آتن
27 بهمن 1395

آتن

شهر آتن

شهر آتن یونان از نظر گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار است و هر ساله گردشگران بسیاری را در خود جای می دهد. از جمله مهمترین مواردی که در سفر به یونان باید در نظر گرفته باشید آب و هوای منطقه می باشد که در این باره می توان گفت فصول بهار و پاییز بهترین شرایط اقلیمی را خواهد داشت. شهر آتن از تاریخچه ای پر فراز و نشیب برخوردار می باشد و حکومت های مختلفی بر این شهر حاکم بوده اند. در این شهر شاهد کلیساها و موزه های متعددی هستیم که ساخت هر کدام به چندین هزار سال پیش برمی گردد. برخی از این مراکز مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفته اند. قبل از سفر بهتر است از جاذبه های گردشگری شهر آتن و همچنین هزینه های سفر اطلاع کامل داشته باشید تا در طول سفر با مشکلی مواجه نشوید.

هزینه های آتن را نمی توان بالا دانست و می توانید با کنترل مواردی میزان هزینه ها را تا حد چشمگیری کاهش دهید. حمل و نقل در این شهر شرایط مطلوبی دارد و به راحتی می توانید با کمترین هزینه در سطح شهر جابجا شوید.

معرفی شهر آتن

آتن پایتخت فرهنگی، سیاسی، اقتصادی کشور یونان است و مهمترین شهر در یونان می باشد. این شهر به دلیل داشتن جاذبه های گردشگری فراوان و همچنین جاذبه های طبیعی موجود در آن مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. اماکن این شهر از تلفیق فضاهای قدیمی و جدید ایجاد شده اند که با گشت و گذار در خیابان های آن می توانید از بافت قدیمی به همراه بافت جدید لذت ببرید. این شهر برای علاقمندان به معماری بهترین انتخاب خواهد بود چرا که آثار باستانی این شهر معماری منحصر به فردی دارد و دست نخورده باقی مانده است. موزه ها، کلیساها و بازارها از جمله مراکزی هستند که در این شهر توجه شما را جلب خواهند کرد.

بازارهای شهر آتن یونان را می توان از جمله بهترین بازارهای این کشور دانست که از هر برندی می توان در این بازارها مشاهده نمود. جمعیت خود شهر آتن یونان طبق آخرین سر شماری حدود 800.000 نفر بوده است اما چنانچه روستاهای اطراف را نیز در نظر بگیریم جمعیت آن به 3.500.000 نفر می رسد. شهر آتن از جمله شهرهای مهم گردشگری جهان و گردشگری در یونان به شمار می رود که هر ساله گردشگران بسیاری را در خود جای می دهد.

جغرافیای شهر آتن یونان

اگر بخواهیم از دید جمعیت آتن یونان به آن نگاه کنیم می توان گفت که این شهر به تنهایی جمعیتی حدود 390.000 نفر دارد که به همراه جمعیتی که در حومه زندگی می کنند این عدد به حدود 4.000.000 نفر می رسد. به صورتی که این شهر از نظر جمعیت هشتمین شهر پر جمعیت در اتحادیه اروپا می باشد. مساحت شهر آتن یونان 39 کیلومتر مربع و به همراه حومه 412 کیلومتر مربع می باشد. این شهر در بخش جنوبی جلگه آتیک قرار گرفته است و سرزمین جلگه ای و حاصلخیز می باشد. رودهای کفیسوس و ایلیسوس از این شهر می گذرند که سبب کنترل آب و هوای این شهر نیز شده اند. همچنین وجود این دو رود در اطراف این شهر سبب زیبایی هرچه تمام تر آن و جلب توجه گردشگران شده است.

اما باید در نظر داشته باشید که پوشش گیاهی در این کشور خیلی کمتر از سایر شهرها می باشد. همچنین در میان پایتخت های اروپایی کمترین درصد را به خود اختصاص داده است چرا که تنها 4 درصد از مساحت شهر را فضای سبز تشکیل می دهد. در این شهر همانند تهران آلودگی صوتی و آلودگی هوا بسیار زیاد است.

تاریخچه شهر آتن یونان

آتن را می توان یکی از شهرهایی دانست که پیدایش آن به چندین هزار سال قبل می رسد. شهر آتن یونان 3000 سال پیش از میلاد کشف شد و به منطقه مسکونی بدل گشت. در زمان بریکلس این شهر قدرت خود را پیدا کرد و به شهری شناخته شده در زمینه فرهنگی تبدیل شد. در این دوران آتن در دوران اوج خود به سر می برد تا اینکه اسکندر مقدونی دنیا را وداع گفت. که پس از اسکندر این شهر تضعیف شد و روز به روز قدرت آن کاهش پیدا کرد. تا اینکه یوستی نیانوس مکاتبی را که به فلسفه اختصاص داده شده بودند را تعطیل کرد که پس از آن  شهر آتن یونان به عنوان مرکز روشنفکری دوباره شکوفا شد. در سال 1458 این شهر توسط ترک های عثمانی مورد حمله و غارت قرار گرفت.

