چارتر کردن هواپیما
28 فروردین 1400
خدمات

در مورد چارتر کردن هواپیما و سیت چارتر بیشتر بدانید

پر واضح است که جهت داشتن سفری ایمن، مطمئن و متناسب با نیاز هر فردی، می‌بایست پیش از آن، اطلاعات لازم را درباره تمام مراحل سفر هوایی بدست آوریم.  اقدام لازم پیش از انجام سفر و کسب اطلاعاتی در مورد تهیه بلیط و چارتر کردن هواپیما از جمله نکات مهمی است که باید انجام شود.

خلاصه اطلاعاتی که در دلتابان قصد به توضیح آن خواهیم داشت، مفاهیمی چون انواع بلیط‌های چارتر، سیت چارتر، فول چارتر، چارتر کردن هواپیما، خرید بلیط چارتر و بلیط هواپیما چارتر ارزان است، که به آن ها می‌پردازیم.

مفهوم چارتر یا همان چارتر کردن هواپیما

کلمه چارتر به معنای دربست اجاره کردن است؛ بجز در مورد پروازهای هواپیمایی، این واژه برای اماکن اقامتی نظیر هتل و وسایل حمل و نقل مانند کشتی، قطار و هواپیما نیز کاربرد دارد.

علاوه بر آن، در سرتاسر جهان حتی هلی‌کوپترها و جت‌های اختصاصی را نیز به شکل آنلاین می‌توان، برای یک مدت زمان معینی چارتر کرد.

منظور از پرواز چارتر چیست؟

چارتر

اصولا مهم‌ترین کاربرد واژه و اصطلاح چارتر، در چارتر کردن هواپیما است. منظور از آن، این است که ایرلاین‌ها همه و یا تعدادی از صندلی‌های هواپیما را برای مدتی اجاره کنند و بلیط‌های این پرواز را در اختیار مسافران قرار دهند.

اغلب، این نوع پروازها در مسیرهای پر تردد و پر سفر وجود دارند. جهت خرید و تهیه بلیط‌های چارتر هواپیما، یکی از عمده مشکلاتی که وجود دارد این است که این نوع بلیط‌ها معمولا کمیاب هستند و به سختی می‌توان آن‌ها را یافت کرد.

شیوه خرید بلیط‌های هواپیمایی چارتر

برای خرید بلیط‌های هواپیمایی چارتر که توسط چارتر کننده در اختیار آژانس‌های هواپیمایی قرار می‌گیرد، چندین راه وجود دارد.

نخستین روش این است که به صورت حضوری به آژانس‌های هواپیمایی شهر خود رجوع نموده و از آن‌ها بلیط خریداری نمایید. ولی به این جهت که مراجعه حضوری ممکن است کمی دشوار و وقت گیر باشد، ما راه دیگری را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

راه دوم اینست که از طریق سایت‌های فروش آنلاین، اقدام به تهیه بلیط‌های چارتر نمایید. شما با خرید اینترنتی و آنلاین بلیط‌های هواپیمای چارتر، می‌توانید از این مزیت نیز برخوردار شوید، تا هر کدام از شرکت‌های هواپیمایی را که مد نظرتان است و هر نوع هواپیمایی که می‌خواهید، انتخاب نمایید.

فرق بلیط‌های چارتر و بلیط‌های سیستمی

بلیط چارتر و سیستمی

عمده‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت بلیط‌های سیستی و چارتری در این است، که بلیط‌های سیستمی فقط توسط ایرلاین‌ها و یا سایت‌های فروش بلیط هواپیمایی به فروش می‌رسد.

در بلیط‌های سیستمی، ایرلاین خطوط پروازی خود را به شکل زمان‌بندی شده به پرواز در خواهد آورد و تاریخ آن تغییر نخواهد کرد، مگر در شرایط مورد نیاز و خاص.

