قیمت بلیط هواپیما

تنها مجری تورهای لوکس

تضمین بهترین کیفیتاجرای تورهای متنوع

لوکس ترین آژانسگردشگری در ایران

برند برتر گردشگریدر سه سال متوالی

قیمت بلیط هواپیما

آشنایی با موضوعات مربوط به قیمت بلیط پرواز

سفر هوایی یکی از محبوب‌ترین علاقه مندی‌های هر فردی در زندگی می‌باشد اما بسیاری از افراد به دلیل برخی از مسایل، از سفرکردن صرفه نظر می‌کنند. ما در این مقاله سعی بر این داریم که راه‌هایی را به شما ارائه دهیم که بتوانید با قیمت‌های مقرون به صرفه‌تر اقدام به تهیه بلیط و رفتن به سفرهای مورد علاقه خود نمایید.

برای آگاهی از قیمت تور کیش کلیک کنید.

بلیط هواپیما

قیمت بلیط‌های هواپیمایی به چه مواردی بستگی دارد؟

باید بدانید قبل از انتخاب و رزرو بلیط هواپیما آنچه که در قیمت آن تاثیر به سزایی دارد موارد مهم زیر است:

 • نوع ایرلاین
 • زمان سفر
 • کلاس پروازی
 • سن مسافران
 • نوع بلیط از نظر سستمی و چارتری و لحظه آخری

مناسب‌ترین زمان برای رزرو بلیط

مهمترین نکته برای خرید بلیط هواپیما ین است که سعی نمایید در زمان‌هایی قصد سفر نمایید که در آن مدت از اوج جمعیت گردشگری در آن شهر مورد نظر کاسته شده باشد چرا که در زمان اوج پیک سفرها به دلیل افزایش تقاضا هزینه رزرو بلیط با افزایش قیمت رو به رو خواهد بود علاوه بر این برای رزرو تور در مدت اوج سفرهای گردشگری قیمت اماکن اقامتی و هزینه‌های مختلف سفر نیز به نسبت افزایش تقاضا افزایش چشمگیری خواهد داشت بنابراین اگر به دنبال سفری کم هزینه هستید سعی نمایید در انتخاب زمان سفر دقت نمایید که در زمان اوج گردشگری و زمانی‌های تعطیلی چون فصل تابستان و یا در زمان‌های خوش آب و هوایی که استقبال از سفرها زیاد است اقدام به رزرو بلیط هواپیما نکنید.

برای آگاهی درباره بلیط هواپیما کلیک کنید.

انواع بلیط هواپیما

در خرید بلیط هواپیما با کلمه‌های سیستمی و چارتر حتما برخورد کرده اید. شما برای خرید بلیط دو انتخاب در پیش روی شما می‌باشد، که از این طریق می‌توانید بلیط خود را خریداری کنید. اگر به دنبال بلیط ارزان هستید بلیط چارتر را انتخا کنید که مقرون به صرف می‌باشد و همچنین اگر بلیط هواپیمایی بخواهید بخرید که هزینه آن برایتان مهم نیست بلیط هواپیمایی سیستمی را انتخاب کنید. قبل از انتخاب بلیط باید اطلاعاتی در مورد هر کدام از بلیط‌ها داشته باشید تا با توجه به شرایط خود اقدام به تهیه بلیط کنید.

بلیط‌های چارتری و سیستمی

وقتی قصد سفر دارید و برای خرید بلیط به سایت‌های مختلف سر می‌زنید، با واژه‌هایی روبرو می‌شوید که برخی اوقات معنا و مفهوم این واژه‌ها را نمی‌دانید و حتی در تفاوت این بلیط‌ها و تشخیص آن‌ها دچار مشکل می‌شوید. برای خرید بلیط هواپیما باید با اصطلاحات آشنا باشید که انتخاب درستی برای بلیط سفر خود انجام دهید. در این جا شما را با انواع بلیط‌های چارتری و سیستمی بیشتر آشنا خواهیم نمود.

