آب انبار باسیلیکا، شکوهی در زیر زمین استانبول

آب انبار باسیلیکا، مکانی شگفت انگیز در زیر زمین شهری پر رمز و راز مانند استانبول قرار گرفته است. این بنای قدیمی و با شکوه در کنار مسجد ایا صوفیه واقع شده و بین مردم ترکیه به «یره باتان سیسترن» معروف شده است. اگر شما هم میخواهید در مورد آب انبار باسیلیکا استانبول بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید.

تاریخچه آب انبار باسیلیکا استانبول

آب انبار باسیلیکا در استانبول و در بین سال های 527 تا 565 میلادی به دستور امپراطور دوران بیزانس یعنی ژوستینیانوس اول ساخته شد. این بنا در مکانی که قبلا کلیسایی قدیمی به نام بایسلکا قرار داشته، ساخته شده و به همین دلیل نامش را آب انبار باسیلیکا نامیده اند. به طور کلی در زمان عثمانی، اهمیت استفاده از آب انبار رفته رفته کم میشد و در مدتی نیز دولت عثمانی از آب انبار ها استفاده ی چندانی نمیکرد و از همین رو پادشاه فرانسوای اول فردی را به نام پتروس جولیوس به شهر استانبول فرستاد تا در مورد حکومت و امپراطوری روم تحقیق کند. جولیوس در همین حال که مشغول گشت و گزار در سطح شهر بود، دید که برخی مردم محلی از مکانی به نام آب انبار برای تامین آب مورد نیاز خود استفاده می کنند.

او بعد از کنجکاوی بسیار توانست با قایق وارد آب انبار شود و از آن دیدن کند. جولیوس در هنگامی که معماری و ستون های مرمری با شکوه و ماهی های این بنا را دید، بسیار شگفت زده شد و در سفرنامه خود از آن یاد کرد. این امر باعث شد تا اهمیت این آب انبار نزد مردم بسیار بالا برود و برای حفظ آن تلاش کنند. همچنین حضور ماهی ها درون آبِ این آب انبار به این دلیل بود که اگر دشمنی قصد مسموم کردن آب را داشته باشد، مردم با مرگ این ماهی ها متوجه مسمومیت آب شده و از خوردن آن امتناع می کردند.

ستون های آب انبار باسیلیکا استانبول

معماری و طراحی آب انبار باسیلیکا استانبول

معماری با شکوه و بی نظیر این آب انبار چشم همه را به خود خیره میکند. طول 140 متری، عرض 70 متری به همراه 336 ستون مرمری که ارتفاع هر کدام به 9 متر میرسد، تنها بخشی از زیبایی های این بنا را به خود اختصاص داده اند. همچنین طراحی این آب انبار به گونه ای است که مساحتی در حدود 10 هراز متری را در برگرفته و ظرفیت 100 هزار تن آب را در خود جای داده است. این آب انبارها، دیواره های آجری به طول 5 متر دارند. کف آب انبار باسیلیکا، از آجر فرش شده است و روی آن را با ملاتی از آجر پوشانده اند. گفتنی است، ستون هایی که در این آب انبار به کار رفته با نقشی از سر مدوسا که متعلق به افسانه های رومی و یونان است، طراحی شده‌اند. این ستون ها به قدری زیبا هستند که بررسی هر کدام، دقایقی از زمان شما را به خود اختصاص می‌دهد.

معماری آب انبار باسیلیکا استانبول

بازدید از آب انبار باسیلیکا استانبول

به طور کلی آب انبار باسیلیکا از سال 1987 برای بازدید تمامی مردم افتتاح شد. بازدیدکنندگان پس از پایین رفتن از پله های این آب انبار میتوانند از قدم زدن، معماری بی نظیر و هوای خنک آن لذت ببرند. همچنین باید بدانید که امروزه از این آب انبار به عنوان موزه مورد استفاده قرار می گیرد و حفظ و نگهداری این مکان برای مردم از اهمیت بالایی برخوردار است.

فضای داخلی آب انبار باسیلیکا استانبول

راه های دسترسی به آب انبار باسیلیکا استانبول

همانطور که گفته شد آب انبار باسیلیکا در مرکز شهر استانبول و در کنار مسجد سلطان احمد واقع شده است. برای همین کسانی که قصد بازدید از این مکان شگفت انگیز را دارند، می توانند از دیگر جاذبه های گردشگری مانند: کاخ دولماباغچه، مسجد سلطان احمد، مسجد ایاصوفیه و… که در نزدیکی این بنا قرار گرفته اند، دیدن کنند.

هزینه ورود و ساعات بازدید از آب انبار باسیلیکا استانبول

برای بازدید از این آب انبار همه روزه از ساعت 9 صبح تا 17:30 بعد از ظهر میتوان اقدام کرد. همچنین، هزینه ورودی آب انبار باسیلیکا برای هر نفر حدود 30 لیر است.

در انتها باید اضافه کرد که شهر استانبول با همه ی جاذبه های توریستی که در خود جای داده، همه روزه مقصد گردشگرانی است که از سراسر دنیا برای دیدن این مکان ها به این شهر سفر می کنند. آب انبار باسیلیکا نیز به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های این شهر، از جمله مکانهایی است که باید در صورت سفر و خرید تور استانبول از آن دیدن کرد.

 

نظرات کاربران