تاریخچه شهر شیراز و استان فارس

آشنایی با تاریخچه شهر شیراز و استان فارس

شهر شیراز در استان فارس قدمت تاریخی زیادی دارد. وجود آثار تاریخی مربوط به دوران باستان، یکی از دلایل اصلی بر وجود تاریخی غنی و پربار در این شهر است. داشتن اطلاعاتی مختصر درباره ی تاریخچه ی استان فارس و شیراز برای کسانی که قصد سفر به این شهر را دارند، خالی از لطف نیست.

اگر به سفر های داخلی علاقمندید ، تور مشهد میتواند گزینه مناسبی برای شما باشد . مشهد شهری زیارتی ، سیاحتی است که سفر به آن شهر قطعا جذابیت های زیادی را به همراه خواهد داشت.

 

استان فارس

استان فارس دارای 27 شهر بوده و در همسایگی استان هایی از جمله کرمان، یزد، هرمزگان، کهگیلویه و بویر احمد و بوشهر قرار دارد. 

آب و هوای این استان در قسمت های مختلف متفاوت می باشد به طوری که در قسمت های مرکزی دارای زمستان های معتدل و بارانی و تابستان های گرم و خشک است و در قسمت های شمالی دارای آب و هوایی سرد است. 

 

تاریخچه استان فارس

استان فارس یکی از استان‌های شکوهمندی است که در ادوار مختلف، مهد تمدن به شمار می‌رفته است. در این استان بناهای ارزشمند و تاریخی زیادی از جمله تخت جمشید، کاخ اردشیر فیروزآباد، شهر گور، بیشاپور و … وجود دارند که تجلی تمدن و فرهنگ تاریخی کشور ایران هستند. استان فارس شاهد امپراتوری های بزرگی از جمله ساسانیان و هخامنشیان بود و دو پادشاه به نام‌های کوروش و اردشیر بابکان بر آن فرمانروایی می‌کردند.

پایتخت هخامنشیان “پاسارگاد” و “تخت جمشید” بود و پایتخت سلسله ساسانیان “فیروز آباد” نام داشت. دوره‌های ذکر شده مربوط به پیش از اسلام بودند در حالی که پس از اسلام سلسله‌هایی از جمله دیلمیان، آل بویه، اتابکان و زندیه در این استان حکومت داشتند. از آنجاییکه سلسله های زیادی در این استان حکومت داشتند، آثار تاریخی فراوانی نیز از هر کدام به جای مانده است. این آثار می توانند بازگو کننده ی فرهنگ و تاریخ دوران های ذکر شده باشند.
شهر شیراز        

تاریخچه شهر شیراز

در این بخش میخواهیم مروری بر تاریخچه شهر شیراز داشته باشیم.

مرکز استان تاریخی فارس، شهر شیراز است. شهر شیراز یکی از قدیمی‌ترین و منحصر به فردترین شهرهای استان فارس به شمار می‌رود. این شهر در همسایگی شهرهایی از جمله فیروزآباد، کازرون، فسا، آباده، نی ریز و استهبان قرار گرفته است. شواهد تاریخی و بررسی‌هایی که بر روی آثار تاریخی به جای مانده در شیراز صورت گرفته حاکی از آن است که این شهر دارای قدمت 6500 ساله است. شهر شیراز در طول تاریخ چندین بار پایتخت سلسله‌های موجود در استان فارس بوده است حتی در لوح‌های تخت جمشید نیز به این موضوع اشاره شده است. به همین دلیل است که شهر شیراز آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است و همه روزه میزبان گردشگران زیادی از اقصی نقاط جهان است.  

 

شهر شیراز

 

شهر شیراز خال رخ هفت کشور 

شهر شیراز در کنار آثار تاریخی گران‌بهایی که در خود جای داده است، یکی از شهرهای مذهبی و پر رمز و راز استان فارس نیز به شمار می رود. این شهر، شهر راز و نیاز، علم و ادب، شهر شهیدان و مهد فرهنگ و هنر است. شکی نیست که وجود چنین آثار تاریخی و مذهبی گران‌بهایی در شیراز باعث شده که به نگین استان فارس تبدیل شود. در این شهر انسان‌های بزرگی از جمله شیخ مصلح بن عبدالله سعدی شیرازی، ملاصدرای شیرازی و شاعر بزرگ ایرانی حافظ شیرازی پرورش یافته‌اند. شهر شیراز دارای فرهنگی بسیار غنی است که می‌توانید آن ها را در سنگ نوشته‌های به جای مانده از دوره‌های قدیم نیز ملاحظه کنید. البته هنوز هم این شهر به میهمان‌نوازی، فرهنگ غنی و آداب و رسوم منحصربه‌فردی که دارد مشهور است.

 

شهر شیراز

 

موقعیت جغرافیایی شیراز

اگر بخواهیم شهر شیراز را از لحاظ موقعیت جغرافیایی مورد بررسی قرار دهیم، باید بدانید که این شهر به شکل مستطیل است و در جنوب غربی ایران واقع شده است. در چهار طرف این شهر زیبا و تاریخی کوه هایی قرار گرفته است که در آب و هوای آن بسیار مؤثر هستند. 

 

شیراز در دوران باستان 

یکی از مهم ترین و بزرگ ترین دوران های سپری شده در شهر شیراز، دوران باستان است. کاوش ها و بررسی های زیادی که بر روی آثار تاریخی به جای مانده در شیراز صورت گرفته است، نشان دهنده ی عظمت و شکوه این شهر در دوران باستان می باشد. یکی از قدیمی ترین اثرهای نوشتاری مربوط به الواح گلی تخت جمشید است که شهر شیراز را با واژه ی “شی رازی ایش” نام برده است.

سفال های شکسته مربوط به هزاره سوم و نقش های برجسته ای که بر بناهای تخت جمشید حک شده اند، نمایانگر عظمت این دوران در دوره های پیش از اسلام می باشد. 

همانطور که دیدید این شهر یکی از شهرهای تاریخی و منحصر به فرد استان فارس است که به سبب آثار تاریخی خود به یکی از قدیمی ترین شهرها تبدیل شده است و همه روزه میزبان گردشگرانیست که قصد بازدید از این آثار تاریخی پر رمز و راز را دارند.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید بلیط چارتر از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو آنلاین هتل نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

شهر شیراز

نظرات کاربران (1)
  • forget about my name :) 30 آذر 1399

    ممنون :) عالی بود خیلی کمکم کرد

    پاسخ دادن