جاذبه های مسکو

بهترین جاذبه­ های دیدنی مسکو

مسکو، به‌عنوان یکی از دیدنی ­ترین پایتخت ‌های دنیا، بیش از هشتصد سال قدمت دارد و مجموعه ‌ای شگفت ‌انگیز از تاریخ، فرهنگ و مدرنیته در کنار هم است. در ادامه با دلتابان همراه باشید تا با جاذبه های مسکو بیشتر آشنا شوید.

میدان سرخ

میدان سرخ، میدانی سنگ ­فرش شده در مرکز پایتخت روسیه و از آنجایی که رویدادهای مهم تاریخی این شهر و حتی تاریخ روسیه، در آن اتفاق افتاده است؛ قلب تپنده‌ی این شهر به­ حساب می­آید و سالانه بازدیدکنندگان بسیاری دارد.

در گذشته، این میدان فقط، بازاری برای عرضۀ محصولات تاجران بود، اما امروزه بسیاری از خیابان‌ های اصلی شهر به این میدان می ­رسند و از جاذبه های مسکو: کرملین، کلیسای سنت باسیل، آرامگاه لنین و … را در اطراف خود دارد که در فهرست میراث جهانی یونسکو، هم خود آثار و هم خود میدان سرخ به­ ثبت رسیده اند.

علاوه بر آن، میدان سرخ، برای برگزاری کنسرت هم استفاده می ­شود و خوانندگان مشهوری تا به حال در آن به خوانندگی و اجرای موسیقی پرداخته اند. از آن گذشته، از مهم‌ ترین جشن‌های ملی روسیه، رژه روز پیروزی است که هرساله در این میدان، برگزار می ‌شود.

کلیسای جامع سنت باسیل

وقتی به شهر مسکو یا کشور روسیه فکر می­کنیم، از جاذبه ­های مسکو، تصویر گنبدهای رنگارنگ کلیسای جامع سنت باسیل در مقابل چشممان می ­آید. این گنبدهای پیازی شکل، با هدف یادآوری شعله‌های آتش طراحی شده اند. در دهه ۱۵۰۰، ایوان مخوف دستور ساخت این کلیسا را داد و تا سال ۱۶۰۰، این کلیسا بلندترین بنای شهر بود.

افسانه ­ها می­گویند: به نظر تزار این کلسیا بعد از اتمام ساخت، بسیار زیبا شده بود. به همین دلیل دستور داد برای اینکه آن معمار نتواند بنایی به زیبایی آن و یا حتی زیباتر، بسازد؛ او را نابینا کنند.

آرامگاه لنین از بهترین جاذبه های مسکو

آرامگاه لنین یکی از جاذبه‌ های مسکوست که گردشگران را به سمت خود می­کشاند. در این مکان، جسد مومیایی ولادیمیر لنین، شخصیت مشهور تاریخی، در یک تابوت شیشه ­ای است.

این آرامگاه برای اولین بار در سال ۱۹۲۴ به روی عموم مردم باز شد و امروزه سالانه بیش از دو و نیم میلیون نفر از این مکان که یکی از جاذبه ­های مسکوست، بازید می‌ کنند.

کرملین مسکو

کرملین مسکو بزرگ ‌ترین قلعه فعال در اروپا و از جاذبه ­های مسکو است که دیواری ۲۲۵۳ متری در اطراف آن کشیده شده است. ۵ میدان، چند بنا، ۲۰ برج و بزرگ‌ ترین ناقوس و توپ جنگی دنیا در این قلعه قرار دارد.

موزه دولتی تاریخ روسیه از جاذبه های دیدنی مسکو

ساختمان موزه در سال ۱۸۷۲ پایه ‌گذاری شده است، جدا از وسایلی که داخل موزه نگهداری می­ شود خود بنای موزه هم به علت قدمتی که دارد از جاذبه­ های مسکو است. علاوه بر آثار به جا مانده از قبایل پیش از تاریخ که در این محدوده زندگی می ‌کردند، بزرگ ‌ترین مجموعه سکه ‌های قدیمی، دست نوشته‌ های قرن ششمی و آثار هنری جمع آوری شده توسط خاندان رومانف در این موزه نگهداری می ‌شود.

