کابین هواپیما از گذشته تا به امروز
24 فروردین 1400
ایرلاین ها

کابین هواپیما از گذشته تا به امروز

کابین هواپیما قسمتی از هواپیما می‌باشد که برای رفاه و حال مسافران دارای اهمیت بسیاری است. به دلیل استقبال زیاد افراد برای سفر هوایی، این امر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

با سفرهای هوایی به نقاط مختلف جهان امکان بازدید و دیدار با افراد مختلف برای همه وجود دارد. و این موجب شد که اطلاع از فرهنگ و سبک زندگی در مکان‌های دیگر بسیار جذاب ‌باشد.

سفرهای هوایی در زمان گذشته تا کنون انجام می‌گرفت. شرکت‌های هواپیمایی با هواپیمای ساده و تعداد کم در سال ۱۹۰۰ آغاز بکار کردند. در اینجا اطلاعاتی از کابین از گذشته تا به امروز در اختیارتان قرار می‌دهیم تا پس از خرید بلیط هواپیما بتوانید از آن بهره‌مند شوید.

کابین هواپیما در دهه 1930 تا ۱۹۲۰

در سال ۱۹۱۴ اولین پرواز به مقصد تامپا و سنت پترزبورگ، فلوریدا صورت گرفت. با توجه به امکانات آن زمان تعداد زیادی در کابین هواپیما جا نمی‌گرفتند. بیشتر کابین‌ها دارای صندلی‌های تک نفره بودند، که در اختیار مسافران قرار می‌گرفتند.

در دهه ۱۹۲۰ مهمانداران هواپیما در کابین حضور داشته و قهوه تازه برای مسافران می‌کردند.

کابین هواپیما در دهه 1940 تا 1930

کابین هواپیما در سال ۱۹۳۰

وقتی سفر هوایی تجاری در این دهه روی کار آمد، به عنوان یک سفر هوایی لاکچری با امکانات بالا به شمار می‌رفت. در کابین این نوع هواپیما تخت‌هایی قرار داشت که در سفرهای شبانه مهمانان راحت استراحت می‌کردند. این تخت‌ها در حریم شخصی هر مسافری قرار داشت و به عنوان یک اتاق اختصاصی بود.

هواپیماهایی که در این دهه وجود داشتند کرتیس کوندور نام داشتند. به مرور با پیشرفتی که این هواپیما داشت میزهای سینی مانند به طراحی داخلی افزوده شد. این سینی‌ها جهت پذیرایی مسافرین تعبیه شده بود، اما مانند میزهای امروزی قابل تاشدن نبودند.

کابین هواپیما در سال ۱۹۳۱

کابین هواپیما در دهه ۱۹۳۱

محیط داخلی هواپیما در این دهه با توجه به محیط قطار طراحی و ساخته شده بود. یک میز در این کابین قرار داشت که مسافران در دور آن می‌نشستند. دیوارهای کابین هواپیماهای این دهه به وسیله کاغذ دیواری مانند یک اتاق در منزل پوشیده شده بود.

در کنار این میزها پنجره‌ای رو به فضای بیرون داشت. همچنین جایی در بالای سرشان برای گذاشتن وسایل تعبیه شده بود.

کابین هواپیما سال ۱۹۳۶

کابین هواپیما دهه ۱۹۳۶

در این دهه سفرهای هوایی رشد بسیاری داشت و مسافران بیشتر از هواپیما برای سفرهای خود استفاده می‌کردند. تعداد مسافران نسبت به سالهای اولیه سفر هوایی به 1.2 میلیون مسافر در سال ۱۹۳۸ رسید.

سفرهای هوایی در این دهه‌ها در برخی از کشورها انجام می‌شد و همه افراد به سفر هوایی دسترسی نداشتند. هزینه سفر هوایی در آن زمان ۲۰ هزار دلار بود. همه افراد این هزینه برایشان امکان‌پذیر نبود که از سفر هوایی استفاده کنند.

در کابین هواپیما که در این دهه طراحی شده بود، فضای بیشتری برای پای مسافرین قرار داشت. مسافران در مورد جا نسبت به قبل احساس راحتی داشتند و این خود موجب استقبال بیشتر می‌شد. در این دهه قوانین بخصوصی برای ورود به کابین گذاشته بودند. مسافرین می‌بایستی با پوشش خاصی وارد هواپیما می‌شدند و همه مسافران باید از این قانون پیروی می‌کردند.

کابین هواپیما در دهه 1950 تا ۱۹۴۰

در زمان ابتدایی که سفرهای هوایی انجام می‌شد، کابین این نوع کلاس پروازی دارای محیطی بازتر و لوکس‌تری بود. در سال ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ کابین‌های طراحی شده آنقدر وسعت داشت، که آن‌ها را قایق پرنده لاکچری می‌نامیدند.