تا اینکه شهر آتن یونان در سال 1834 پایتخت کشور یونان شد. این شهر در جنگ جهانی دوم در دوره ای 3 ساله در تصرف آلمانی ها بود اما پس از اتمام جنگ جهانی از تصرف خارج شد. آلودگی هوا در این شهر به قدری است که در آوریل سال 1995 هرگونه رفت و آمد خودرو در این شهر به مدت 3 ماه ممنوع اعلام شد.

آب و هوای شهر آتن یونان

آب و هوا یکی از مهمترین مواردی است که هر گردشگری حتما به آن توجه خواهد نمود. آب و هوای شهر آتن یونان در حالت کلی گرم و خشک است و به همین دلیل سفر در تمامی روزهای سال به این شهر مناسب نخواهد بود. فصل بهار دمای هوا ملایم می شود و در برخی روزها شاهد بارش خفیف باران هستیم. فصل تابستان فصل گرم برای آتن است و کمتر گردشگری را می توان در آن مشاهده نمود چرا که گرمای سوزان این فصل بخش جدایی ناپذیر از آب و هوای این شهر خواهد بود. مخصوصا موقع ظهر دمای هوا بالا خواهد رفت که گشت و گذار در مواقع ظهر اذیت کننده خواهد بود.

فصل پاییز آب و هوای ملایمی بر این شهر حاکم می شود و می توانید از بهترین آب و هوا لذت ببرید. در برخی روزهای این فصل شاهد بارش باران نیز خواهیم بود اما بیشترین بارش مربوط به ماه آخر فصل می باشد. فصل زمستان در شهر آتن یونان مانند سایر شهر ها نخواهد بود چرا که در این شهر فصل زمستان نیز می توان شاهد فعالیت کافه ها بود. با اینکه دمای هوا در فصل زمستان سردتر از سایر فصول می شود اما به این معنی نیست که گشت و گذار در آن امکان پذیر نباشد.

بهترین زمان سفر به آتن یونان

موارد بسیاری بهترین زمان سفر به شهر آتن یونان را تعیین خواهند کرد که از جمله این موارد می توان به آب و هوای منطقه اشاره کرد که نقش اساسی را ایفا خواهد کرد. در حالت کلی می توان گفت اواخر فصل بهار و اوایل پاییز بهترین زمان سفر به این شهر می باشد. همچنین در این فصول می توانید به دلیل مناسب بودن آب و هوا و توجه بسیاری به این منطقه شاهد برگزاری فستیوال های مختلف باشید. اما چنانچه از نظر میزان هزینه ها به فکر بهترین زمان سفر به شهر آتن یونان هستید باید گفت که فصل تابستان کمترین قیمت را خواهد داشت چرا که آب و هوای این فصل گرم است و گشت و گذار در شهر را با مشکل مواجه خواهد نمود.

اما باید در نظر داشته باشید که جهت سفر به آتن یونان با قیمت کم می توانید تورهایی را رزرو نمایید که در فصل تابستان برگزار می شوند و شرایط اقلیمی برای سفر زیاد مناسب نیست و بسیاری از افراد نمی پسندند. اما چنانچه می خواهید از مراسمات این کشور نیز دیدن نمایید، فصل بهار را می توان بهترین زمان سفر دانست.

هزینه های سفر به شهر آتن یونان

یکی دیگر از مهمترین موارد حائز اهمیت توجه به میزان هزینه ها می باشد که باید پس از در نظر گرفتن همه جوانب اقدام به سفر نمایید. هزینه خورد و خوراک از جمله مواردی است که حتما باید به آن توجه شود. غذاهای ساندویچی کنار خیابان 4 یورو می باشند. همچنین جهت سرو غذا در رستوران ها برای 2 نفر باید حدود 36 یورو بپردازید. هزینه های حمل و نقل نیز بسیار مهم است. در شهر آتن یونان هیچ گونه مشکلی از این جهت نخواهید داشت چرا که وسایل نقلیه متفاوتی برای جابجایی در نظر گرفته شده است. بلیط های 24 ساعته مترو برای استفاده 1 روزه 4/5 یورو می باشد که می توانید بدون محدودیت استفاده نمایید.

هتل ها از جمله مهمترین مراکزی هستند که در طول سفر هزینه بر خواهند بود. برای مثال جهت اقامت یک شب در هتل 3 ستاره و 2 تخته باید مبلغی حدود 250 یورو پرداخت نمایید. چنانچه به صرفه جویی در میزان هزینه ها می اندیشید می توانید هاستل ها را جهت اقامت انتخاب نمایید که قیمت آنها به ازای هر روز حدود 10 دلار می باشد.

جاذبه های گردشگری شهر آتن یونان

آتن را می توان از جمله شهرهای پر گردشگر جهان به شمار آورد چرا که در این شهر می توان مراکز دیدنی و گردشگری بسیاری را مشاهده نمود. تاریخ پر فراز و نشیب این شهر سبب پدید آمدن مراکز گردشگری متعددی در سطح این شهر شده اند که هر یک از آنها اهمیت ویژه ای داشته و گردشگران بسیاری را به خود جذب می نماید.

