عمان ایر یا همان شرکت هواپیمایی عمان، بزرگترین شرکت هواپیمایی این کشور غرب آسیایی است که روزانه به پنجاه کشور دنیا پرواز مستقیم انجام می دهد. این فرودگاه در پایتخت کشور عمان و شهر مسقط قرار گرفته و از برترین ایرلاین های آسیا به حساب می آید. در این مقاله قصد داریم به مرور تاریخچه عمان ایر، اطلاعات لازم درباره این ایرلاین و موارد ضروری و قوانین مهم این خط هوایی و کشور عمان بپردازیم.

آشنایی با عمان ایر

همین طور که اشاره کردیم، شرکت هواپیمایی عمان ایر، بزرگ ترین شرکت هواپیمایی کشور عمان به حساب می آید که در پایتخت این کشور یعنی شهر مسقط قرار دارد. طبق تاریخچه این فرودگاه که در سایت شان ذکر شده، عمان ایر در سال هزار و نهصد و هفتاد نخستین پرواز خودش را تجربه کرده و پیش از این قطب اصلی پروازهای کشور عمان فرودگاه بیت الفرج بوده است. مکان اصلی عمان ایر، منطقه السیب است که در نزدیکی شهر مسقط قرار دارد. این ایرلاین در حال حاضر یکی از قطب های اصلی خطوط هوایی عرب های حوزه خلیج فارس و حتی آسیا به حساب می آید. این شرکت هواپیمایی در حال حاضر به صورت سهامی عام مدیریت می شود و البته بزرگترین سهام دار آن خود دولت عمان است. همین پشتیبانی سبب بزرگ تر شدن و پیشرفت بیشتر شرکت هواپیمایی عمان گشته است. این شرکت در حال حاضر دارای چهار هواپیمای ایرباس 200، شش هواپیمای ایرباس 300، یک بوئینگ هفتصد و بیست و یک بوئینگ هشتصد است. 

 

چطور عمان ایر به یکی از خطوط اصلی هواپیمایی منطقه تبدیل شد؟

عمان از لحاظ جمعیتی و وسعت خاک، جزء کوچکترین کشورهای منطقه خلیج فارس و خاورمیانه به حساب می آید. اما با این وجود هواپیمایی عمان یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی منطقه است. با این حساب اولین سوالی که پیش می آید این است که چطور خط هوایی عمان تبدیل به یکی از بزرگترین خطوط هوایی آسیا شد. جواب این سوال این است که خط هوایی عمان ایر در ابتدا یک شرکت کوچک هواپیمایی بود که در بیت الفرج قرار داشت. اما با گسترش روابط دیپلماتیک و سیاسی، این کشور رفته رفته نقش یک کشور واسطه را در منطقه پیدا کرد. عمان جزو تنها کشورهای خاورمیانه است که در تمامی این سال ها از جنگ ها و درگیری های سیاسی به دور بوده است. همین موضوع سبب شد تا عمان ایر به آرامی گسترش یابد و شاهد تغییرات عمده ای باشد. پس از آن با رشد سریع تکنولوژی های روز دنیا و همچنین به خاطر احساس نیاز به سرعت گرفتن روند حمل و نقل و تجارت در عمان، این کشور تصمیم گرفت تا خط هوایی عمان را به نزدیکی شهر مسقط یعنی پایتخت خود انتقال دهد و برای این منظور السیب را در نظر گرفت. پس از آن با به کارگیری تکنولوژی های روز دنیا و بهره بردن از سایت های اینترنتی و هواپیماهای پیشرفته این ایرلاین خیلی زود رشد پیدا کرد و جایگاه ویژه ای در بین خطوط هواپیمایی خاورمیانه کسب نمود. 