در انواع پروازهای چارتری فرد امکان تغییر تاریخ پرواز را ندارد، و بلیط را نمی‌توانید کنسل نمایید، و در صورت کنسل کردن بلیط هیچ مبلغی به فرد باز گردانده نخواهد شد. در صورتی که در پروازهای سیستمی، فرد می‌تواند تاریخ پرواز خود را تغییر دهد و بلیط را کنسل نماید.

فرق دیگر این دو نوع بلیط در هزینه بلیط‌ها خواهد بود. به این صورت که بلیط‌های سیستمی را هر چه به پرواز خود نزدیک‌تر بخرید ،هزینه بیشتری را باید بپردازید. ولی در بلیط‌های چارتری که توسط چارتر کننده ارائه می‌شود، قضیه متفاوت و بر عکس خواهد بود.

دلیل ارزانی بلیط‌های چارتر

چارتر کننده در زمان چارتر کردن هواپیما، باید تمامی مبلغ اجاره صندلی‌ها را به چارتر دهنده بپردازد. چنانچه چارتر کننده بلیط‌های خود را به هر علتی به فروش نرساند و نزدیک به پرواز نیز باشد، قادر نخواهد بود که صندلی‌ها را پس بدهد.

بنابراین مجبور است بلیط خود را به هر قیمتی که می‌تواند و مقدور است، به فروش برساند. پس به همین جهت است که برخی مواقع شما با قیمت‌های بسیار پایین روبرو خواهید شد.

نکته

باید بیان نمود که بلیط‌های چارتر همیشه هم ارزان قیمت نیستند و در برخی از موارد در زمان‌هایی مختلف، چارتر کننده بلیط‌ها را به علت تقاضای زیاد مسافران گران‌تر خواهد فروخت.

چارتر کننده و چارتر دهنده به چه کسی می‌گویند؟

چارتر دهنده و چارتر کننده

به طور کلی، به شخص یا آژانس هواپیمایی که در چارتر کردن هواپیما تمام و یا بخشی از صندلی‌های یک پرواز را چارتر کند، چارتر کننده می‌گویند. چارتر دهنده نیز که در مقابل فرد چارتر کننده قرار دارد، به ایرلاینی گفته می‌شود که صندلی‌هایش در پرواز چارتر می‌شوند.

انواع چارتر

بلیط‌ها در چارتر کردن هواپیما اقسامی دارد، که در زیر با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

چارتر کردن هواپیما فول یا کامل

در این نوع پروازها، همه صندلی‌های یک پرواز در مسیری معین، توسط چارتر کننده که ممکن است اشخاص حقیقی باشند و یا اشخاص حقوقی، اجاره داده می‌شود. این نوع بلیط‌ها از نوع مطمئن‌ترین بلیط‌های هواپیمایی چارتری محسوب می‌شوند و سامانه‌های معتبر زیادی از این نوع بلیط‌ها می‌فروشند. بنابراین چارتر کردن هواپیما فول یا کامل، به حالتی گفته می‌شود که تمامی صندلی‌های یک پرواز چارتر می‌شوند.

بلیط چارتر اجاره صندلی یا سیت چارتر

در این نوع پرواز چارتری به شکلی اجاره تعداد محدود و معینی صندلی از یک پرواز در مسیری مشخص است. زمان آن هم به صورت دوره‌ تعیین شده‌ای با چارتر کننده قرارداد می‌شود.

در نهایت تعداد معینی از صندلی‌های یک پرواز را در مدتی معین کرایه و یا اجاره داده می‌دهند. این نوع اجاره صندلی نیز اقسام گوناگونی دارد، که بسته به سیاست‌هایی که چارتر کننده‌ها و یا آژانس‌های هواپیمایی در چارتر کردن هواپیما دارند، با هم متفاوت است.

پس زمانی که بخشی از صندلی‌های یک پرواز چارتر شوند سیت چارتر می‌گویند. برای آشنایی با انواع این نوع پروازهای چارتر با ما همراه شوید.