آتن را می توان شهری زنده و مدرن در نظر گرفت که می توانید از بازدید جزیره های زیبای آن لذت ببرید. آکروپولیس را می توان به عنوان یکی از آثار باستانی زیبا و کم نظیر این کشور دانست. بازدید از این مرکز برای همه کسانی که قصد سفر به کشوری دارند که مملو از جاذبه های گردشگری باشد بسیار لذت بخش خواهد بود. قدمت این بنا به 400 سال پیش از میلاد برمی گردد. در برخی نقاط این بنا می توانید دست نوشته هایی را مشاهده نمایید.

موزه های شهر آتن

موزه ها بیانگر تاریخ شهر می باشند که در شهر آتن یونان می توانید انواع موزه های بزرگ و کوچک را مشاهده نمایید. موزه ملی باستان شناسی یکی از این موزه ها می باشد که در قرن 19 تاسیس شده است. این موزه به عنوان بزرگترین موزه در یونان و همچنین یکی از مهمترین ها در دنیا شناخته می شود. در این موزه می توانید انواع وسایل مربوط به دوران قبل از میلاد را مشاهده نمایید. موزه بیزانس از دیگر موزه های این شهر می باشد که در یک خانه تاریخی که قدمت آن به قرن 19 برمی گردد قرار گرفته است.

آثاری از هنر بیزانس می توانید در این موزه مشاهده نمایید که دست نخورده باقی مانده است. این موزه را می توان به عنوان یکی از بهترین موزه ها در زمینه بیزانس و همچنین مسیحیت دانست. در این موزه حدود 25000 اثر علمی و فرهنگی نگهداری می شود. موزه هنر سیکلادی از جمله موزه های این شهر می باشد که می توانید در این مرکز با هنر مردم کشور یونان بیشتر آشنا شوید.

کلیسا های شهر

کلیساهای متعددی در سطح شهر آتن فعالیت می کرده اند که امروزه به مراکز باستانی و گردشگری تبدیل شده اند. کلیسای حواریون یکی از کلیساهای معروف آتن می باشد که تنها بنای باقی مانده در نابودی میدان کناری خود است. ساخت این کلیسا به قرن دهم بر می گردد که ساخت فضای داخلی کوفی آن سبب زیباتر شدن هرچه تمام تر آن شده است.

کلیسای پاناگیا دیگر کلیسای مشهور آتن می باشد که در قرن 11 و در دوره بیزانس ساخته شده است. که از آسیب های مختلفی در امان مانده است. در داخل این کلیسا می توانید انواع نقاشی های مختلف را از هر دوره مشاهده نمایید. کلیسای سنت دیمیتریوس از دیگر کلیساهای این شهر می باشد که در قرن دوازدهم ساخته شده است.

غذاهای مردم شهر

مردم آتن برای خورد و خوراک اهمیت به ویژه ای قائل هستند. در کنار غذاهای آنها معمولا می توان سالاد یونانی را مشاهده نمود که برگرفته از خیار، گوجه، پیاز، زیتون یونانی و موسیر می باشد. ساگاناکی را مردمی استفاده می کنند که پنیر دوست دارند چرا که این غذا مملو از پنیر می باشد. فاوا از دیگر غذاهای محبوب مردم آتن می باشد که از لپه و پیاز و روغن زیتون پدید می آید. دلمه را می توان از جمله غذاهای معروف یونانی دانست که در انواع مختلف طبخ می شود. از دیگر غذاهای آتن می توان به پاستیتسیو، موساکا، فریتر گوجه، سولاکی و راتاتویی اشاره کرد.

معبد زئوس در شهر

اگر بخواهیم به یکی از مهمترین جاذبه های آتن اشاره کنیم نباید معبد زئوس را از قلم بیندازیم. معبد زئوس زمانی به عنوان بهترین معبد یونان شناخته می شده است با اینکه معبد پارتنون زیباتر از این معبد می باشد اما در زمان خود معبد زئوس زیباتر و بالاتر از پارتئون شناخته می شده است. ساخت این معبد در قرن ششم پیش از میلاد بوده است. این در حالی است که ساخت آن 8 سال طول کشیده و در قرن دوم میلادی نیز ساخت آن به اتمام نرسیده بوده است. بسیاری از بناهای این معبد از بین رفته اند اما با تماشای همین بقایای آن می توان به زیبایی اولیه آن پی برد.

وسیله های حمل و نقل شهر

حمل و نقل در شهر آتن یونان با کمترین هزینه امکان پذیر می باشد. مهمترین وسیله نقلیه عمومی در آتن مترو است که از نظر هزینه نیز به صرفه تر خواهد بود. تاکسی ها در هر شهر و منطقه ای هستند که آتن نیز از این قاعده مستثنی نیست. اتوبوس ها از دیگر وسیله های نقلیه آتن هستند که در خیابان ها می توانید ایستگاه های مخصوص آن را مشاهده نمایید. جهت حمل و نقل در شهر می توانید از تراموا نیز استفاده نمایید که هزینه آنها کمتر از سایر وسیله های نقلیه خواهد بود.

سفر به این شهر میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد. در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید پرواز چارتر از هزینه های سفر خود کم کنید. هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل ارزان نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

نظرات کاربران