 

خطوط هوایی عمان ایر

شرکت هواپیمایی عمان ایر کار خود را با پروازهای داخلی شروع کرد. نخستین تغییرات در بدنه این شرکت هواپیمایی با خرید سیزده هواپیمای تازه از شرکت گلف ایر آغاز شد. به این شکل شرکت هواپیمایی عمان هواپیماهای قدیمی و فرسوده خود را بازنشست کرد و تجهیز خطوط هوایی اش را شروع نمود. شروعی که همین طور در سال های متمادی ادامه یافت. در سال های هزار و نهصد و هشتاد و سه تا هزار و نهصد و نود و سه تمامی پیکره این شرکت هواپیمایی تغییر کرده بود. نخستین بار در سال هزار و نهصد و نود و سه بود که با هواپیمای بوئینگ مسافران این شرکت پروازی از مسقط تا صلاله را تجربه کردند. سپس در همان سال و در ماه ژوئن، زمان نخستین پرواز بین المللی عمان ایر نیز فرا رسید. این پرواز از مسقط به سمت دبی انجام گرفت. در سال هزار و نهصد و نود و هشت این شرکت هواپیمایی توانست مجوزهای لازم جهت عضویت در گروه یاتا را کسب کرده و عضو این گروه شود. پس از آن مقصدهای جدید پروازی به مرور اضافه شد. پرواز به بمبئی، جده، العین، گواتر، پیشاور، دوحه و ابوظبی نخستین پروازهای ارائه شده در خطوط هوایی عمان ایر بود. سال دو هزار و هفت را می توان سال شکوفایی اساسی این ایرلاین به حساب آورد. سالی که نخستین پرواز به قاره اروپا نیز به رزومه این شرکت اضافه شد. خط هوایی مسقط لندن نخستین پرواز طولانی مدت عمان ایر به حساب می آید. پس از آن خط هوایی عمان بانکوک نیز با حضور هواپیماهای ایرباس به این شرکت اضافه شد. در حال حاضر این شرکت هواپیمایی یکی از بزرگترین ایرلاین های حوزه خلیج فارس است که روزانه پروازهای بسیاری را به مقصدهای مهم دنیا تجربه می کند. از کشورهای کوچکی مثل تانزانیا، مالدیو، سنگاپور، نپال و سریلانکا گرفته تا دیگر کشورهای دنیا مثل ایران، تایلند، فرانسه، ایتالیا، انگلستان، امارات، اندونزی، عربستان، قطر و … می توان نام برد. 

 

 


عمان ایر پیشتاز در ارائه خدمات به مسافرین

شرکت هواپیمایی عمان ایر در همه این سال ها سعی کرده تا در ارائه خدمات به مشتریان خود پیشتاز باشد. مهم ترین ویژگی این ایرلاین بین المللی همین موضوع است. در سال دو هزار و ده، شرکت هواپیمایی مسقط به نخستین شرکت هواپیمایی ای تبدیل شد که به طور همزمان خدمات تلفن همراه و اینترنت وای فای رایگان را در اختیار مسافران خود قرار داد. همین موضوع سبب شد تا یک سال بعد این شرکت هواپیمایی جایزه طلایی بهترین ایرلاین دنیا را در کشور فرانسه نصیب خود کند. اگر ایرلاین عمان را به عنوان شرکت هواپیمایی خود جهت مسافرت انتخاب کرده اید از همین حالا می توانید مطمئن باشید که سفری آرام و آسوده را تجربه خواهید کرد. 

 

نقش شرکت هواپیمایی عمان ایر در تجارت و صنعت جذب توریست

به جرات می توان گفت که یکی از مهم ترین عواملی که عمان را به عنوان یکی از قطب های گردشگری حوزه خلیج فارس تبدیل کرده است، همین شرکت هواپیمایی مسقط است. البته که نمی توان جاذبه های گردشگری متنوع این کشور را نادیده گرفت. ولی داشتن پروازهای پر تعداد به اغلب کشورهای دنیا در قاره های متفاوت سبب شده تا مسافران زیادی عمان و مسقط را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند. آنچه مشخص است این است که شرکت با پشتیبانی دولت عمان سعی دارد تا در سالیان آینده نقش پررنگ تری نیز در این عرصه داشته باشد. به گونه ای که از همین حالا سی هواپیمای جدید را در دست ساخت دارد و به فکر تجهیز فرودگاه های خود نیز می باشد.

 

 

 

0