این نوع هواپیما عرشه‌ای داشت که مسافران می‌توانستند برای قدم زدن و رفع خستگی از آن استفاده کنند.

کابین هواپیما سال ۱۹۴۱

کابین هواپیما دهه ۱۹۴۱

هواپیما دلتا ایرلاینز از جمله هواپیمایی بود،پپپپ که در این دهه فعالیت خود را آغاز نمود. قبل از مسافربری کارشان بذرپاشی هوایی بود. اولین پرواز در سال ۱۹۲۹ برای سفرهای هوایی توسط این هواپیما انجام گرفت.

در سال ۱۹۴۰ مهمانداران زن برای تدارکات هواپیما استخدام شدند، و هر کسی نمی‌توانست مهماندار باشد و قوانین خاص داشت. مهمانداران کابین هواپیما در این دوره از نظر قد و وزن و همچنین مجرد بودن مورد بررسی قرار می‌گرفتند.

این خود جزئی از موارد انتخاب یک مهماندار بود. فضایی که برای صندلی مسافران قرار داشت بسیار باز بود. داخل کابین هم یک ردیف دو نفره و یک ردیف یک نفره صندلی وجود داشت . در بالای سر مسافران محلی بازسازی شده بود، که هر کس وسایل خود را در آنجا قرار می‌داد.

برای سرو غذا در پروازهای شرکت یونایتد ایرلاینز میزهایی در جلو مسافران قرار داشت. غذا به همراه سینی‌های تک نفره در این پروازها در اختیار مسافران قرار می‌گرفت.

کابین هواپیما در سال ۱۹۴۹

در این دهه شرکتی به نام دلتا سرویس اظهار داشت که بلیط‌هایی با قیمت مناسب به مسافران ارائه می‌دهد. این هواپیما فقط مختص پروازهای شبانه بود. از جمله برنامه هوایی آن وعده‌های غذایی و دو نفر مهماندار برای انجام خدمات داشتند.

در سرویس روزانه این هواپیما چنین خدماتی وجود نداشته و کابین هواپیما دارای دو ردیف صندلی دو نفره بود. در این دهه کنار هر صندلی هواپیما هم پنجره‌ای رو به بیرون تعبیه شده بود.

کابین هواپیما در سال ۱۹۵۰

کابین هواپیما در دهه ۱۹۵۰

نسبت به دهه‌های قبل کابین هواپیما دارای فضایی بی‌نظیر بود. طرز قرار گرفتن صندلی‌ها هم به گونه‌ای بود که مسافران بسیار احساس راحتی داشتند. این هواپیما نمونه‌های نخست بوئینگ ۳۷۷ استراتوکروز و از بمب افکن بی‌۲۹ الگو گرفته بود. این مدل ها از کابین هواپیما یکی از نمونه‌های جدید به شمار می‌آمد.

کابین این هواپیما ظرفیت ۱۰۰ مسافر داشت و در سال‌های ۱۹۴۷ و ۱۹۵۰ برای سفرهای هوایی به مسافران خدمت‌رسانی می‌کردند. فضای داخلی کابین مانند یک اتاق در پایین بود، که پله‌هایی برای رفتن به کابین بالا داشت. یک مهماندار هم در کابین برای انجام هماهنگی‌های لازم بوده است.

صندلی‌های هواپیما برای هر نفر چنان وسعت داشت که هر مسافری براحتی می‌توانست بر روی آن بنشیند. طراحی آنها به گونه ای بود که مسافر احساس خوشایندی از این مکان داشته باشد.

کابین هواپیما در دهه 1960 تا 1950

کابین هواپیما در سال ۱۹۵۳

این کابین جوری طراحی شده بود، که مکانی برای نوزادان در بالای سر والدین گذاشته شده بود. در شرکت بریتیش ایرویز با قرار دادن تخت نوزاد، خود را معروف کردند.

در هنگام پرواز و نشستن هواپیما والدین نوزاد خود را بغل می‌کردند. زمانی که هواپیما در آسمان به را خود ادامه می‌داد، نوزادان بر تخت مخصوص که بالای سر بود، استراحت می‌کردند. حتی مهمانداران هواپیما به این نوزادان توجه کرده و حین پرواز به آن‌ها سر می‌زدند.

کابین هواپیما در سال ۱۹۵۹

شرکت کانتاس در سال ۱۹۵۹ در ماه اکتبر پروازی از استرالیا به لندن انجام داد. این هواپیما که سوپر کانستلیشن نام داشت، نمونه‌ای از هواپیماهای پیشرفته در آن زمان به شمار می‌آمد.

