ارگ راین
20 آذر 1397
کرمان

شناخت زیبایی های ارگ راین کرمان

فهرست مطالب

جاذبه های گردشگری کرمان هر ساله گردشگران و توریست های داخلی و خارجی زیادی را به سوی خود جذب می کند. یکی از جاذبه های گردشگری کرمان ارگ راین می باشد. ارگ راین کرمان یکی از بناهای تاریخی و توریستی این شهر است که دارای قدمت بسیار زیادی می باشد. چشم اندازهای زیبای ارگ راین خیره کننده هستند و گردشگران را شیفته خود می کنند. با ما همراه باشید تا درباره ارگ راین اطلاعات مفیدی کسب کنید و برای سفر و بازدید از آن آماده شوید.

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

قیمت تور گرجستان

ارگ راین

ارگ راین کرمان

ارگ راین کرمان به مدت زمان 150 سال محل سکونت افراد زیادی بوده است و این بنا دومین بنای شناخته شده خشتی در کل دنیا می باشد. این ارگ بعد از ارگ بم بنای دوم خشتی می باشد و محبوبیت زیادی در میان طرفدارن آثار تاریخی دارد. ارگ راین کرمان دارای مساحتی بیش از 122.000 متر مربع می باشد و در قسمت جنوب غربی استان کرمان قرار دارد. ارگ راین برفراز تپه ای ساخته شده است که دارای چند برج می باشد. در این ارگ زیبا شاهد وجود کتابخانه، بارانداز، سربازخانه، ساختمان قرنطینه، مسجد و انبار هستیم. این بنای تاریخی یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر کرمان است که هر ساله گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

رزرو هتل ارزان

kerman

تاریخچه راین

راین دارای قدمتی طولانی می باشد که به دوره ساسانیان برمی گردد. این منطقه در مسیری بسیار خوب و مناسب برای تجارت قرار گرفته است و از جمله مناطق اصلی داد و ستد کالاها و مخصوصا بافت پارچه ها محسوب می شده است. در گذشته ها این منطقه از جمله مراکز اصلی ساخت شمشیر، چاقو و تفنگ بوده است که برای مصارف زیادی مورد استفاده قرار می گرفته است. در این منطقه باغ های فراوان میوه، معادن سنگ مرمر سبز، چشمه های آب معدنی که مصارف غیر خوراکی دارند، آبشار بلند و کوه زیبای 4501 متری می باشد. این منطقه دارای زیبایی های طبیعی بسیار زیادی است که بهترین چشم اندازها شامل آن می شود.

ارگ راین

مشخصات و معماری ارگ راین

این ارگ که متعلق به دوران ساسانیان می باشد به شکل مربع است و دارای چند برج زیبا می باشد. این بنای باشکوه دارای راهروهایی می باشد که به چهار ساختمان حاکم نشین منتهی می شود. این چهار ساختمان با سبکی متفاوت ساخته شده اند و دارای ویژگی های خاص خود هستند. در اطراف این قلعه، حصاری وجود داشته است که دارای ارتفاع 10 متری می باشد. ارگ راین تنها یک ورودی دارد که از سمت شرقی می باشد و تنها راه خروجی شهر نیز می باشد. در این قلعه باشکوه و زیبا می توان خانه های اعیانی، آتشکده، حاکم نشین و محله های عامه نشین را دید.

جایگاه نگهبان ارگ راین در بالای در ورودی می باشد که از طریق یک سوراخ مربعی شکل به مناطق اطراف دید دارد. گفته می شود که در زمان های جنگ از این مکان بر سر دشمن آب جوش و آتش می ریختند و اجازه ورود دشمن را به قلعه نمی دادند. البته قسمت های مختلف ارگ راین توسط پله های مدور و جالب از هم جدا می شوند.

خرید بلیط چارتر

ارگ

ساخت خانه های اعیان نشین و رعیت نشین ارگ

همانطور که گفته شد در این ارگ مناطقی برای زندگی افراد ثروتمند و افراد دیگر در نظر گرفته شده بود. خانه های افراد اعیانی از مصالحی متفاوت ساخته می شد و دارای اتاق های بزرگ تر و حیات بودند و نحوه ساخت آنها فرق داشت؛ اما خانه های رعیت نشین مصالح معمولی داشتند و دارای اتاق های کوچک بودند.

 در، ورودی ارگ قسمتی برای چاقو سازی و ساخت ابزارهای فلزی قرار داشته است که امروزه افرادی وجود دارند که در این زمینه فعالیت دارند. در این شهر چاقوهای مخصوص راینی ساخته می شود و به نقاط دیگر فرستاده می شود.

توجه گردشگران به ارگ راین

تا چند سال پیش که زلزله بم روی داد کمتر کسی به ارگ راین توجه می کرد. چرا که این ارگ در زیر سایه ارگ بم قرار داشت و توجه بیشتر افراد به آن بود. اما بعد از زلزله این ارگ چهره خود را نشان داد و توجه بیشتر افراد را به سوی خود جلب کرد. بعضی از قسمت های ارگ، مورد بازسازی قرار گرفت و دوباره ترمیم شد. امروزه افرادی زیادی که به آثار تاریخی و بناهای ملی علاقه دارند از این ارگ بازدید می کنند و از جاذبه های آن دیدن می کنند. امروزه این ارگ نه تنها مورد توجه گردشگران داخلی است بلکه گردشگران خارجی زیادی به آن توجه می کنند و به آن علاقه نشان می دهند.

نظرات کاربران