کلیسای اصلی بارسلون

نگاهی بر کلیسای ساگرادا فامیلیا به عنوان کلیسای اصلی بارسلون

معرفی کلیسای اصلی بارسلون

کلیسای ساگرادا فامیلیا، کلیسای اصلی بارسلون و یکی از معروف ترین کلیساهای دنیاست که ساخت آن به اتمام نرسیده است. این کلیسا توسط آنتونی گائودی، معمار اسپانیایی و کاتالان طراحی شده است. علی رغم این که ساخت کلیسای ساگرادا فامیلیا تمام نشده است، اما همچنان کلیسای اصلی بارسلون و پربازدیدترین جاذبه تاریخی توسط گردشگران در بارسلون به شمار می آید. در سفر به اسپانیا، بازدید از این کلیسای زیبا و با شکوه را از دست ندهید.

 

آنتونی گائودی، معمار کلیسای ساگرادا فامیلیا

آنتونی گائودی، معمار کلیسای اصلی بارسلون در سال ۱۸۵۲ در کاتالونیا به دنیا آمد. او در سال ۱۸۶۸ به بارسلون آمد و در سال ۱۸۷۳ وارد مدرسه ی معماری شد و در سال ۱۸۸۳، پروژه ی ساخت ساگرادا فامیلیا به او محول شد. در سال ۱۹۰۶، آنتونی گائودی به خانه ای که اکنون با نام خانه موزه ی گائودی شناخته می شود، تغییر مکان داد و ۲۰ سال در آن زندگی کرد. وی در سال ۱۹۲۶ فوت کرد.

 

تاریخچه ی کلیسای ساگرادا فامیلیا

تا کنون پنج نسل شاهد بالا رفتن و ساخته شدن این کلیسای زیبا که کلیسای اصلی بارسلون به شمار می آید، بوده اند و ساخت این ساختمان همچنان ادامه دارد.

در سال ۲۰۱۶، ساخت برج های مربوط به مریم مقدس و برج های انجیل آغاز شد. ۱۹ ام مارس سال ۲۰۱۷، ۱۳۵ امین سالگرد این کلیسا بود که ۷۰ درصد از این کلیسای عظیم ساخته شده بود و کار ساخت بر روی ۶ برج مرکزی در حال انجام بود. در سال ۲۰۱۸، تمرکز بر روی ادامه ی ساخت برج های مریم مقدس و برج های انجیل و شروع ساخت برج مربوط به حضرت مسیح است. همچنین بقیه ی عناصر موجود در ایوان نمای مربوط به شور، در حال تکمیل می باشند. پیش بینی می شود ساخت کلیسای اصلی بارسلون تا اوایل قرن 22 ام به طول بینجامد.

 کلیسای اصلی بارسلون

 

معماری کلیسای ساگرادا فامیلیا

گائودی طراحی این کلیسا را بر اساس سنت های کاتولیک های گوتیک و بیزانس انجام داده است و قصدش نشان دادن عقاید مسیحی از طریق معماری و زیبایی ساختمان بود و سعی کرد به گونه ای پیغام پیامبران را با این طراحی برساند. او توانست یک همبستگی بین فرم ها و نمادگرایی های مسیحی و معماری شخصی پیدا کند. این معماری، از طریق ساختار های جدید و منطقی، فرم ها و هندسه هایی که از طبیعت الهام گرفته بود به وجود آمده اند و نور و رنگ، در این نوع معماری نقش مهمی را ایفا می کنند.

همچنین معنی ساگرادا فامیلیا، بیانگر معماری آن بوده و مرتبط با فرم معماری و نمادگرایی مجسمه های آن است. این کلیسای اصلی بارسلون از ۱۸ برج تشکیل شده که هر یک از آن ها، از اهمیت خاص خود برخوردارند. در وسط آن یک برج مخصوص حضرت مسیح قرار دارد و در اطراف آن ۴ برج که بیانگر انجیل هستند جای گرفته اند. برج بالای اقامتگاه، با یک ستاره تاج‌گذاری شده که نشان دهنده ی مریم مقدس، مادر حضرت مسیح می باشد. ۱۲ برج دیگر هم، ۱۲ رسول را نشان می دهند که شاهد سخنان و اعمال وی بودند.

چیزی که در ساختمان این کلیسای اصلی بارسلون مشهود است، عمودیت است که نماد علو به سوی خداست. همچنین زندگی و آموخته های حضرت مسیح در نمای سه گانه این سازه به تصویر کشیده شده است که هر نما نشان دهنده ی یکی از سه رخداد حیاتی وجود مسیح می باشد: تولد او؛ شور، مرگ و قیامت او؛ شکوه فعلی و آینده ی او. بی دلیل نیست که این کلیسا به عنوان کلیسای اصلی بارسلون و از زیباترین کلیساهای دنیا به شمار می آید.

 

 کلیسای اصلی بارسلون

 

نور در کلیسای ساگرادا فامیلیا

گائودی توانست به خوبی از نور برای بیان شکوه و عظمت سازه اش استفاده کند. کلیسای اصلی بارسلون به گونه ای ساخته شده که نور خورشید بر روی نوک برج ها و پنجره ها می درخشد. در این سازه با طلوع خورشید، نور بر روی نمای مربوط به تولد عیسی مسیح افتاده و شادی برای زندگی که همان تولد مسیح است را برجسته می کند. در نمای مربوط به شور، تقابل بین نور و سایه که توسط خورشید به وجود می آید، به ذات و شخصیت ناهموار و شدید موضوع تأکید می کند. در حالی که نمای مربوط به شکوه، نور اواسط روز را دریافت می کند که بر روی ۱۶ فانوس حیاط مجلل می درخشد و ورودی اصلی را روشن کرده و عظمت کلیسای اصلی بارسلون را در چشم بازدید کنندگان دوچندان می کند.

 

church

 

رنگ در کلیسای ساگرادا فامیلیا

علاوه بر معماری بی نظیر و نقش نور در این ساختمان پرشکوه که آن را به کلیسای اصلی بارسلون تبدیل کرده است، رنگ هم جزء عناصر مهم در این ساختمان است. گائودی در این باره می گوید، رنگ نشان دهنده ی حیات است و به همین دلیل تصمیم گرفته است در این ساختمان زیبا و کلیسای اصلی بارسلون، از رنگ ها کمک بگیرد. همان طور که در تصویر دیده می شود، وجود رنگ های مختلف را در جای جای این کلیسا می توان دید.

 

 کلیسای اصلی بارسلون

 

جهت بازدید برترین خدمات دلتابان به لینکهای زیر مراجعه نمایید:

نظرات کاربران