سیت چارتر کردن هواپیما به صورت شناور

سیت چارتر شناور

در این نوع بلیط‌های چارتری، چارتر کننده متعهد می‌گردد که تعداد مشخصی از صندلی‌ها را در یک مسیر معین پروازی و به صورت رفت و برگشتی در طول مدت زمان مشخص به عنوان مثال، برای یک ماه به مسافران این پرواز بفروشد. در این نوع از بلیط‌های چارتر هواپیمایی، لازم نیست فاصله‌ زمانی مشخصی بین تاریخ رفت و برگشت رعایت گردد و در این مقطع تاریخ‌ها می‌توانند متغیر باشند. ولی این مسأله فقط و فقط در محدوده دوره‌ی تعیین شده امکان‌پذیر خواهد بود.

ذکر مثال

به زبان راحت‌تر در این مدل چارتر کردن هواپیما، به عنوان مثال برای مدت ۳ ماه تابستان همه صندلی‌ها و یا بخشی از صندلی‌های یک پرواز را چارتر می‌کند و بلیط‌های رفت و برگشتی آن را در همین فصل به فروش می‌رساند. در این صورت بلیط‌های برگشت محدودیت زمانی ندارند؛ به عنوان مثال برخی از ایرلاین‌های ایرانی، صندلی‌ها و یا تمام هواپیمای خود را در مسیر فرودگاه دو شهر خارجی در ترکیه چارتر می‌کند. در نتیجه تمام تورهای این مسیر روی پروازهای چارتر برقرار می‌گردند.

سیت چارتر یا چارتر کردن هواپیما back to back

این نوع از بلیط‌ هواپیما که در واقع نوع دوم بلیط‌های اجاره صندلی توسط چارتر کننده می‌باشد، در آن چارتر کننده می‌پذیرد و تعهد می‌کند که تعداد مشخصی از صندلی‌ها را در یک مسیر پروازی معین و به شکل رفت و برگشت در هر کدام از پروازها بفروشد. فرق این قسمت از سیت چارتر با قسمت چارتر شناور، در فاصله زمانی مشخص شده بین تاریخ رفت و برگشت است، که تاریخ در این قسمت می‌باید مشخص باشد و تاریخ رفت و برگشت و این محدوده باید معین شود.

این پرواز در واقع مربوط به زمان‌هایی است که چارتر کننده موظف شده تا بلیط‌های چارتر خود را با یک فاصله زمانی معین بین زمان رفت و برگشت بفروشد.

سیت چارتر یا چارتر کردن هواپیما block seat

سیت چارتر یا  block seat

در این نوع پرواز چارتری، چارتر کننده ملزم و متعهد می‌گردد که تنها تعداد معینی از صندلی‌ها را به صورت رفت و برگشتی و با تاریخ معین در یک مسیر پروازی و تنها برای یک پرواز مشخص به مسافران بفروشد. به این ترتیب، همه چیز به شکلی ثابت است، از تاریخ تا تعداد صندلی‌ها و همچنین مسیر پروازی.

بنابراین، در این حالت چارتر کننده می‌بایست بلیط‌های پروازش را در یک تاریخ معین رفت و برگشت بفروشد. مثلا اپراتور به فرد می‌گوید فقط در تاریخ ۱۰ شهوریور بلیط رفت و ۲۰ شهریور بلیط برگشت پرواز چارتر مسیر مورد نظرتان را دارد و در تاریخ‌های دیگر موجود نیست.

مناسب‌ترین زمان خرید بلیط چارتر

زمان خرید بلیط چارتر

به این موضوع دقت داشته باشید که شما می‌توانید در روزهای پایانی مانده به روز موعد سفر خود، بلیط‌های چارتر را با قیمت‌های باور نکردنی تهیه و خریداری نمایید. توجه داشته باشید که این بلیط‌ها بر خلاف بلیط‌های سیستمی که در ۳ رده سنی مختلف موجود خواهند بود و ارائه خواهند شد، تمامی قیمت بلیط‌ها در تمامی رده‌های سنی یکسان خواهد بود.

نظرات کاربران