شهر بازل
14 اردیبهشت 1398

بازل

درباره‌ی شهر بازل

شهر بازل، شهریست نام آشنا و پرآوازه که در شمال غربی کشور سوییس، در مجاورت رود راین و همسایگی کشورهای فرانسه و آلمان قرار دارد. بازل سومین شهر پرجمعیت حال حاضر سوییس و یکی از مراکز مهم صنایع شیمیایی و داروسازی سوییس است. طبق آمارها جمعیت این شهر در سال 2006 عددی بالغ بر 165259 نفر بوده که با احتساب ساکنان حومه‌ی شهر این عدد به 731000 نفر می‌رسید. گستردگی مناطق مسکونی تا مرزهای شمالی سوییس ادامه دارد و همین امر باعث تمرکز جمعیت در این شهر شده است. پیشینه‌ی تاریخی بازل به زمان امپراتوری مقدس روم باز می‌گردد. این شهر پس از بنا شدن توسط رومیان به‌ عنوان شهری آزاد شناخته می‌شد تا این‌ که در سال 1501 میلادی به کنفدراسیون سوییس پیوست. ازجمله بناهای تاریخی  به‌ جا مانده از آغاز تمدن می‌توان به دانشگاه بازل که تأسیس آن به سال 1460 میلادی باز می‌گردد اشاره کرد.

از دیدگاه جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی تعداد کمی از شهرهای اروپایی توان رقابت با بازل را دارند. تعدد موزه‌ها و مراکز دیدنی در بازل باعث شده تراکم موزه‌ها به بیش از یک عدد در هر کیلومتر مربع برسند؛ در بازل تقریباً بیش از 40 موزه وجود دارد علاوه بر این، بیشتر آن‌ها در بناهایی قرار دارند که خود به‌ تنهایی اثر هنری معماران برجسته هستند. رود راین که از میان این شهر می‌گذرد این شهر را به دو قسمت غربی و شرقی تقسیم کرده که این دو قسمت توسط شش پل به یکدیگر پیوند می‌خورند و در این تقسیم‌ بندی، قسمت قدیمی شهر و جاذبه‌های فرهنگی در کرانه غربی قرار دارند.

شهر بازل که به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای فرهنگی اروپا شناخته می‌شود در سال 1997 برای تصاحب عنوان پایتخت فرهنگی اروپا که یک رقابت سالانه است به رقابت پرداخت. مردم این شهر به زبان آلمانی بازل یا بازل دویچ سخن می‌گویند. در سوییس، زبان آلمانی سوییسی در هر ایالت با لهجه و گویش خاص همان ایالت صحبت می‌شود.

افتخارات شهر بازل

از دیگر افتخارات و اهمیت‌های این شهر می‌توان به فعالیت‌های ورزشی اش اشاره کرد. باشگاه فوتبال بازل اف اسی که به‌ عنوان یکی از باشگاه‌های همیشه موفق فوتبال شناخته می‌شود از افتخارآفرینان این شهر است. همچنین در کارنامه ورزشی این شهر میزبانی جام ملت‌های اروپا در سال 2008 نیز به چشم می‌خورد.

جاذبه های گردشگری

از جاذبه‌های گردشگری این شهر  می‌توان به تالار شهر و بازار، صومعه‌ی بازل، موزه‌ی هنر بازل، اسپالنتور یا همان دروازه‌ی قدیمی شهر و موزه‌ی ویترا دیزاین اشاره کرد. همچنین قسمت قدیمی بازل که بین رود راین و دروازه‌ی قدیمی شهر یا همان اسپالنتور قرارگرفته به خاطر ساختار جذابش به یکی از نقاط مورد علاقه‌ی گردشگران تبدیل‌شده است. ازجمله جذابیت‌های قسمت قدیمی می‌توان به خیابان‌های سنگفرش، کلیساهای قرون‌ وسطایی، خانه‌های قدیمی و فواره‌های درخشانش اشاره کرد. در میان این کوچه‌ها و بناهای باشکوه و تاریخی فواره‌ای کاملاً مدرن و منحصربه‌فرد، اثر مجسمه‌ساز شهیر سوییسی؛ ژان تنگی، چشم‌ها را نوازش می‌دهد.

تراکم جمعیتی بالا، جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی، صنایع مهم و قدرتمند و اقتصادی پویا؛ همه‌ی این‌ها از بازل شهری ساخته که از هر نظر در اروپا حائز اهمیت و استثنایی است و به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگران، تاجران، فعالین اقتصادی، مهاجران مبدل شده است. سفر به این شهر میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد. در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید بلیط هواپیما چارتر از هزینه های سفر خود کم کنید. هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد .

نظرات کاربران