6 تیر 1400

مراکش

مراکش، چهارمین شهر بزرگ کشور مغرب، در 327 کیلومتری رباط، پایتخت این کشور واقع شده است. به گواه سایت معتبر ” تریپ ادوایزر”، این شهر در سال 2016 میلادی، پس از لندن و استانبول سومین مقصد برتر گردشگری در جهان بود. مراکش که به شهر قرمز نیز مشهور است، به دو منطقه مدینا، منطقه تاریخی شهر و منطقه مدرن و اروپایی ملقب به “گوئلیز” تقسیم گردیده است. این شهر، سرشار از بازار‌ها، باغ‌ها، قصرها و مساجد زیبا است. سیاحت در کوچه پس کوچه‌های مدینا به راحتی اوقات یک روز شما را پر خواهد نمود. باغ ماژورل با فضای دلربا و رنگ آبی منحصر به فرد خود، شما را به وجد خواهد آورد. این‌ها همه آن چیزی نیست که در این شهر انتظار شما را می‌کشد. کاخ باهیا، مقبره سعدیان، مدرسه بن یوسف، موزه مراکش و مناره کوتوبیا و چندین جاذبه دیگر شما را به این شهر فرا‌ می‌خواند.

جاذبه گردشگری

بازارهای سنتی

پاریس و میلان هم نمی‌توانند با مراکش رقابت کنند. در اینجاست که هنرمندان با استفاده از ابزارهای قدیمی، هر روز طرح‌های جدیدی می‌آفرینند. در بازارهای شمالی (خیابان‌های بازار)، استادان صنعت‌گر به صنایع قدیمی مثل آهنگری، زین سازی و … جان تازه‌ای می‌بخشند. در فندوق‌ها (حجره‌های کارگاهی داخل حیاط‌ها)، استادان با جیرینگ جیرینگ کردنشان پازل‌های موزاییکی را حل می‌کنند و چوب‌های پرتقال را به کارهای مشبک کوچک تبدیل می‌کنند.

مدرسه بن یوسف

با این که شهر “فز” ادعای مرکز روحانیت و معنویت مراکش را دارد، اما قلب مراکش، بنای بهشتی قرن 14 است که در گذشته بزرگترین مرکز مطالعات اسلامی شمال آفریقا به شمار می‌رفت. بالکن‌ها با تراشه‌های چوبی به روی آسمان باز بوده و دارای حجره‌هایی هستند که تا 900 نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی را در خود می‌گنجاند. در اینجا نیازی به راهنما نیست چرا که هر بازدیدکننده‌ای با مشاهده حیاط طاق‌دار، شاهکارهای خطاطی، سرو اطلسی محراب و مرمر کارارا به وجد می‌آید.

چشم‌اندازهای حیرت‌انگیز

چشم‌اندازهای متنوع مغرب بهشت عکاسان و کوه‌نوردان است. کوه‌های سر بر افراشته اطلس، نمایی دل‌انگیز از روستاهای قوم “بربر”  را که در میان کوه‌پایه‌ها، تپه‌ها و دره‌های این کوه‌ها جای خوش کرده‌اند، در پیش چشمان شما قرار می‌دهد. با سفر به منطقه صحرایی این کشور، می‌توان بلندترین تپه‌های شن روان را نظاره نمود و با گذراندن شب در خیمه‌های “بدواین” در قلب صحرا، می‌توان منظره خیره‌کننده غروب خورشید را شاهد بود و چه چیزی الهام‌بخش‌تر از چشم گشودن به برخورد اولین اشعه‌های خورشید به شن‌های روان صحرا خواهد بود.

سواحل رویایی

با قدم گذاردن در سواحل مغرب، ماسه‌ها را میان انگشتان خود لمس کرده و نسیم گرمی را میان موهای خود حس می‌کنید. مغرب سواحل فراوان و زیبایی دارد که امکان آفتاب‌ گرفتن، شنا گرفتن، پیاده‌ روی، موج‌سواری و انواع ورزش‌های آبی را برای شما مهیا می‌نماید. “آگادیر” مهم‌ترین و زیباترین شهر ساحلی مغرب در کنار اقیانوس اطلس هر ساله مورد هجوم گردشگران اروپایی قرار می‌گیرد. این شهر با آسمانی آبی، ساحلی ماسه‌ای و آفتابی تابان، اوقات خوشی را برای شما رقم خواهد زد. “تنجیر” در شمال، “صوئرا” و “جدیده” در غرب مغرب نیز از جمله شهرهای ساحلی محبوب این کشور هستند.