پرواز سیستمی

پروازهای سیستمی پروازهایی هستند که برنامه‌های منظم و مرتب پروازی دارند و این پروازها برنامه و ساعت تعیین شده‌ای دارند. این نوع پروازها برای دوره‌های طولانی مدت انجام می‌شود، و تمامی بلیط‌های مهم در کلاس پروازی سیستمی به فروش می‌رسد، نرخ بلیط‌های پرواز سیستمی نسبت به پروازهای چارتر ثابت و هزینه پر نشدن صندلی بر عهده شرکت هواپیمایی می‌باشد. در پروازهای سیستمی امکان کنسلی و استرداد بلیط حتی تغییر دادن ساعت و روز پرواز بر حسب قوانین سازمان هواپیمایی کشور است. در این مواقع تنها مبلغی به عنوان هزینه از شما کسر و مابقی مبلغ به مسافر برگردانده می‌شود. قیمت بلیط برای کودکان ۲ الی ۱۲ سال نیم بها و نصف است.

پرواز چارتر

چارتر به معنی اجاره کردن هواپیما و صندلی است و در برخی مواقع اجاره کامل هتل و یا بخشی از اتاق‌های هتل اجاره می‌شود. در پرواز چارتر تعدادی از صندلی‌های هواپیما توسط آژانس‌های مسافرتی اجاره می‌شود. در پرواز چارتر به شرکت هواپیمایی اجاره دهنده چارتر دهنده و به آژانس‌های اجاره دهنده چارتر کننده اطلاق می‌شود. پروازهای چارتری بیشتر در مسیرهای پروازی پر تردد کاربرد دارد و برای مقطع زمانی کوتاه و در ایام تعطیلات مانند نوروز و تابستان و حتی برای کل سال برنامه ریزی می‌شود. برای یک مسافر خرید بلیط چارتر در فرصت زمانی که مسافرت عمومی در پایین‌ترین حد خود است فرصت مناسبی است چون ممکن است در زمان‌های دیگر بلیط چارتر با قیمت بیشتری در اختیار شما قرار دهند.

آژانس‌های هواپیمایی که بلیط‌های خود را خریداری کرده‌اند اگر موفق به فروش بلیط‌ها تا زمان پرواز نشوند حتما ضرر خواهند کرد. زمانی که به تاریخ سفر نزدیک می‌شوند قیمت بلیط‌های پرواز را کاهش می‌دهند تا مسافران را تشویق به خرید بلیط کنند. در مواقعی که تعداد مسافرت‌ها کم باشد بلیط چارتر با قیمت‌های مناسبی به تور شما می‌خورد و بر عکس این قضیه اگر در زمان‌هایی که مسافران زیاد هستند و خرید بلیط خود را به عقب بیاندزید ممکن است هزینه بلیط شما بسیار گران‌تر از قیمت واقعی شود. توجه داشته باشید بلیط‌های چارتری غیر قابل استرداد و امکان منتفی کردن و تغییر دادن ساعت و روز را ندارد در پرواز چارتری اگر مشکلی در زمینه گم شدن چمدان، تاخیر در پرواز و حوادثه احتمالی پیش بیاید چارتر کننده هیچ مسئولیتی ندارد و همه این مسئولیت‌ها بر عهده شرکت هواپیمایی است.

انواع کلاس‌های پروازی

در هنگام خرید بلیط به کلاس‌های پروازی مختلف مانند پرواز کلاس اکونومی و یا پرواز کلاس بیزینس و پرواز کلاس فرست یا تجاری برخورد داشته اید. کلاس پروازی همان فروش بلیط هواپیما است، کلاس‌های پروازی انواع مختلفی دارند و هر کدام دارای خدمات متفاوتی هستند. اگر پروازها زمان کوتاهی داشته باشند کلاس‌های پروازی مهم نیستند، اما در پروازهای طولانی امکانات رفاهی هواپیما نقش بسیار مهمی در راحتی سفر دارد. بلیط هواپیما از نظر نوع و کیفیت امکانات به سه دسته کلاس اکونومی، فرست کلاس و بیزینس یا تجاری تقسیم می‌شوند.

برای آگاهی درباره بلیط هواپیمای تهران شیراز کلیک کنید.