خیابان آربات

بهترین جاذبه های مسکو

خیابان آربات یکی از توریستی ‌ترین مناطق مسکو است. تعداد زیادی کافه و رستوران دارد و نوازندگان خیابانی در آن آثار خود را اجرا می‌کنند. در گوشه و کنار خیابان تاریخی که در مرکز شهر قرار دارد، میتوانید چند لحظه صبر کنید و به کاریکاتوریست‌ ها و هنرمندانی که در اینجا خواهید دید، سفارش نقاشی و کاریکاتور از چهره خودتان بدهید.

گالری ترتیاکوف (Tretyakov) یکی دیگر از جاذبه های مسکو

این گالری هنری بین سال ‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۰۵ ساخته شده است. برادران تریاکوف که از خیرین قرن نوزدهم بودند، با طرحی از معماری به نام ویکتور واسنتسوف استاست، این مجموعۀ خصوصی را افتتاح کردند. یکی از بزرگ‌ترین مجموعه ‌های هنر روسی در کل دنیا، در این گالری به نمایش درآمده است و تبدیل به یکی از جاذبه­ های مسکو شده است.

تالار نمایش بالشوی

تالار بالشوی از مشهورترین تالارهای جهان برای اجرای هنرهای باله و اپرا است. این ساختمان با دو استیج میزبان اجراهای باله و اپرا است. با دستور کاترین کبیر، تالار بالشوی در سال ۱۷۷۶ میلادی، در منطقه تورسکوی مسکو، پایه‌ گذاری شد. این سالن، در سال‌ های ۱۸۰۵، ۱۸۱۲ و ۱۸۵۳ آتش گرفت و کاملا سوخت، اما هربار پس از آتش سوزی دوباره بازسازی شد. ساختمان کنونی این تالار نمایش، در سال ۱۸۲۵ ساخته شد.

پیوتر ایلیچ چایکوفسکی، بالۀ دریاچه قو را برای اولین بار در سال ۱۸۷۷ در تالار بالشوی به روی صحنه برد.

منطقه  Izmaylovo

در میان جاذبه ­های مسکو، علت شهرت این منطقه، بازار محلی معروف و بزرگش است که بزرگ‌ترین بازار شهر مسکو است. علاوه بر این بازار، در این محله، فروشگاه ­های زیادی وجود دارد که تقریبا همه چیز، از محصولات دست ‌ساز گرفته تا اشیای قدیمی از دوران شوروی در آن ‌ها پیدا می ‌شود.

برج تلویزیونی Ostankino از دیگر جاذبه های مسکو

جاذبه های مسکو

برج تلویزیونی استانکینو در زمان ساختش در سال 1967 میلادی، بلندترین سازه فری استندینگ (بدون حمایت با سازه‌های دیگر) بود. اکنون این برج یکی از جاذبه های مسکو است. می‌توانید با رزرو یکی از تورهای ساعتی، بر سکوی بازدید آن با کف شیشه‌ای و چشم‌انداز نفس‌گیر ۳۶۰ درجه هیجان را تجربه کنید. با آسانسورهای پرسرعت بالا بروید تا به ارتفاع ۳۳۷ متری برسید و تمام مسکو را در یک نگاه ببینید.

کلیسای جامع مسیح منجی 

از دیگر جاذبه ­های مسکو، کلیسای جامع مسیح منجی، ساخته شده در سال 1990 میلادی است که پربازدیدترین کلیسای روسیه محسوب می‌شود. ساختمان قبلی این کلیسا که آن هم همین نام را داشت، در سال ۱۹۳۱ توسط شوروی ویران شد. ساختمان جدید کلیسا، طوری طراحی شده است تا شبیه به کلیسای قبلی باشد. از ساختمان قبلی، تنها یک نقاشی باقی مانده است که در کلیسای جدید نگهداری می شود.

نظرات کاربران