجسمه‌ها و اشکالِ طلایی، احاطه‌تان می‌کنند و در حصاری از رنگ و نور، اسیرِ زیبایی و عظمت اطراف خواهید شد. درِ مقدسِ کلیسا که مکانی برای اعتراف به گناهان است بر روحانیت فضا می‌‌افزاید و پاکیُ آرامشِ فضا مبهوتتان می‌کند.

طرحِ خدای نقش بسته بر آسمانِ کلیسا که گویا ناظر شماست و شمایی که بین تابلوها، نقاشی‌هایِ رنگارنگ، قاب‌ها و صندلی‌های جنسِ طلا، مقبره‌های فلزیِ بزرگان، ناظرِ شکوه، رنگ، نور و معماری‌های رنسانسی هستید، تکه‌ای از بهشت را به تصویر می‌کشد.

با هم سری به کلیسای مسیح منجی مسکو بزنیم…

از روی پلِ پر نور رود مسکو که بگذریم به بلندترین کلیسای ارتدوکس جهان یعنی مسیح منجی می‌رسیم که داستان‌هایی از تاریخِ عجیب روسیه وشکست بناپارت را در دل خود دارد؛ گویا تاریخِ روسیه را در کلیساهای مسکو با چشم‌نوازترین رنگ‌ها و معماری‌ها می‌خوانیم و می‌آموزیم. این کلیسا که از نامش هم پیداست، نماد امید مسکو است و نجات‌دهنده از ناامیدی‌ها… در نگاه اول، سنگ‌های مرمرین و گرانیتی به کار رفته در کلیسا و درخشش گوی‌های طلایی بر فراز آن، شما را حیران خواهد کرد، نمای خارجی کلیسا نمادی از مسیح و یارانش است.

بررسی کلیساهای مسکو

کلیسای مسیح منجی، عظمت و بزرگی گیج‌کننده‌ای دارد و داخلش با دکوراسیون و تزئینات عجیب و شگفت انگیز و با نقاشی‌هایی از مقدسین که از پایینِ دیوارها آغاز و به اوجِ سقف‌ها می‌رسد، نفستان را در سینه حبس می‌کند. با تماشای کلیسا، میان شگفتی سنت‌ها و تاریخچه‌ی روسیه غرق می‌شوید. برقِ تصاویر طلایی، نقاشی‌های مبهوت‌کننده و دکوراسیون پرزرق و برق کلیسا، آنقدر مجلل است که هرلحظه  هیجانزده‌تان می‌کند. این کلیسای عظیم دو موزه هم دارد که هر کدام هنر نقاشی و تاریخ را به نمایش می‌گذارند.

با ما باشید با کلیسای تثلیث، یکی دیگر از کلیسای مسکو…

کلیسای تثلیث، یکی دیگر از کلیساهای مسکو است با رنگ‌های پاستیلی و درخشان و معماری‌های باروک روسی. این کلیسا کارت پستالی است از آجرهای سفید با گنبدهای سبز یکدست بر سرش و رنگ‌های قرمز و سبز پاشیده شده بر دیوارهایش… این کلیسا بر بالای تپه‌ای ایستاده و در گذشته‌ها از فاصله‌های دور دیده می‌شده. دکورِ تثلیث در چند ردیف هرمی شکل با کاشی‌های سبزرنگ، تزیین شده‌است.

نمایی کلی از دیگر کلیساهای مسکو

ایوان‌های وسیع، ناقوس‌های برج‌های خوش ساخت و پنجره‌های شکیل و مجلل از زیبایی‌های این کلیسا هستند؛ به خصوص پنجره‌های نمای جنوبی کلیسا، رو به کوچه با حکاکی‌های ظریف و تصاویر طوطی‌ها بسیار دیدنی هستند. در این کلیسا، نوعی از سنگ‌های سفیدِ حکاکی شده‌ی قدیمی، پر از نقاشی‌ها با رنگ‌های متفاوت، شما را میان هنر و رنگ، شگفت‌زده می‌کنند. سرستون‌های زیبای نازک کاری شده و نقاشی‌ها بر آنها، شما را با هنرهای نقاشی و معماری مواجه و روحتان را پرواز می‌دهد.

نمایی کلی از دیگر کلیساهای مسکو…

از دیگر کلیساهای مسکو، می‌توان به کلیسای شفاعتِ مسکو با معماری‌های باروکی زیبا نام برد که با وجود آسیب‌ها از جنگ‌های متعدد، هنوز زیباست و چشم نواز… کلیسای رنگی سنت نیکولاس در خامونیکی با رنگ‌های نارنجی، سبز، سفید و گنبدهای طلاییش چون رنگین کمانی با معماری خیره‌کننده بر زمین مسکو می‌درخشد… کلیسای عروج یا اسنشن مسکو از نخستین نمونه‌های بناهای چوبی با خیمه‌ای زاویه دار برفرازش، تا آنجا نگاه‌ها را خیره کرد که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

روسیه‌ی پهناور و بزرگ با کلیساهای مسکو، تاریخش، اصالتش و قصه‌های عجیب جنگها، پیروزیها و دردهایش را به جهانیان نشان می‌دهد. کلیساهای مسکو، هنر، ذوق، قریحه و جادوی دستان هنرمندان بی‌‌نظیر دنیا را در خود دارند که شاید هیچگاه دیگر نه آن هنرمندان و نه این بناهای شگفت‌انگیز تکرار نشوند. کلیساهای مسکو، گنجینه‌ی عکس‌های ناب عکاسان و ایده‌های بکر معماران امروزی را خواهند ساخت.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید بلیط هواپیما چارتر از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل ارزان نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

نظرات کاربران