پرواز اکونومی

در مسافرتهایی که مسافت طولانی باشد در پیش دارید، انتخاب یک سفر هوایی در کمترین زمان بزرگترین نقطه مثبت است، سفر کردن با سایر وسایل نقیله دشوار و سختی‌های خود را دارد. اغلب افراد ساده‌ترین نوع سفر هوایی اکونومی را به سفرهای زمینی ترجیح می‌دهند. ممکن است برخی افراد نوع امکانات و کلاس پروازی برایشان اهمیت نداشته باشد و بسیاری از افراد خرید بلیط ارزان را در اولویت قرار می‌دهند. در بلیط اکونومی امکانات و خدمات پروازی در ساده‌ترین حالت ممکن است و هزینه کمتری نسبت به بقیه کلاس پروازی پرداخت می‌کنند. بلیط پروازی اکونومی یکی از پر فروش‌ترین کلاس پروازی است ولی پذیرش مسافران در این کلاس پروازی به کندی انجام می‌شود، چون تعداد مسافران متقاضی بلیط اکونومی زیاد است. در بلیط اکونومی باید زمان زیادی را صرف کنید و به انتظار ماندن در صف عادت کنید.  پروازهای اکونومی مقرون به صرفه هستند و تعداد بیشتری از صندلی‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

تصویر هواپیما در آسمان

در پرواز اکونومی صندلی هواپیما در کنار یکدیگر قرار دارد و امکانات هواپیما چون روزنامه و مجلات تبلیغاتی و در برخی از هواپیماها و هدفون و مانیتور برای سرگرمی مسافران قرار گرفته است. در مانتور موجود در هواپیما که در جلو کابین قرار دارد تصاویر جذابی از جاذبه‌های گردشگری برای تماشای مسافران پخش می‌شود. در هواپیما اگر نیاز به استراحت داشتید می‌توانید از مهماندار درخواست پتو و بالشت کنید البته تعداد این امکانات محدود می‌باشد. در پروازهای اکونومی دو نوع غذا سرو می‌شود و شما می‌توانید یکی از این غذاها را انتخاب و میل کنید. در این نمونه از پرواز نوشیدنی فقط یکبار توزیع می‌شود فقط در صورت طولانی بودن مسیر سفر ۳ تا ۴ مرتبه ممکن است انجام گیرد. آسیانا ایرلاینز، ژاپن ایرلاینز، کرین ایرلاینز و سنگاپور ایرلاینز به ترتیب به عنوان بهترین ایرلاین در کلاس اکونومی در سال ۲۰۱۶ شناخته شده اند.

پرواز کلاس بیزنس

پرواز کلاس بیزینس با علامت اختصاری C نشان داده می‌شود و ما بین کلاس اکونومی و فرست کلاس قرار دارد. صندلی‌های این نوع پرواز در جلوی یکدیگر و با کمی فاصله از هم چیده شده است، صندلی‌های هواپیما بیزینس نسبت به فرست کلاس در سطح پایین‌تری قرار دارند، ولی این صندلی‌ها جادار و راحت و اتوماتیک هستند. بعضی از ایرلاین‌ها صندلی‌های تختخواب شو برای پروازهای تجاری خود در نظر گرفته اند. غذاهای مسافران این پرواز بسیار با کیفیت‌تر نسبت به پروازهای اکونومی است و شما می‌توانید غذای خود را انتخاب کنید. در پرواز کلاس بیزنس انواع نوشیدنی‌های گرم و سرد برای مسافران سرو می‌شود و در هر زمان می‌توانید سفارش دهید تا برایتان بیاورند. مسافران تجاری در فرودگاه کانتر جداگانه‌ای دارند و انتقال آن‌ها به هواپیما جدای از مسافران دیگر انجام می‌شود، مسافران پرواز بیزینس در کابین جدا از مسافران معمولی مستقر می‌شوند و توجه بیشتر به آن‌ها از سمت مهمانداران می‌شوند.

پرواز فرست کلاس

پرواز فرست کلاس با علامت اختصاری F گران‌ترین کلاس پروازی می‌باشد، در این پرواز یک اتاقک خصوصی مختص مسافر قرار داده شده است، این اتاق‌ها مبله و دارای امکانات ویژه‌ای چون تلوزیون و سرویس اینترنت ماهواره ای، لپ تاپ، صندلی‌های بسیار راحت و قابل تنظیم و سرویس بهداشتی جداگانه می‌باشد. در پرواز فرست کلاس شما می‌توانید غذای دلخواه خود را از روی منو انتخاب و غذای خود را به صورت گرم میل کنید، کیفیت غذاهای ان سطح پروازی از بقیه کلاس‌ها بالاتر است. مهمانداران این بخش بسیار کار آمد و با تجربه هستند و توجهات خاصی به این بخش دارند.

