deltaban.com food caring

حمل مواد غذایی در هواپیما

در برخی مواقع حمل مواد غذایی در هواپیما امکان پذیر است، برای این‌که به راحتی از بازرسی فرودگاه گذر کنید مواد غذایی ممنوع شده در قوانین پرواز را با خود حمل نکنید. اگر قوانین مربوط به حمل مایعات را بدانید و مقدار زیر 100 میلی رعایت شود، امکان حمل اغلب مایعات مثل شامپو و ژل‌های ضد عفونی کننده دست مقدور است. شما می‌توانید برخی مایعات را در حجم 96 گرمی در 6 بطری مانند شامپو و محلول شستشوی لنز و دیگر مایعات را همراه خود ببرید و این مواد را در داخل کیف زیپ‌دار بگذارید. ناگفته نماند که فقط یک نفر می‌تواند این بسته را حمل کند. هر مسافری می‌تواند پس از خرید بلیط هواپیما در یک کیف کوچک خمیر دندان، شامپو، نرم کننده مو، کرم و دهان شویه با خود به همراه داشته باشد.

حمل مواد غذایی در هواپیما

حمل مواد غذایی در هواپیما برای سالمندان و کودکان

شاید دوست داشته باشید بخاطر همراه داشتن کودک یا افراد سالمند مقداری مواد غذایی در هواپیما ببرید، بازرسی امنیتی برخی مواد را مشخص کرده که امکان بردن به کابین دارند. در این مطلب این مواد مجاز را برایتان مشخص کرده تا با داشتن اطلاعات کامل سفری با آرامش را در پی داشته باشید. اگر قرار باشد که بخواهید با خود غذا ببرید باید به قانون 1-1-3 در بازرسی امنیتی توجه کنید و مایعاتی که غلظت آن‌ها زیاد است، بسته بندی کنید در غیر این صورت از حمل این مواد صرفه نظر کنید.

 به این نکته دقت کنید که بعضی از مواد غذایی در هواپیما اجازه حمل ندارند.

مواد غذایی در هواپیما که باید آن‌ها را بسته بندی کنید

بسته بندی مواد غذایی در هواپیما

TSA اکثر خوراکی‌ها را مجاز دانسته و با توجه به این قانون، برای مایعات بیشتر از 96 گرم اجازه حمل آن را نداده است. برخی مواد غذایی در هواپیما که اجازه ورود دارند عبارتند از:

غذای کودک، آب نبات، غلات صبحانه مثل نان و بیسکویت، پنیر، شکلات، پودر قهوه، گوشت پخته شده، کلوچه، بیسکوئیت، میوه خشک، تخم مرغ، گوشت، آدامس، عسل، آجیل، پیتزا، غذای دریایی و سبزیجات تازه، غذاهای یخ زده، عصاره گوشت، انواع ساندویج، هر نمونه اسنک خشک و خرچنگ زنده همه این مواد را در بسته بندی شفاف و بدون این‌که نشتی داشته باشند امکان حمل آن را دارید. در قانون بردن مواد غذایی در هواپیما استثناهایی هم وجود دارد مثلا شیر خشک و شیر مادر و همچنین مایعات امکان پذیر است.

غذاهای ممنوعه در هواپیما

هرگونه مواد غذایی که به صورت مایع باشند و قصد حمل آن را دارید، قانون بیشتر از 96 گرم درباره آن‌ها صدق می‌کند، موادی مثل سس، مربا یا ژله، شربت، سس سالاد، کچاب و دیگر چاشنی‌های غذا، مایعات و سس‌های کرمی و پنیر، سالسا و کره بادام زمینی با توجه به وزن مجاز می‌توانید با خود حمل کنید. اگر مواد خوراکی مایع شما بیشتر از حد مجاز وزن داشته باشد اجازه بردن به هواپیما را ندارید و دور انداخته می‌شود.

