نمایی از بالای جنگل بلگراد استانبول
17 دی 1399
ترکیه

جنگل بلگراد، شگفتی در استانبول

جنگل بلگراد جاذبه ای در دل شهر استانبول

نام کشور ترکیه که به میان می‌آید، ناخودآگاه ذهن همه افراد به سمت شهر استانبول و آب و هوای بی نظیر آن می‌رود. شهری که همه مردم آن را با جاذبه‌های تاریخی و مراکز خرید بی‌نظیرش می‌شناسند. سالانه افراد زیادی برای تماشا و خرید به شهر استانبول سفر می‌کنند. اما تنها برخی از آن‌ها به جاذبه‌های سرسبز و زیبای آن سر می‌زنند. این‌جا قصد داریم تا شما را به یک تفرج عالی از دل جنگل‌های بکر و حیات وحش بلگراد ببریم. جاذبه‌ای باور نکردنی که در ۱۵ کیلومتری شمال غرب شهر استانبول قرار گرفته است و در فصل تابستان تماشاگران زیادی را به خود جذب می‌کند. ناگفته نماند که جنگل بلگراد استانبول در فصل‌های سرد پاییز و زمستان هم محلی شگفت انگیز است. با ما همراه باشید و خود را برای یک سفر دلچسب آماده کنید. اگر قصد خرید بلیط هواپیما و یا خرید تور استانبول را دارید این مطلب را از دست ندهید.

نمایی از ورودی جنگل بلگراد

هوای مرطوب و خنک جنگل بلگراد در استانبول یک مکان دنج برای افرادی است که از گرمای هوا فراری هستند و به دنبال یک مکان عالی در فصل گرم تابستان هستند. مساحت جنگل بلگراد برابر با ۵۴۴۲ هتکار است که طبق گفته کارشناسان محیط زیست این مساحت در زمان امپراطوری عثمانی ۱۳ هزار هکتار بوده و به مساحت فعلی کاهش یافته است. با این وجود برای افرادی که برای نخستین بار از این جنگل دیدن می‌‌کنند، وسعت و درختان بلند قامت آن بسیار شگفت انگیز است. جنگل بلگراد در استانبول، در زمان حکومت سلطان سلیمان عثمانی، از موقعیت استراتژیکی بسیار مهمی برخوردار بوده است و منبع اصلی برای تامین آب شهر استانبول به شمار می‌رفته. گردشگران پیش از رسیدن به جنگل زیبا، در مسیر با تماشای قنات‌ها متوجه خواهند شد که چگونه در آن زمان به تمامی نقاط شهر استانبول آب رسانی می‌کرده‌اند.

جنگل بلگراد استانبول منبع اصلی آبرسانی در زمان عثمانی

در زمان عثمانی در جنگل بلگراد و استانبول چشمه‌ها و رودخانه‌های متعددی وجود داشت، که برای رساندن آب از آن‌ها به داخل شهر، از کانال‌هایی درسطح شهر تعبیه گردید. به این صورت دسترسی مردم به آب مصرفی آسان گشت. اکنون در شهر استانبول ۷ سد به شکل خمیده وجود دارد. در آن دوران با افزایش جمعیت که افزایش تقاضا برای آب را به همراه داشت، کم کم این سد‌ها نیز نتوانستند پاسخگو شوند. از قرن شاندهم این افزایش جمعیت، شرایط حفاظت شده‌ای را برای جنگل  به همراه داشت که تا قرن ۲۱ نیز ادامه یافته است.

بیشترین تعداد درختان این جنگل را درختان برگ‌ ریز بلوط تشکیل می‌دهند. درختان شاه ‌بلوط آناتولی، درختان توس شرقی و در ختان ممرز از عمده پوشش گیاهی جنگل بلگراد در استانبول محسوب می‌شوند. در کنار این درختان، در جنگل بلگراد، بیشتر از هفتاد و یک گونه‌ی پرنده و هجده نوع پستاندار نیز در حال زیستن هستند.