فرست کلاس مسافرانش کانتر جداگانه‌ای در فرودگاه دارند و انتقال آن‌ها به هواپیما جدای از سایرین می‌باشد. کابین مسافران فرست کلاس جداگانه و معمولا این پروازها با هواپیماهای دو طبقه و بزرگ مانند بوئینگ یا ایرباس استفاده می‌شود. بیشتر مشتریان فرست کلاس مسافران vip و سرمایه داران می‌باشند، گاهی اتاق جلسه و یک یا چند لابی خصوصی در کابین قرار دارد برای اینکه مسافران بتوانند در کنار یکدیگر جلسات خود را برگزار کنند. در سال ۲۰۱۶ بهترین کابین‌های فرست کلاس در دنیا به ایرلاین‌های الاتحاد، امارات، ایرفرانس، سنگاپور ایرلاینز اختصاص داده شد. تفاوت قیمت فرست کلاس و بیزینس کلاس خیلی کمتر از تفاوت قیمت بیزینس کلاس و اکونومی کلاس می‌باشد. میان کلاس پروازی بیزینس کلاس و فرست کلاس فرق چندانی وجود ندارد.

تفاوت کلاس‌های پروازی در چیست؟

کلاس‌های پروازی تاثیر بسیار زیادی در نرخ بلیط هواپیما دارند، صندلی‌های بلیط کلاس‌های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. کلاس‌های پروازی دارای امکانات و خدمات مختلفی نسبت به یکدیگر به مسافران ارائه می‌دهند. نکته مهمتر درباره کلاس‌های پروازی این است که امکانات و خدمات در کلاس‌های پروازی مختلف با توجه به کشور مورد نظر و شرکت هواپیمایی مبدا و مقصد متفاوت می‌باشد. ممکن است آنچه از کلاس‌های پروازی متفاوت انتظار دارید همانی نباشد که در کشور در اختیار شما قرار دارد.

بلیط لحظه آخری با دلتابان

بلیط لحظه آخری مانند بقیه بلیط‌ها نیست که بتوان آن را از قبل تهیه کرد فاصله خرید لحظه آخری تا زمان پرواز هواپیما فقط چند ساعت می‌باشد. وقتی زمان پرواز هواپیما نزدیک باشد و هنوز بلیط‌ها به طور کامل فروخته نشده باشد و چارتر کننده و شرکت‌های هواپیمایی برای اینکه ضرری متوجه آن‌ها نشود اقدام به فروش بلیط‌ها با قیمت پایین می‌کنند به این بلیط‌ها بلیط لحظه آخری گفته می‌شود. بلیط‌های لحظه آخری کیش همان بلیط‌های چارتری و سیستمی هستند که به فروش نرفته و برای سوخت نشوند به این قیمت فروخته می‌شوند.

هزینه بلیط لحظه آخری به حجم خریداران و زمان بستگی دارد اگر زمانی باشد که مسافران زیادی به مقصد منظور سفر می‌کنند قیمیت این بلیط‌ها بیشتر و اگر در زمانی باشد که حجم مسافران کم است ایرلاین‌ها و چارتر کنندگان برای تشویق مسافران این بلیط‌ها را با قیمت بسیار مناسب به فروش می‌رسانند. روزانه پروازهای بسیاری به مقصدهای مختلف انجام می‌شود که در بین انواع بلیط‌ها، بلیط لحظه آخری هم موجود می‌باشد و با خرید آن شما می‌توانید ارزان‌ترین سفر را داشته باشید.