میدان جماع الفنا

در جماع الفنا، مهم‌ترین میدان مراکش و تئاتر رو باز، به هر کجا بنگرید، درام در حال اجرا را مشاهده خواهید کرد. اگرچه نام این میدان به معنی “اجتماع مردگان” است، از سال 1050 میلادی اجراهای عمومی و تئاترهای خیابانی ” هوپلا و حلقه” بدون وقفه در حال اجرا است. از ساعت 10 صبح اجرای روزانه شروع می‌شود. مار بازان فلوت می‌زنند تا کبری های هیس هیس کننده را آرام کنند؛ تتو کنندگان با حنا مشتریان را فرا می‌خوانند؛ آب فروشان با آن کلاه‌های حاشیه دارشان جام‌های برنجی را به هم می‌زنند و با جرنگ جرنگ راه انداختن امید دارند مردم عطش‌شان را رفع کنند.

نمایش زمانی به اوج خود می‌رسد که سایه ها بر زمین می افتند و 100 آشپز منقل به دست از راه می‌رسند و نوازندگان برای تنظیم سازشان صف کشیده‌اند. این نمایشی است که نباید آن را از دست بدهید ولی از رفت و آمد کالسکه‌هایی که با اسب کشیده می‌شوند نیز غافل نشوید. اگر می‌خواهید چهار پایه‎های موقت خوبی گیرتان بیاید، باید در ساعات ابتدایی غروب به میدان بروید البته سالمندان و خانم‌ها در اولویت هستند. دست بزنید و تشویق کنید و با خرج کردن چند درهم شاهد تکرار نمایش باشید. اینجا نمایش چانه زنی است، آن هم از نوع بی نظیرش. در سال 2001، یونسکو برای آوردن اسطوره های شهری و تاریخ شفاهی به زندگی در هر شب، جماع الفنا را به‌عنوان” شاهکار معنوی میراث جهانی” ثبت کرده است.

زندگی شبانه هیجان‌انگیز

موسیقی زنده و خیابان‌های تزئین‌ شده با فانوس‌های زیبا، جلوه ویژه‌ای به تفریحات شبانه مغرب داده‌اند. میدان “جماع‌الفنا” در شب مانند نگینی در مرکز شهر مراکش می‌درخشد و مکان مناسبی برای خرید، غذا خوردن و تفریح کردن است. شاید باور نکنید، اما تفریحات شبانه و برنامه‌های فولکلوریک مراکشی در بین گردشگران بسیار مشهور است. در طول شب، نوای موسیقی در بیشتر شهرهای این کشور جاری می‌شود و اوقاتی وصف‌ناپذیر را برای گردشگران فراهم می‌آورد. کافه‌ها و بازارهای سنتی مغرب نیز تا دیرهنگام پذیرای گردشگران هستند و زندگی شبانه هیجان‌ انگیزی را برای آنها رقم می‌زنند. مقصدهای گردشگری زیادی در جهان نیستند که برای شما چنین تنوع تفریحی و تجربه فرهنگی را فراهم کنند. هر گردشگری، از ماجراجو تا عاشقان آفتاب و ساحل و دوستداران فرهنگ و هنر، در مراکش لحظات به یادماندنی‌ای خواهند داشت.

باغ ماژورل

مهمانان دیگر گل می‌آورند، اما این “ایو سنت لورن” بود که باغ جاردین ماژورل را در سال 1964 به مراکش هدیه داد. سنت لورن و شریکش “پیر برگ” ویلا آبی کهربایی و باغ را خریداری کردند تا از دیدگاه ماژورل، نقاش منظره و مالک اصلی باغ محافظت کرده و آن را برای عموم باز نگه دارند. با تلاش‌‌های “عبدالرزاق بن شعبان”، گیاه شناس مراکش، باغ ماژورل در سال 1924 شکوفا شد و در حال حاضر میزبان 300 گونه گیاه از پنج قاره است.

