جزایر استانبول

معرفی 10 جزیره جذاب در استانبول

از بین تمام جزایر دنیا، جزایر استانبول زیبایی خاص و منحصر به فردی دارد که شاید در دیگر جاهای دنیا نتوان یافت. از جزایر پرنسس گرفته تا جزایر گالاتاسرای همگی از سرگرمی بازدیدکنندگان خود اطمینان می­‌دهد. اگر نمی­دانید که در جزایر استانبول چه باید بکنید، قبل از کالسکه­ سواری برای پرسه زدن در شهرها، سوار کشتی شوید تا به جزایر برسید. در این مطلب قصد داریم تا به معرفی جذاب ترین جزایر استانبول بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

جزیره بویوک‌آدا (Büyükada island)

بویوک آدا از جزایر استانبول

Büyükada، در زبان ترکی به معنی “جزیره بزرگ” است. این نام به درستی انتخاب شده زیرا بزرگترین جزیره از جزایر استانبول است. این منطقه حدود 5 کیلومتر مربع (2 مایل مربع) مساحت دارد و محله ای از منطقه Adalar در استانبول ترکیه است. این جزیره دارای دو قله است و یکی از آن­ها که در نزدیکی بندرگاه کشتی قرار دارد، عیسی تپسی نام دارد که به زبان ترکی به معنی تپۀ عیسی است. در دره­ای که بین دو تپه شکل گرفته یک کلیسا و یک صومعه آگیوس نیکولاوس وجود دارد.

جدا از آن، بازدیدکنندگان می­توانند از کلیساهای ارتدکس یونان پاناژیا، هاجیوس دمتریوس، کلیسای فرانسیسکان سن پاسیفیو و کلیسای ارمنی Surp Astvadzadzin Verapolium دیدن کنند.

جزیره بورگاز آدا (Burgazada Island)

جزایر استانبول

بورگازادا سومین جزیرۀ بزرگ از گروه جزایر استانبول است. جزیره با قلعه ­ای نامگذاری شده است که دیمیتریوس اول مقدونیه (یکی از جانشینان اسکندر بزرگ) ساخته است. بازدیدکنندگان اینجا باید از موزه Sait Faik Abasıyanık دیدن کنند، نام این موزه به نام یک نویسندۀ ترکی است. زیرا او از بورگازادا به عنوان یک مکان مشترک برای آثار خود استفاده می­کرد.

جزیره هیبلی آدا (Heybeliada island)

جزایر استانبول

این، دومین جزیرۀ بزرگ از جزایر استانبول در دریای مرمره است. پس از ورود به جزیره، بازدیدکنندگان با دو اثر زیبا از نظر معماری در منطقۀ مدرسۀ نیروی دریایی مواجه می­شوند. یکی با نام Kamariotissa که تنها کلیسای بیزانس است که در جزایر قدیمی باقی مانده و همچنین آخرین اثری است که قبل از آغاز فتح قسطنطنیه ساخته شد. دیگری، قبر ادوارد باریون است که دومین سفیر انگلیس است که ملکه الیزابت اول او را به این منطقه فرستاد.

سیوری آدا (Sivriada island)

جزیره سیوری آدا در استانبول

Sivriada که Hayırsızada نیز نام دارد، به معنی “جزیره بی فایده” است و مساحت آن 0.05 کیلومتر مربع است. به این دلیل به این نام خوانده شد زیرا گفته می­شود که به خاطر کشتن سگ­های ولگرد در آنجا، خشم خداوند را به خود گرفت. این جزیره اغلب محلی برای عبادت روحنیون بیزانس بود و همچنین به‌عنوان زندان برای بازداشت افرادی که تصور می­کردند مشکل ساز اند، استفاده می­شد.

مردم می­توانند از ویرانه ­های باقی مانده از یک صومعۀ بیزانس قرن نهم و یک شهرک رومی بازدید کنند. ساختمان­های اصلی مانند نمازخانه، کلیسا و آب­انبار واقع در مرکز جزیره در قرن نهم ساخته شده اند.

جزیره قاشق (Kaşık island)

Kaşık island به معنای “جزیره قاشق” است زیرا زمین آن مانند یک قاشق شکل گرفته است. یکی از جزایر استانبول که تحت مالکیت خصوصی یک خانواده یونانی به نام دانون است.