خرید بلیط لحظه آخری برای چه کسانی مناسب است؟

خرید بلیط لحظه آخری مناسب برای افرادی است به یکباره تصمیم به سفر می‌گیرد علاقمندان همیشه به دنبال بلیط لحظه آخری هستند تا بتوانند در کنار علاقه سفر به مقصد انتخابی خود بلیط ارزانی هم تهیه کنند تا سفر کم خرجی داشته باشند. یکی از عواملی که در قیمت بلیط موثر می‌باشد نوع کلاس‌های پروازی است که از طریق آن‌ها پروازها انجام می‌شود. نوع خدماتی که در ایرلاین‌ها برای مسافران انجام می‌شود کلاس پروازی آن هواپیما را مشخص می‌کند. اگر شما هدفتان خرید بلیط لحظه آخری باشد برای انتخاب کلاس پروازی مشکل ندارید. زیرا هر کدام از کلاس‌های پروازی مانند کلاس پروازی اکونومی و کلاس پروازی بیزینس کلاس و کلاس پروازی فرست کلاس ممکن است بلیط‌های پروازی لحظه آخری را داشته باشند. پس توجه داشته باشید در بلیط‌های لحظه آخری شما نمی‌توانید نوع کلاس پروازی خود را انتخاب کنید.

قیمت بلیط‌های لحظه آخری برای کودکان

قیمت بلیط‌های لحظه آخری برای کودکان زیر ۲ سال و کودکان ۲ تا ۱۲ سال حدود ۴۰ تا ۷۰ درصد کاهش قیمت نسبت به بلیط بزرگسالان دارد. در بلیط لحظه آخری انتخاب دو صندلی در کنار هم میسر نمی‌باشد ولی زمانی که به فرودگاه رفتید به کانتر مراجعه کنید و درخواست کنید که صندلی‌های کنار هم را در اختیار شما قرار بدهند. مناسبت‌های تقویمی مثل عید و تعطیلات و آخر هفته‌های هر ماه در قیمت بلیط لحظه آخری موثر می‌باشد و همچنین شرایط آب و هوایی هم بر قیمت بلیط لحظه آخری تاثیر گذار است و باعث کاهش و افزایش قیمت بلیط می‌شود.

چگونگی استرداد بلیط لحظه آخری در سایت دلتابان

وقتی اقدام به خرید بلیط لحظه آخری می‌کنید و به دلایلی مجبور شوید بلیط خود را کنسل یا استرداد کنید. با مراجعه به سایت دلتابان می‌توانید استرداد بلیط لحظه آخری شهر مورد نظر خود را انجام دهید. توجه داشته باشید برای استردداد بلیط هر ایرلاین و چارتر کننده‌ای قوانین مربوط به خود را دارد. شما با قبول قوانین مربوطه و مطالعه آن می‌توانید اقدام استرداد یا کنسل کردن بلیط لحظه آخری کنید.

قیمت بلیط هواپیما بر اساس سن مسافران

قیمت بلیط هواپیما با توجه به قوانین هواپیمایی کشوری به ۳ دسته زیر تقسیم می‌شود.

 • نوزادان
 • کودکان
 • بزرگسالان

نکته

 • با توجه به این رده‌بندی قیمت بلیط هواپیما برای نوزادان کمتر از دو سال ۱۰ درصد نرخ بلیط پروازی نوع چارتری و یا سیستمی لحاظ می‌شود.
 • برای کودکان دو تا ۱۲ سال بسته به نوع ایرلاین برای پروازهای سیستمی بین ۵۰ تا ۷۵ درصد قیمت اصلی بلیط محاسبه می‌گردد اما برای پروازهای چارتری تفاوتی با نرخ بلیط‌های پروازی بزرگسال ندارد.
 • در رده سنی بزرگسال نرخ اصلی بلیط‌های پروازی هواپیما محاسبه می‌گردد.

چگونه در سایت دلتابان بهترین قیمت بلیط هواپیما را جستجو نماییم؟

برای این کار می‌بایست پس از جستجوی مسیر مورد نظر خود فهرست نتایج خود را بر اساس کمترین قیمت مرتب کرده و یا از بازه قیمت کمک بگرید و لیست خود را به بلیط‌هایی که با بودجه سفر شا همخوانی دارد محدود نمایید همچنین با استفاده از فیلتر نوع بلیط و انتخاب بلیط اکونومیمی توانید به بلیط‌های ارزان‌تری نیز دست یابید.

نظرات کاربران