پذیرایی که در کابین هواپیما در این دهه انجام می‌شد، متفاوت از زمان‌های دیگر بود. خوراکی چون خاویار و خرچنگ در نوع کلاس این هواپیما از مهمانان پذیرایی می‌شد.X

کابین در سال ۱۹۶۰

کابین در دهه ۱۹۶۰

در این دهه هواپیما در نوع مختلف کلاس پروازی وجود داشت که مربوط به شرکت کانتاس بود. این شرکت وعده‌های غذایی خود را حتی در کلاس اقتصادی در ظروف چینی پذیرایی می‌کرد.

این هواپیما در پذیرایی خود از ظروف نقره برای مسافران استفاده می‌کردند، که موجب جلب رضایت آن‌ها می‌شد. طراحی داخلی این هواپیما اینطور بود که خانواده در کنار یکدیگر قرار می‌گرفتند و مسافران نگران جدایی از یکدیگر نبودند. در این دهه افرادی که با هواپیما سفر می‌کردند توانایی مالی بالایی داشتند، البته این شرایط ادامه پیدا نکرد.

کابین هواپیما دهه 1970 تا 1960

کابین هواپیما در سال ۱۹۶۵

بر خلاف هواپیماهای امروزی سیگار کشیدن در هواپیماهایی این دهه ممنوع نبود. حتی دادن سیگار پس از صرف غذا جزئی از پذیرایی به شمار می‌آمد. در پایان سال ۱۹۸۰ شرکت هوایی نورث امریکن، سیگار کشیدن در فضای کابین هواپیما را ممنوع اعلام کرد. در سال ۱۹۹۰ با توجه به طولانی بودن مسیر و زمان بیشتر از ۶ ساعت کشیدن سیگار کامل ممنوع نبود.

هواپیما در سال ۱۹۶۶

یکی از ویژگی‌هایی که این شرکت داشت، پذیرایی با کیک تازه از مسافران بود. در این دهه برای اولین بار مسافران بلیط خود را از طریق سامانه الکتریکی انجام می‌دادند.

هواپیما در سال ۱۹۶۹

در این دهه شرکت دلتا با پیشرفت بسیار شروع به ارائه خدمات به مسافران کلاس بالای خود کرد. سرویس رویال این شرکت که دارای یک کلاس پروازی بالا بود معرفی شد. در این کلاس پروازی انواع غذاها و خدمات متنوع به مهمانان ارائه می‌شد.

از جمله امکانات هواپیما حوله گرم برای استفاده مسافران بود. این شرکت‌ها سعی می‌کردند رفتارهای مناسبی نسبت به مهمانان خود داشته باشند. داشتن سالن‌هایی برای استراحت مهمانان در فرودگاه از جمله دیگر امکانات این شرکت بود. در حال حاضر این اتاق‌ها دلتا اسکای کلابز نام گرفته و دیگر سرویس رویال در هواپیما‌های امروزه قرار ندارد.

کابین هواپیما سال ۱۹۷۰

کابین هواپیما دهه ۱۹۷۰

در این سال شرکت دلتا میزان خدمات و امکانات خود را در کابین هواپیما بالا برد. پنت هاوس ۷۴۷ را در اختیار مسافران خود قرار داد، محیطی که دارای ۶ صندلی و در عرشه قسمت بالایی هواپیما واقع شده بود.

در این کابین مهمانداران اختصاصی داشتند که پذیرایی ویژه‌ای از مهمانان خود می‌کردند. هدفون‌هایی در این کابین برای اقوات فراغت در اختیار مسافران قرار می‌گرفت تا مسافران بتوانند به موسیقی گوش دهند.

کابین هواپیما دهه 1980 تا 1970

سال ۱۹۷۱

کابین هواپیما پیشرفته‌ای در این دهه تولید شد که امکان استفاده از عرشه بالا وجود داشت. در هواپیمای ۷۴۷ استفاده از بخشی عرشه بالا جزء کلاس درجه یک محسوب می‌شد.

کابین این هواپیما به گونه‌ای بود که مسافران در دور یک میز می‌نشستند، و دارای پنجره‌هایی وسیع نسبت به بقیه هواپیماها بود.

سال ۱۹۷۸

در سال ۱۹۶۹ شرکت کنکورد اولین پرواز خود را انجام داد. مسافران به دنبال چنین پروازی برای کاهش ساعت پروازهای خود بودند که بالاخره کنکورد خواسته آنها را برآورده کرد.

در این دهه هزینه‌های پرواز تا ۵۰ درصد پایین آمد. این خود موجب شد بیشتر افراد بتوانند از سفر هوایی استفاده کنند. در این دهه مسافران بسیاری جابجا می‌شدند که در دوره خود باورنکردنی بود.

سال ۱۹۷۹

کابین هواپیما در این دهه از صندلی‌های چرم و فرش‌های مخملی برای شکیل شدن کابین استفاده می‌کردند. به دلیل چنین امکاناتی مورد استقبال بسیاری از مسافران هوایی قرار داشت.