 بنابراین بازدیدکنندگان قادر به گذراندن زمان در اینجا نیستند مگر اینکه از مالک اجازه بگیرند یا با یک تور زیر نظر یک شرکت گردشگری از آنجا بازدید کنند. حتماً در اوایل آغاز ثبت نام اقدام کنید. زیرا تور این جزیره از نقاطی است که به سرعت پر می­شود. برای رسیدن به این جزیره باید سوار کشتی شوید و پس از رسیدن، ساحل شنی و فضای سبز آنجا برای شما چشم نواز خواهد بود.

مکان: بین جزایر بورگازادا و هیبلیادا

جزیره صدف (Sedef Island)

جزیره صدف در دوران تاریخی، به نام آندیرکیتوس یا آندروویتا خوانده می­شد ، اما اکنون نام آن به معنی “جزایر مادر مروارید” است. مساحت آن 0.157 کیلومتر مربع است که آن را به یکی از کوچکترین جزایر استانبول تبدیل می­کند. مالکیت این جزیره نیز خصوصی است و تمام جنگل­ های کاج اغلب توسط صاحب آن کاشته شده ­اند. وی همچنین اطمینان حاصل کرد که یک قانون ساخت­ و­ ساز سخت وجود دارد که به خانه ­هایی با بیش از دو طبقه اجازه نمی­دهد تا از محیط و طبیعت این جزیره محافظت شود.

 جزیره یاسیا ادا (Yassıada Island)

این جزیره با مساحت 0.05 کیلومتر مربع وسعت دارد و در  منطقه ادلار ترکیه در استانبول است. بیزانسی ها این جزیره را به عنوان تبعیدگاه زندانیان و محلی برای افراد برجسته در زمان جنگ­های صلیبی استفاده می­کردند.

بازدیدکنندگان می­توانند چهار سلول زندان را در زیر زمین ببینند. اما جدا از آن، در سال 860 پدرسالار اگناتیوس، کلیسایی را در تبعید و صومعه پلاتا را نیز تئوفیلوس امپراتور بیزانس ساخته است.

جزیره خرگوش (Neandros Island) از جذاب ترین جزایر استانبول 

جذاب ترین جزایر استانبول

Tavsan Aadasi به نام Neandros Adası نیز معروف است که به معنی جزیره خرگوش است. کوچکترین جزیره از جزایر استانبول با مساحت فقط 0.004 کیلومتر مربع یا 0.0015 مایل مربع است. این جزیره مانند هر فضای کوچکی، چیزهای کمتری برای دیدن دارد، اما اگر بازدیدکنندگان تصمیم به رفتن به این جزیره با یک گروه گردشگری بگیرند، می­توانند کلیساهایی که هنوز جدا از قطعه کوچک ساحل در اینجا باقی مانده ­اند را ببینند.

جزیره کینالیادا (Kınalıada Island)

Kınalıada  به معنای “جزیره حنا” است. زیرا این زمین رنگی مایل به قرمز دارد که ناشی از مس و آهن اینجا است. در حالی که تعدادی از جزایر پرنسس را به ­عنوان زندان و محل تبعید استفاده می­کردند، اما این جزیره بیشترین استفاده را داشت. بازدیدکنندگان میتوانند با استفاده از کشتی تندرو در مدت 25 دقیقه و در 40 دقیقه با یک کشتی معمولی به جزیره برسند.

جزایر گالاتاسارای (Island Galatasaray)

جزیره گالاتاسارای یک جزیره کوچک متعلق به باشگاه ورزشی گالاتاسارای است. این جزیره دارای یک مرکز بسیار جذاب است که از 6 رستوران، دو استخر، و بارهای خانگی تشکیل شده است. این جزیره از جزایر استانبول، تنها با 541 پا یا 165 متر از ساحل اروپا فاصله دارد و با یک سرویس کشتی آزاد قابل دسترسی است. در اینجا فرصت­های تفریحی زیادی وجود دارد. استخر شنایی در اینجا وجود دارد که در سالهای 1957 تا 1968 برای تیم واترپلو استفاده می‌شد.

نظرات کاربران