سواحل شب تاب

زیباترین سواحل شب تاب در جهان

سواحل شب ­تاب جهان یکی از بی ­نظیرترین رویدادهای کرۀ زمین می‌باشد که علت علمی آن، هنوز در برخی موارد ناشناخته مانده است. نور خیره ­کننده‌ای که از بدن برخی موجودات زنده متصاعد می­‌شود، زیست­ تابی نام دارد. این نور، در واقع از نوعی واکنش شیمیایی در بدن موجودات شب ­تاب به دست می‌آید.

موجودات مختلف، از پروانه ­ها گرفته تا کوسه­ ها، به منظور آشفته و سردرگم کردن شکارچیان یا جذب طعمه و حتی جفت­ گیری در بدنشان زیست ­تابی اتفاق می­ افتد. خلیج تویوما در ژاپن، خلیج موسکیتو در پورتوریکو، جزایر ماتسو در تایوان، تالاب درخشان جامائیکا و ساحل شب ­تاب چابهار از مکان­‌هایی است که به شب تابی در جهان معروف اند. در ادامه با این مطلب از دلتابان همراه باشید. 

زیبا ترین سواحل شب تاب در جهان

ساحل شب ­تاب چابهار

سواحل شب تاب در جهان

 اگر شب به این بندر زیبا بروید، با یک منظرۀ حیرت برانگیز رو به­ رو می­ شوید. شاید اولین دفعه ای که پایتان را در آب ساحل می­‌گذارید کمی شگفت زده شوید؛ زیرا هزاران ستارۀ کوچک آبی دور پایتان حلقه می­زنند. عده­ای این نورهای کوچک آبی فسفری را مربوط به پلانکتون ها و موجودات دریایی بسیار کوچک می ­دانند. بهترین زمان برای تماشای این ساحل فوق العاده، شب­ های پاییز و زمستان است و هنگامی که به چابهار سفر می کنید، حتما به آنجا سر بزنید.

در چند سال اخیر تعداد فیتوپلانکتون هایی که به ساحل می آیند بسیار کمتر شده است. عمر فیتوپلانکتون ها بسیار کم می باشد و در عرض چند دقیقه ناپدید می‌شوند. در واقع این چراغ­های کوچک زیبای آبی، تنها متعلق به همین ساحل هستند و نمی ­توان آن­ها را با خود به جای دیگری برد یا با آن­ها بازی کرد. زیبایی این فیتوپلانکتون ها در موقعیتی که مناسبشان است، یعنی در ساحل و دریا جلوه می­ کنند.

خلیج موسکیتو در پورتوریکو

زیباترین سواحل شب تاب در دنیا

از نظر کتاب رکوردهای گینس، نورانی‌­ترین خلیج سواحل شب ­تاب، خلیج موسکیتو در پورتوریکو واقع در جزیره «وی ویکش یا ویکس» می‌باشد. در شمال شرقی منطقه کارائیب در آمریکای شمالی، مجمع الجزایری به نام پورتوریکو (با نام رسمی قلمروی همسود پورتوریکو) وجود دارد، یکی از جزایر این مجمع، وی ویکش یا ویکس نام دارد. پورتوریکو تحت حاکمیت سیاسی ایالات متحده آمریکا است.

اگر ضربه ­ای به سطح آب وارد شود، پلانکتون­ های این ساحل احساس خطر می­ کنند و به رنگ آبی فسفری در می ­آیند و یکی از زیباترین صحنه ­ها را به شما هدیه می­‌دهند.

خلیج تویوما در ژاپن دارای جذاب ترین سواحل شب تاب در دنیا

سواحل زیست تاب در دنیا

از زیستگاه ­هایی که مستقیم زیر نظر حراست از محیط زیست جهانی است و سلامت این خلیج باید همیشگی باشد، همین خلیج تویوما می‌باشد. این خلیج، یکی از معدود زیستگاه های ماهی های مرکب خلیج تویوما در ژاپن است. رنگ آبی این خلیج با دیگر رنگ های آبی­ که تا به حال دیده­ ایم متفاوت می‌باشد. نور این ساحل به نور فرازمینی هم مشهور است. ماه های اسفند تا تیر ماه بهترین زمان برای دیدن شگفتی این ساحل می باشد. از شرق توکیو، مرکز ژاپن تا خلیج تویوما ۳ ساعت فاصله دارد که می­توان به راحتی با تورهای محلی به دیدن این خلیج از سواحل شب ­تاب دنیا رفت.

تالاب درخشان یا «لومینِس لاگون» (Luminous Lagoon)

در سواحل شمالی این کشور تالاب درخشان جامائیکا قرار دارد که فاصله زمانی این تالاب با اسکله‌های جزیره «فالموس» (Falmouth)  فقط پنج دقیقه است. علت درخشش این ساحل از سواحل شب ­تاب، وجود موجودات میکرو ارگانیسم به نام داینوفلاژله ها (dinoflagellates)، در آنجاست.

جزایر ماتسو در تایوان

از زیباترین سواحل زیست تاب در جهان

در این ساحل شب­تاب، دلیل این نوع روشنایی، جلبک‌­های خاصی به نام نوکوتیلوکا اسکتیلانس (noctiluca scintillans) است که می‌­توانند در نوار اتصالی آب دریا با ساحل، خط درخشان و فسفری رنگی را به وجود می ­آورند. این جلبک‌ها بیشترین فعالیت را در ماه‌های آوریل تا اوت (اوایل فروردین تا اوایل مرداد) دارند، دیده می‌شود. این منطقه از سواحل شب­ تاب به اشک‌­های آبی نیز معروف است. زیرا نورهای جلبکی شبیه به اشک، در آب­ها، شناور اند.

جزیره مودهو در مالدیو

از دیگر سواحل شب ­تاب جهان، یکی از سواحل مالدیو به ساحل درخشان معروف شده را می­توانیم معرفی کنیم. جزیرۀ مودهو از زیباترین جاذبه های گردشگری در جهان می باشد که البته تا آن اندازه که شایسته است، شناخته شده نیست. فیتوپلانکتون­ها دلیل اصلی زیبایی این ساحل شب ­تاب در شب هستند. بسیاری از نورهای آبی فسفری که در ساحل مودهو می ­بینید به شکل حباب های بیضی شکل هستند که علت آن صدف های میگودانه­ای است که نوعی موجود زیست­ تاب محسوب می­شود.

ساحل جزیرۀ هنگام، قشم از زیباترین سواحل شب تاب در جهان

یکی دیگر از سواحل شب تاب در کشور ما، ساحل جزیره هنگام می‌باشد. این جزیره در شب جلوه‌ خاصی به خود می ‌گیرد و به دریایی از نورهای آبی درخشان تبدیل می ‌شود. که علت آن فیتوپلانکتون هایی است که شب ‌ها در تاریکی می ­درخشند. برای دیدن این فیتوپلانکتون­ ها کافیست شب به ساحل بروید، در منطقه ای تاریک بنشینید و صبور باشید تا درخشش این موجودات ریز را ببینید.

نظرات کاربران