به دلیل اینکه این هواپیما مصرف سوخت بالایی داشت، موجب توقف فعالیت این شرکت هواپیمایی شد. بسیاری از شرکت‌ها به دنبال زیاد کردن صندلی‌ها بودند تا هزینه بلیط‌ها کاهش پیدا کند.

کابین هواپیما دهه 1990 تا 1980

سال ۱۹۸۲

اولین شرکت هواپیمایی که بلیط‌هایی با قیمت ارزان ارائه می‌کرد، پیپل اکسپرس نام داشت. این شرکت هواپیمایی در سال ۱۹۸۱ آغاز به کار کرد. شرایط این هواپیما این بود که غیر از بلیط ارزان حتی می‌توانستید هنگام سوار شدن بلیط خود را خریداری کنید.

کابین هواپیما این شرکت به دلیل امکانات و خدمات پایین موجب نارضایتی مردم واقع شد. این امر موجب شذ که در سال ۱۹۸۷ دیگر ادامه کار نداشته باشند.

کابین هواپیما دهه 1990 تا 2000

کابین هواپیما سال ۱۹۹۸

کابین هواپیما 1998

صندلی‌های کابین این هواپیما مدل مدالیون بود، که شرکت دلتا در سال ۱۹۸۳ در کابین هواپیمای خود استفاده می‌کرد. صندلی‌ها به گونه‌ای طراحی شده بودند، که در کلاس‌های پروازی درجه یک و اقتصادی وجود نداشت.

صندلی‌ها به گونه‌ای بودند که فضای زیادتری را اشغال می‌کردند و از هم جدا بودند. این مدل هواپیما برای کلاس تجاری طراحی شدند. محیط این کابین در بین مسافران محبوبیت خاصی پیدا کرد و کم کم جای کلاس درجه یک را گرفت. اکثر مسافران آن دهه از این کلاس پروازی تجاری به جای کلاس درجه یک استفاده می‌کردند.

سال ۱۹۹۹

در کابین این هواپیما امکان تماشای فیلم وجود داشت. این امکان به وسیله سیستم مشترک در محیط راهرو هواپیما قرار گرفته بود. مدل هواپیما به ایرفون‌هایی مجهز بود که مسافران می‌توانستند تماس‌های تلفنی برقرار کنند، البته هزینه این تماس‌ها بالا بود.

سال ۲۰۰۰

از جمله کابین‌هایی بود که به تفریح مسافران اهمیت داشت. سیستم‌هایی در پشت صندلی گذاشته شد که مسافران با دیدن فیلم و همچنین بازی خود را سرگرم می‌کردند. محیطی برای نوزادان در نظر گرفته شد که موجب راحتی بوده و مانند گذشته در بالای سر والدین قرار نمی‌گرفتند.

صندلی‌هایی توسط شرکت بریتیش طراحی شد که به صورت تختخواب هدایت می‌شدند. برای اولین بار این مدل هواپیما در کلاس تجاری این شرکت قرار گرفت. مسافران دیگر سفر خسته کننده‌ای نداشتند و به راحتی از سرویس غذا هواپیما استفاده می‌کردند.

کابین هواپیما از سال 2010 تا 2019

سال ۲۰۱۰

کابین هواپیما دهه 2010

سرگرمی‌های بسیاری در کابین هواپیما این دهه قرار داشت ولی جای پای مسافران به راحتی قبل نبود. این سیاست شرکت‌های هواپیمایی بود که برای پایین آمدن هزینه‌ها صندلی‌ها را فشرده‌تر کنند.

سال ۲۰۱۷

شرکت‌های هواپیمایی به دنبال شیوه‌ای برای سرگرم کردن و همچنین جذب مسافر بودند. گفتنی است که روش‌هایی را هم در پروازهای خود به کار می‌بردند. به عنوان مثال کنسرت‌هایی در پروازها انجام گرفت، البته این روش عمر چندانی نداشت.

سال ۲۰۱۹ تا به امروز

کابین هواپیما 2019

کابین هواپیما در کلاس درجه یک و همچنین تجاری دارای هزینه‌های بالایی است. اما در مقابل این هزینه امکانات و خدمات بسیاری دارند. برخی از این هواپیماها دارای سوئیت‌های اختصاصی بوده که دارای تخت خواب و امکانات مختلفی هستند. این موجب می‌شود تا شما در پرواز طولانی احساس خستگی نکنید.

کابین در حال حاضر با توجه به کلاس پروازی، دارای امکانات و خدمات مختلفی هستند. مسافران با توجه به هزینه خود این کلاس پروازی را انتخاب می کنند.

با خواندن این مطلب، کابین هواپیما در کدام دهه برایتان جذاب بود؟

نظرات کاربران