چه زمانی برای بازدید از جنگل بلگراد در استانبول مناسب است؟

تصویری از پاییز جنگل بلگراد

بهترین زمان برای بازدید از جنگل بلگراد در استانبول فصل تابستان است. برای لذت بردن از یک آب و هوای خنک در کنار سرسبزی درختان همراه با آواز پرندگان، ما فصل تابستان را به شما پیشنهاد می‌دهیم. خوشبختانه در این زمان می‌توانید با دیگر مردمانی که برای تماشا در این فصل آمده‌اند، نیز ملاقات کنید اما باید بدانید که تعداد آن‌ها بسیار زیاد است و اگر نیاز دارید تا در آرامش در میان درختان جنگل بلگراد قدم بزنید باید با سرمای هوای زمستان بسازید. برای عشاق نیز فصل رنگارنگ پاییز یک عطر و بوی دیگر دارد. بازدید در این فصل را نیز از دست ندهید. درختان سر به فلک کشیده‌ی جنگل بلگراد در استانبول مانعی برای عبور نور زیاد خورشید هستند و در نتیجه‌ی آن یک هوای خنک و دلچسب است که می‌توانید از آن لذت ببرید. در فصل بهار و فصل پاییز جنگل بلگراد منظره‌ای شگفت‌انگیز و فوق‌العاده را پیشکش چشمان مسافران می‌کند.

حیات وحش بلگراد استانبول

از زمانی که شکار در جنگل بلگراد در استانبول آن ممنوع اعلام شد، وضعیت حیات وحش نیز اوضاع بهتری پیدا کرد. با قدم زدن آرام در جنگل بلگراد، صدای خش خش جانورانی مانند راسو را می‌شنوید که در میان درختان و سبزه‌ها در حال رفت و آمد هستند. عبور دیگر حیوانات مانند روباه‌‌ها و گرگ ‌ها و … نیز در زمان‌های خاصی از شب قابل رویت است. هر از گاهی نیز ممکن است یک گراز وحشی از میان جنگل خارج ‌شود تا  از میان زباله‌‌ها به دنبال غذا بگردد. شک نکیند که حیوانات زیبا و نادری که تا کنون ندیده‌اید را در این جنگل خواهید دید.

خوردن غذا در جنگل بلگراد استانبول

تصویری از میز و صندلی برای استراحت در جنگل بلگراد استانبول

جنگل بلگراد در زمان حکومت عثمانی، تنها جایی بود که خارجی‌ها برای بازدید به سراغ آن می‌رفتند. بعد از آن در سال ۱۹۵۶ اولین محلی که برای برپایی پیک نیک و تفرج  آزاد گشت، در نزدیکی چشمه Neset و اطراف سدها بود. امروزه پرطرفدارترین منطقه برای این تفریح منطقه «Buyuk Bent» است. حتما به سراغ میزهایی که برای پخت کباب در این منطقه وجود دارد بروید و از کافه‌ای که در نزدیکی این سد قرار دارد نان، بیسکوئیت و نوشیدنی خریداری کنید و از دیدن مناظر لذت ببرید.

باغ آتاتورک در جنگل بلگراد استانبول کشور ترکیه

باغ گیاه شناسی معروف آتاتورک در جنگل بلگراد در استانبول است. این باغ در سال ۱۹۱۶ برای نخستین بار در کشور ترکیه با وسعت ۳۰۰ هکتار تاسیس گردید. جالب است بدانید که بیش از دو هزار نوع گیاه بومی و خارجی و عجیب در باغ آتاتورک ترکیه وجود دارد. خوشبختانه در تمام طول هفته با ورودیه‌ رایگان می‌توانید از این باغ دیدن کنید.

مسیرپیاده روی جنگل بلگراد 

تصویری از محل پیاده روی در جنگل بلگراد استانبول

 مسیر پیاده ‌روی جنگل بلگراد در استانبول از سرچشمه‌ی نشت، آغاز می‌‌شود که طول آن برابر با ۶ کیلومتر است و هفده عدد دستگاه ورزشی در آن نصب است. در این مسیر می‌توانید با قدم زدن از مناظر اطراف لذت ببرید یا برای داشتن یک تناسب اندام عالی یک مسیر راحت و بی درد سر را با دویدن سپری کنید. فراموش نکنید که برای چشیدن طعم بی‌نظیر و کمیاب آب این چشمه حتما یک ظرف با خود به همراه داشته باشید.

قوانین بازدید از بلگراد چیست؟

ممنوعیت شکار از جمله قوانینی است که مسئولان محیط زیست برای حفاظت از آن در نظر گرفته‌اند. چرا که جنگل بلگراد استانبول با ۳ هزار هکتار وسعت یکی از منابع طبیعی کشور ترکیه محسوب می‌گردد. امیدواریم که در یک زمان مناسب، سفری دلچسب را به این جنگل بی نهایت زیبا تجربه کنید.

نظرات کاربران