همه چیز درباره حیات وحش کنیا

کنیا سرزمینی با حیات وحش جذاب و دیدنی‌های طبیعی و بی‌نظیر است که دل از هر شخصی خواهد برد. تماشای غرش شیرهای ژیان و صدای موجود غول آسای طبیعت خالی از هیجان و لذت نخواهد بود. کنیا به منزله داشتن حیات وحشی باورنکردنی و جذاب در تما‌می نقاط جهان شناخته شده و به صورت هرساله خیل عظیمی از گردشگران را در خود جای می‌دهد. حیوانات وحشی و اهلی در پارک‌های مختلف کنیا سکنی می‌گزینند و هریک از پارک‌های آن با ویژگی‌های خاص و خارق العاده ای که دارند خواهند توانست تما‌می خواسته‌های گردشگران را برآورده سازند. شیر، پلنگ، کرگدن، بوفالو و فیل پنج موجود شاخصی هستند که باعث کشاندن گردشگران به این کشور می‌شوند. به جرات می‌توان گفت که کنیا صنعت گردشگری خود را مدیون وجود همین موجودات مختلف است. بیش از ۵۰ پارک با حیات وحش‌های متنوع در کنیا فعالیت می‌کنند که هریک ویژگی‌های متفاوتی به نسبت یکدیگر داشته و خواهید توانست متناسب با خواسته‌ها و سلیقه خود از آنها دیدن کنید. در ادامه مطلب از دلتابان سفری کوتاه به حیات وحش کنیا خواهیم داشت:

حیات وحش کنیا ، جایی برای کشف شگفتی ها

کنیا در کنار طبیعت بکر و آب و‌هوای منحصر به فرد، حیات وحشی خاص داشته و عقل و هوش از هر شخصی خواهد ربود. حیات وحش کنیا با سایر مناطق جهان تفاوت چشمگیری دارد و اگر از نزدیک بخش‌های مختلف آن را مشاهده نکنید نمی‌توانید این مهم را به خوبی درک کنید.

یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت حیات وحش کنیا، آزادانه بودن حیوانات در آن است به گونه‌ای که در بسیاری از پارک‌ها این انسان‌ها هستند که به صورت محافظت شده مشغول گشت و گذار در دل طبیعت و حیات وحش می‌شوند و به همین دلیل ممکن است هرگونه لحظه هیجان‌انگیزی را در گشت و گذار خود تجربه کنید.

کنیا از موجودات دریایی و آبی نیز بی نصیب نیست و خواهید توانست انواع اقسام موجودات آبی را نیز در آن مشاهده کنید. لازم به ذکر است که با سفر به همراه تور کنیا قطعا از این حیات وحش‌های بی‌نظیر و دیدنی بازدید خواهید کرد. در صورت شرکت در تور‌های مسافرتی هیچگونه دغدغه‌ای نداشته و بیشترین لذت را از گشت و گذار خواهید برد.

پارک ملی ماسای مارا

ماسای مارا یکی از اصلی‌ترین انتخاب‌ها برای گشت و گذار در حیات وحش کنیا به شمار می‌رود. این پارک در بخش جنوب غربی کنیا واقع شده و بهترین زمان بازدید از آن اوایل فصل تابستان خواهد بود. از اواسط تیر تا اواسط مرداد ماه فصل کوچ حیوانات مختلف از سرنگتی تانزانیا به سمت ماسای مارا کنیا است و از این‌رو بهترین انتخاب برای تفریح و خوشگذرانی برای گردشگران خواهد بود. اغلب فیلمبرداری‌هایی که از حیات وحش انجام می‌شوند مربوط به این منطقه و زمان کوچ هستند.

این امر نشان از اهمیت بالای این مهاجرت حیوانی خواهد داشت. ماسای مارا از جمله بهترین مناطق برای تماشای حیوانات وحشی مانند پلنگ و شیر است به گونه‌ای که اگر خوش شانس باشید می‌توانید لحظه‌های شکار آنان را نیز مشاهده کنید. قبایلی با سنت‌های خاص و گردشگر پسند نیز در اطراف این پارک ملی وجود دارند که تماشای آنها و آشنایی با فرهنگ و آداب‌رسوم خاص این قبایل عاری از لذت نخواهد بود. 

پارک ملی آمبوسلی

آمبوسلی یکی از شهر‌های مهم در کشور کنیا است که بازدید از آن لذت سفر شما را دوچندان خواهد کرد. پارک ملی آمبوسلی یکی از مناطقی است که حتما باید در سفر به کنیا از آن دیدن کنید. توجه داشته باشید که پارک ملی آمبوسلی گونه‌های متنوعی از حیوانات اهلی و وحشی را در خود جای داده و یکی از بهترین مناطق برای تماشای زندگی طبیعی حیوانات است‌.

