28 تیر 1400

لبنان

لبنان یکی از کشور‌های آسیایی است که در ضلع غربی این قاره و در منطقه ژئوپلیتیکی جنوب غرب آسیا قرار دارد. این کشور از شمال و شرق با سوریه و از جنوب با فلسطین اشغالی همسایه است. سعدالدین رفیق حریری متولد ۱۸ آوریل ۱۹۷۰ در شهر ریاض عربستان سعودی به عنوان دومین پسر رفیق حریری، سیاست‌مدار لبنانی و نخست‌وزیر این کشور است.بر اساس آمار موجود ۵۹.۷ درصد از مردم این کشور مسلمان اعم از شیعه و سنی و ۳۹ درصد نیز مسیحی اعم از کاتولیک مارونی، ارتودوکس یونانی و ارتودوکس ارمنی هستندو واژه لبنان از واژه سامی «لبن» گرفته شده است که اشاره به قله‌های سفید کوهستان‌های لبنان دارد.

پایتخت این کشور شهر بندری بیروت است. آب و هوای سواحل لبنان در زمستان‌ها سرد و بارانی و در تابستان‌ها گرم و شرجی است. در نواحی بلندتر به ویژه کوهستان ها، زمستان با بارش برف همراه است و دمای هوا نیز به زیر سفر می‌رسد. لبنان تا سال ۱۹۴۱ میلادی متسعمره فرانسه بود، اما این کشور در ۲۲ نوامبر سال ۱۹۴۳ به طور رسمی استقلال خود را به دست آورد.

گشتن در سواحل جنوبی لبنان می‌تواند سفر شگفت‌انگیزی در دل تاریخ و از زمان باستانی فینیقی‌ها تا دوره صلیبی را رقم بزند. با این سفر یک روزه از بیروت، شما می‌توانید به بررسی شهر «تایر» در فهرست یونسکو، معماری قرون وسطایی «سیدون» و زیارتگاه تپه «مگدوشه» بپردازید. پس از یک ساعت رانندگی، شما می‌توانید سفر خود را از روستای «مگدوشه» آغاز کنید.

این روستا به «حرم مقدس» معروف است. در ورودی شهر «سیدون»، شما می‌توانید از روی یک تپه مرتفع به شهر سیدون و مجسمه «لیدی مانتارا» نگاه کنید. سپس شما به ساحل بروید و از سیدون که یک مرکز تجاری و تاریخی است بازدید کنید. با بازدید از کوچه‌های باریک و بازارهای سنتی این شهر، شما می‌توانید به حال و هوای قرون وسطی و زمانی که قلعه صلیبی مشرف بر بندر ساخته شده است برگردید. در این منطقه شما می‌توانید مسجد جامع جذاب این شهر را که در قرن شانزدهم بر پایه‌های یک ساختمان صلیبی بنا شده است را کاوش کنید.

نظرات کاربران