بعضی از مواد غذایی هستند که شما می‌توانید بدون دردسر از بازرسی امنیت فرودگاه عبور دهید، موادی مانند غذاهای کنسرو شده و کیسه نیمه منجمد شده. این مواد شرایط مربوط به خود را برای بردن به داخل کابین دارند.  

برخی از شرکت‌های هواپیمایی در پروازهای خود اجازه خوردن نوشیدنی‌هایی که همراه خود دارید را نمی‌دهند. اگر با خودتان کیسه یخ زده حمل ‌کنید و کمی آب شده باشد در هنگام بازرسی امنیتی فرودگاه این کیسه‌ها به دور انداخته می‌شود. غذاهای کنسرو شده‌ای که به صورت مایع هستند در زمان بازرسی امنیتی فرودگاه ممکن است مشکوک شوند و کنسرو را دور بیندازند.

غذاهای ممنوعه در هواپیما

تمامی مواد غذایی در هواپیما باید در ظروف در بسته گذاشته شوند تا اجازه حمل آن به داخل هواپیما را بدهند. اکثر کشورها مواد غذایی مانند گوشت، میوه، سبزیجات، گیاهان و سایر محصولات کشاورزی در هواپیما را ممنوع می‌کنند، اگر با خودتان میوه می‌برید تا قبل از رسیدن به مقصد آن را بخورید چون در فرودگاه مقصد بازرسان آن را را ثبت و ضبط می‌کنند. کشورهایی مانند کانادا و آمریکا تحت هیچ شرایطی اجازه ورود محصولات کشاورزی حتی دانه گیاهان را نداده و در ورودی فرودگاه چند صد دلار جریمه برای این گونه تخلفات ثبت می‌کنند. برخی از کشورها مانند استرالیا و نیوزلند اجازه ورود سوغاتی در بسته بندی‌های چوبی را نمی‌دهند.

علاوه بر حرام بودن گوشت خوک در دین اسلام و بیماری‌های موجود در این گوشت شرکت‌های هواپیمایی در سراسر دنیا این مواد غذایی را ممنوع کرده‌اند. همان‌طور که می‌دانید ایرانی‌ها علاقه بسیاری به غذاهایی مانند کله پاچه و انواع ساندویج‌های مغز دارند، این غذاها هم قوانین مربوط به خود را دارند، اگر این غذاها را پخته شده و در داخل ظرف در بسته ببرید مشکلی ایجاد نمی‌شود، ولی بصورت خام ممنوع و اجازه بردن به هواپیما را ندارید.

حمل مواد غذایی در هواپیما

تخم مرغ شانسی از جمله شکلات‌هایی است که همه افراد چه کوچک و چه بزرگ در تمام دنیا به آن علاقه دارند، حمل این مواد خوراکی بخاطر این‌که درونش اسباب بازی کوچکی گذاشته شده و ممکن است ایجاد خفگی در کودکان در موقع خوردن کند بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی ورود این شکلات را ممنوع کرده‌اند.

ورود هر نمونه‌ای از سوپ خشک و رقیق، گوشت گاو و عصاره گوشتی به هواپیما ممنوع است، به دلیل این‌که باعث شیوع جنون گاوی در اروپا و آنفولانزای مرغی در آسیا می‌شود. خاویار تخم مربوط به سیستم تولید مثل ماهی است و جابه‌جا کردن این ماده غذایی در بسیاری از کشورها خلاف قوانین محیط زیستی محسوب شده و به شدت برخورد می‌شود. در بعضی از کشورها مسافران می‌توانند خاویار را تا حد 125 گرم با خود حمل کنند. دکورهایی که تزئینی است و از مواد ذرت و آرد گندم، آرد برنج، علف‌ها و چوب مانند بامبو درست شده هنگام ورود این نوع مواد غذایی در هواپیما ممنوع و اجازه بردن آن را ندارید، زیرا ممکن است انواع حشره‌ها و آفت‌ها را منتقل کنید.

نظرات کاربران