از دیگر ویژگی‌های این پارک می‌توان به چشم انداز زیبای آن به رشته کوه‌های کلیمانجارو اشاره کرد چرا که قطعا هر بیننده ای را مات و مبهوت عظمت خود خواهد ساخت. این پارک از میان دیگر حیات وحش کنیا برای کسانی که به ماجراجویی علاقه مند هستند مناسب‌تر خواهد بود. در پارک آمبوسلی بیش از ۴۰ قبلیه با نژاد‌های مختلف زندگی می‌کنند و می‌توانید با فرهنگ و آداب‌رسوم خاص مردم آنها نیز به خوبی آشنا شوید. 

گله فیل‌های آمبوسلی از شگفتی های حیات وحش کنیا

در آمبوسلی منطقه‌ای برای نگهداری فیل‌ها در نظر گرفته شده است که در آن فیل‌ها به صورت گله ای نگهداری و زندگی می‌کنند. در این بخش از حیات وحش کنیا می‌توانید بدون ترس از حمله‌کردن حیوانات به صورت آزادانه حرکت کنید. گاهی اوقات گردشگران قدری به فیل‌ها نزدیک می‌شوند که حتی امکان لمس کردن فیل‌ها نیز وجود دارد.

دریاچه نایواشا

کنیا دریاچه‌های مختلفی را در خود جای داده که هریک از آنها محل زندگی گونه‌های خاصی از حیوانات هستند. نایواشا از جمله بهترین دریاچه‌های کنیا است که در 90 کیلومتری پایتخت کنیا یعنی نایروبی قرار گرفته است. نایواشا دریاچه ای آب شیرین بوده و به همین دلیل انواع اقسام گونه‌های مختلف جانوری در آن زندگی می‌کنند.

البته بخش آب‌شور نیز در آن وجود داشته و می‌توانید موجودات دریایی آب‌شور را نیز در آن مشاهده کنید. پرندگان بخش اعظ‌می از دنیای جانوران نایواشا را به خود اختصاص داده اند و علاوه بر پرندگان، اسب‌های آبی بزرگ و کوچک در اطراف دریاچه زندگی می‌کنند. قایق سواری بر روی آب‌های این دریاچه بهترین لحظات را برایتان فراهم خواهد ساخت. 

پارک ملی هیل گیت

هیل گیت یکی‌دیگر از پارک‌های حیات وحش کنیا است. این پارک در نزدیکی نایواشا قرار گرفته و تما‌می حیوانات آن را گیاهخواران تشکیل داده اند و هیچ بزرگ جثه گوشتخواری در آن زندگی نمی‌کند.

این امر باعث شده که گردشگران بتوانند با آسودگی خاطر و بدون محافظت در آن به گشت و گذار بپردازند. امکان کرایه دوچرخه نیز وجود دارد و خواهید توانست با دوچرخه در جای‌جای پارک حرکت کنید. این پارک با نام دروازه جهنم نیز شناخته می‌شود و دلیل آن، وجود چشمه‌های آبگرم متعدد در آن است و بومیان منطقه بر این باورند که این آب‌ها از جهنم می‌آیند. پس اگر نام این پارک را جهنم گیت شنیدید تعجب نکنید.

دریاچه ناکورو در حیات وحش کنیا

دریاچه ناکورو یکی‌دیگر از دریاچه‌های معروف کنیا و از جمله کاندیداهای حیات وحش کنیا به شمار می‌رود. این دریاچه را می‌توان به دریاچه صورتی نیز تشبیه کرد. چرا که میلیون‌ها میلیون فلامینگو در این دریاچه زندگی می‌کنند و با رفتن آنها بر روی دریاچه شاهد تغییر ر‌نگ آب در آن خواهیم بود.

یکی‌ دیگر از دلایل بازدید این بخش از حیات وحش کنیا، وجود کرگدن‌ها هستند و شانس دیدن این حیوانات عجیب را از نزدیک خواهید داشت. این دریاچه در مومباسا، دومین شهر بزرگ کنیا و بزرگترین بندر تجاری این کشور قرار گرفته است. این شهر همچنین نوار‌ساحلی جذابی داشته و می‌توانید بهترین تفریحات را در آن تجربه کنید.

پارک ملی ساوو شرق

پارک ملی ساوو شرق یکی‌دیگر از بهترین‌های حیات وحش کنیا است. زمین‌های این پارک را خشکی‌های بی کران تشکیل داده‌اند و از نظر اندازه از جمله بزرگترین های پارک وحش کنیا به شمار می‌رود.

در ابتدای وارد شدن به این پارک شاید آن را با بیابان های بی‌آب و علف اشتباه بگیرید اما در حقیقت محل زندگی موجودات ریز و درشت بسیاری است و می‌توانید با زندگی حیوانات متعددی آشنا شوید. فیل‌ها از جمله بهترین و مهمترین حیوانات این پارک به شمار می‌روند و آب خوردن گله‌ای فیل‌ها از جمله زیبایی‌های فراموش نشدنی این پارک است.

پارک ملی ساوو شرق هر ۵ جانور بزرگ و معروف آفریقا را در خود جای داده و به همین دلیل می‌تواند یک حیات وحش طبیعی کاملی را برایتان به ارمغان آورد. پارک ملی ساوو شرق از جمله پرتردد ترین‌ها در حیات وحش کنیا به شمار می‌رود.

نظرات کاربران