کلیسا وانک
24 آذر 1397
اصفهان

کلیسا وانک نمادی از مسیحیت در شهر اصفهان

معرفی کلیسا وانک اصفهان

اگر در سفر به شهر اصفهان به دنبال یک جاذبه گردشگری مذهبی می گردید دلتابان به شما کلیسا وانک اصفهان را معرفی می کند. کلیسا وانک اصفهان را می توان معروف ترین جاذبه گردشگری مذهبی در شهر اصفهان دانست، در این مطلب قصد داریم به معرفی این کلیسا بپردازیم.

 

تاریخچه کلیسا وانک اصفهان

در گذشته های دور در منطقه جلفا در شهر اصفهان ۲۴ کلیسا وجود داشت که امروزه تنها ۱۳ مورد از آنها باقی مانده است، بی شک یکی از بزرگترین و بهترین کلیساهای این منطقه که می ‌توان آن را بهترین کلیسا کل شهر اصفهان نیز دانست کلیسا وانک است که در منطقه جلفا همچون نگینی می درخشد. این کلیسا در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است و بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که این کلیسا به خود شاه عباس تعلق داشت. در واقع می توان این کلیسا را محلی برای تربیت خلیفه ها و کشیش های مسیحی دانست که نقش حوزه علمیه مسیحیان را برعهده داشت.

 این کلیسا هم در میان مسلمانان بسیار معروف بود و هم جایگاه ویژه ای نزد ارمنیان منطقه جلفا داشت. از آنجایی که کلیسای وانک تاریخچه ای طولانی را داراست صحنه های تاریخی بسیار زیادی را به خود دیده است که همین موضوع باعث شده است تبدیل به بزرگترین موزه شهر اصفهان نیز بشود.

 کلیسا وانک

 

معماری کم نظیر کلیسا وانک اصفهان

یکی از مهمترین ویژگی های کلیسا وانک که باعث می شود توریست هایی که برای اولین بار از این کلیسا دیدار می‌ کنند شگفت ‌زده شوند معماری فوق العاده خاص این کلیسا می باشد. کلیسای وانک دارای دو گنبد می باشد یکی بزرگ و دیگری کوچک است و با اینکه این کلیسا توسط مسیحی ها ساخته شده است این گنبدها کاملا مشابه گنبدهای مساجد ایرانی هستند.

کلیسا وانک دارای یک برج ناقوسی سه طبقه و بزرگ است که در مقابل درب ورودی این کلیسا قرار دارد، در طبقه دوم این برج می توانید ساعتی عظیم و زیبا را مشاهده کنید که وزنی ۳۰۰ کیلوگرمی دارد. این ساعت هدیه ای از طرف ماردیروس هور دانانیان است که در سال ۱۹۳۱ بر روی این برج نصب شده است، یکی از مهمترین ویژگی های این برج این است که می توانید از هر چهار طرف آن این ساعت فوق العاده زیبا و بزرگ را مشاهده کنید.

 

 کلیسا وانک

 

نقاشی های فوق العاده زیبای درون کلیسا

اگر طرفدار هنر هستید و به نقاشی علاقه دارید بازدید از کلیسای وانک به شما توصیه می شود. با ورود به داخل کلیسا وانک اولین چیزی که توجه شما را به خود جذب می‌کند نقاشی های فوق العاده زیبا و جذابی است که بر روی دیوارها و سقف این کلیسا کشیده شده‌اند. اگر کمی با کتاب انجیل آشنایی داشته باشید به سرعت متوجه خواهید شد که بیشتر نقاشی های کشیده شده بر روی دیوارها و سقف کلیسا وانک در واقع بیانگر داستان هایی زیبا از کتاب انجیل می باشند.

 بی شک یکی از زیباترین و جالب ترین نقاشی هایی که در این کلیسا کشیده شده است را میتوان نقاشی دانست که بر روی گنبد این کلیسا کشیده شده است، اوج هنر نقاشی را می توانید بر روی این نقاشی زیبا ببینید چرا که به گونه ای طراحی شده است که شما از هر گوشه کلیسا وانک به راحتی می توانید نقاشی فوق العاده زیبایی که در گنبد آن کشیده شده است را مشاهده کنید.

 

موزه کلیسا وانک

کلیسا وانک دارای بخش‌های بسیار زیادی می باشد که با مراجعه به آن می توانید از هر یک از این بخش های بسیار جالب دیدن کنید. یکی از بهترین بخش های کلیسا وانک را میتوان موزه بسیار قدیمی آن دانست که قدمتی ۱۰۰ ساله دارد. این موزه قدیمی ترین موزه شهر اصفهان است که در سال ۱۹۰۵ میلادی توسط فردی به نام طاطاوس هونیان که یک نویسنده ارمنی بود ساخته شده است. این موزه در ابتدا با این هدف ساخته شد که در آن کتاب ها و اشیای بسیار قدیمی که در کلیسا وجود داشت را نگهداری کنند، از آنجایی که تا طاطاوس هونیان یک نویسنده بسیار معروف ارمنی بود سعی می‌کرد که نسخه‌ های خطی و قدیمی که در کلیسا وجود داشت را نگهداری کند و به همین علت بود که این موزه را در سال ۱۹۵۰ میلادی تاسیس کرد.

 کلیسا وانک

 

نکاتی مهم درباره کلیسا وانک

یکی از مهمترین نقاشی هایی که در این کلیسا کشیده شده است تصاویری از تولد حضرت مسیح می باشد که جزو زیباترین نقاشی‌های این کلیسا است. کلیسا وانک علاوه بر موزه دارای بخش‌های جالب دیگری از جمله چاپخانه و کتابخانه بسیار بزرگی است که کتاب های زیادی در آن نگهداری می شود. در موزه کلیسا وانک آثاری از هنرمندان اروپایی و ارمنی و همینطور آثار فلزی همچون طلا و نقره و بسیاری از صنایع دستی مانند ظروف چینی و سفالی نگهداری می‌شود.

 

جهت بازدید برترین خدمات دلتابان به لینکهای زیر مراجعه نمایید:

نظرات کاربران