سفر به تبریز, سفر به تبریز
سفرنامه های ایران - جاذبه های گردشگری تبریز جاهای دیدنی تبریز حوض شاه گلی تبریز راهنمای سفر به تبریز سفر به تبریز
 • ۲۴ مهر ۱۳۹۷
 • نظرات: 1
 • بازدید: 82
 • لایک:

سفر به تبریز

سفر به تبریز ، شهر تبریز اولین ها.شهری در شمال غربی ایران.معروف به سر ایران.شهر ستار خان و باقرخان.شهر شهریار شعر ایران.شهر پر شور ها.

در سفر به تبریز باید از قبل برنامه سفر را آماده کنیم تا بتونیم به نحوه احسن همه جای این شهره قشنگ و ببینید  چون این شهر پر از جاهای دیدنیه چه تو خود تبریز و چه در شهرستان های این شهر.سال 89بود که ی سفر تقریبا دو هفته ای به این شهر زیبا داشتم.به تبریز که رسیدم اول از هر چیز سراغ معروف ترین جاذبه شهر و گرفتم.ایل گولی یا به قول مردمان تبریز شاهگلی.ایل گلی یا شاهگلی قسمت  جنوب شرقی تبریز بود و  و فاصلش تا مرکز شهر ۷ کیلومتری میشد.

بازدید از حوض شاه گلی تبریز

گل یا درست ترشو بخام بنویسم گول در زبان ترکی به معنای حوض میشه و شاه گولی ینی حوضه شاهی دریاچه ایل گلی با ۵٫۵ هکتار وسعت، گنجایش ۷۲۰۰۰۰ متر مکعب آب رو داره وسط این حوضه بزرگ و زیبا یک حالت کاخ مانن داره که اسم اصلیش کلاه فرنگیه ولی به کاخ ایل گلی معروفه.این کاخ قدمتش به زمان صفویه برمیگرده که البته مرمت شده و امروز به عنوان یک رستوران شیک و لاکچری درومده.

داخل شاهگلی همچنین قایق هایی وجود داشت که به صورت دو نفری و چند نفری می تونستی باش دوره دریاچه رو بگردی.البته شنا کردن تو ایل گلی ممنوع بود.چرا که ارتفاع آب تو بعضی قسمتاش حتی تا 12 مترم میومد.

اما این همه ی جذابیت ایل گلی نبود و قشنگیاش منحصر به داخل حوض نمیشد اطراف این دریچه ی زیبا دور تا دور پره از رستوران ها و کبابی هایی بود که واقعا بوش هر عابری رو وسوسه می کرد از این غذا امتحان کنه.مخصوصا دیزی و کباب بنابش کباب ناب بناب و حتما باید تو تبریز امتحان کنی.با سنگک های داغ و دوغای محلیش براتون نگم که واقعا عااالیه…

جلوتر که بری بوی بلال کبابی فضارو تسخیر کرده  و اگر شمام مث من خیلی شکموین حتما از این قسمت دیدن کنید اگ زمستونم سفر کنید به این شهر چرخای لبوفروشی و باقالی فروشی رو میبینی که خوردنشون تو اون هوای سرد واقعا بی نظیره .

اینم بگم بهترین زمان سفر کردن به تبریز اردیبهشته که واقعا بهشته.منم تو همین فصل رفتم البته ناگفته نمونه اگه قصد سفر به تبریز تو این فصل و دارین حتما با خودتون لباس گرم ببرین.یکم سرده به دلیل کوهستانی بودن تبریز.

ایل2-2.jpg ایل-1.jpg ایل 3-0.jpg

می توانید دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه مشاهده نظرات
 1. hamidreza

  سلام
  ممنون استفاده کردیم

  0