استودیوی هنری ماژورل میزبان موزه هنر بربرهاست و حدود 600 اثر شامل کارهای فلزی، چرمی، چوبی، فرش، منسوجات و آلات موسیقی و لباس‌های سنتی از ساکنین بومی مغرب که نشان‌ دهنده فرهنگ غنی مردم مراکش است، به نمایش گذاشته شده است.

بهترین قسمت آن، اتاق هشت ضلعی سیاه و آینه کاری شده‌ای است که مجموعه‌ی نفیسی از جواهر های حکاکی شده و میناکاری شده را که آسمان پر ستاره کویر را در بی‌نهایت منعکس می‌کند، به تصویر می‌کشد. سپس به غرفه سوغاتی‌های گران‌بها نظیر صندل‌های آبی کهربایی، عطرها و بالش‌های قلاب دوزی شده با YSL وارد می‌شوید و در آنجا کافه‌ای با انواع نوشیدنی‌های مد بالا از شما پذیرایی می‌کنند.

فعالیت های تفریحی

بازدید از شهرهای باشکوه و بناهای یادبود تاریخی متنوع بیانگر فرهنگی است که به شدت تحت تأثیر سنت و مذهب است. همه این‌ها پاسخی برای گردشگران کنجکاو و ماجراجویان است. فعالیت‌هایی نظیر صخره‌نوردی، کوآد سواری و پرواز با بالن بر فراز شهرهای رنگارنگ، پر طراوت و شلوغ ” فاس” و ” مراکش” بی‌نظیر است.

کاخ باهیا

تصور کنید شما می‌توانستید هنرمندان برتر مراکشی را برای 14 سال در خدمت خود بگیرید؛ حالا آرزوی شما برآورده شده: تزئینات لَ باهیا (زیبا) از کف تا سقف است و توسط وزیر اعظم ” سی موسی” در دهه 1860 شروع و از سال 1894 تا سال 1900 توسط “ابو احمد” که قبلاً برده و سپس وزیر شد تکمیل شد.

معماری

خانه‌های سنتی کاشی کاری شده که با موزاییک‌های زیبا تزیین شده‌اند، قصرها و باغ‌های رؤیایی، همگی نمونه‌هایی از معماری منحصر به فرد مراکشی‌هاست. با گذر از کوچه و خیابان‌های مغرب، چشمان شما به بناهای فوق‌العاده آنها خیره خواهد ماند. معماری مساجد زیبا، کسبه‌ها، بازارهای سنتی، قصرهای پادشاهی، مدرسه بن یوسف، مقبره سعدیان و باغ‌های زیبایی همچون باغ ماژورل شما را مسحور خود خواهند کرد. استفاده همزمان از چوب و کاشی بناهای این کشور را به خوبی مزین کرده‌اند.

مسجد کوتوبیا

پنج مرتبه در روز صدای اذان در گوش شهر می‌پیچد و مؤذن از بالای مناره مسجد کوتوبیا مؤمنان را به نماز دعوت می‌کند. اکتشافات بعدی نشان از تأیید یک اسطوره قدیمی مراکشی داشتند: مسجد اولیه که توسط معمار “المروارید” ساخته شده بود، به درستی با مکه هم‌تراز نشده بود. بنابراین، مؤمنان آن را خراب کردند تا مسجد دیگری هم تراز با مکه بسازند. هنگامی‌که مسجد کنونی توسط یعقوب المنصور در قرن 12 به اتمام رسید، 100 کتاب فروش در پای آن شروع به فعالیت کردند بنابراین نام آن از کوتوبین یا کتاب‌ فروش‌ها گرفته شده است.

در حالی‌ که فعالیت کوتوبیا معنوی و مذهبی است، مناره‌های آن از نظر معماری بین‌المللی بسیار حائز اهمیت است. برج 70 متری آن که در قرن 12 ساخته شده پیش نمونه‌ای برای “لَ گیرالدای سویال و لَ تورحسن” رباط محسوب می‌شوند- و یادبودی تقلید شده از آرایش‌های اهالی شمال آفریقاست: طاق‌های حلزونی شکل، پایه‌های کنگره‌دار و تناسب‌های ریاضی زیبا. مناره با پوششی از ساروج صورتی رنگ پوشیده شده ولی کارشناسان ترجیح دادند تا سنگ‌های نمایش داده شده آن را در دهه 1990 محافظت کنند.

نظرات کاربران