بررسی کوتاه قلعه سنت آنجلو رم

قلعه سنت آنجلو نام قلعه ای در شمال غربی شهر رم، پایتخت کشور ایتالیا است. شکل ظاهری این قلعه، دایره ای و استوانه ای شکل است. این بنا در نزدیکی رود تیبر در مرکز شهر رم قرار دارد. در گذشته قلعه سنت آنجلو را آرامگاه هادریان می نامیدند. شخصی به نام هادریانوس که امپراتور رم بود برای اولین بار قلعه سنت آنجلو رم را ساخت که بنایی برای آرامگاه او و خانواده اش باشد. اما با گذشت زمان و بر اثر تغییرات ایجاد شده، این بنا به محلی برای آرامگاه امپراتور های دیگر و اعضای خانواده آن ها تبدیل شد. قلعه سنت آنجلو ایتالیا، کاربری های دیگری همچون زندان، پناهگاه پاپ ها و پادگان نیروهای ناپلئونی نیز داشته است. امروزه این قلعه به موزه ای تاریخی تبدیل شده است. در این مقاله به بررسی تاریخچه قلعه سنت آنجلو و اطلاعاتی پیرامون آن پرداخته ایم.

تاریخچه قلعه سنت آنجلو

در سال 135 میلادی، هادریانوس که امپراتور رم در آن زمان بود، این بنا را به عنوان مکانی برای آرامگاه خود و خانواده اش ساخت. ساخت این بنا 4 سال به طول انجامید. مساحت این ساختمان هشتاد و چهار متر مربع است که بیست متر ارتفاع دارد و از ظاهر استوانه ای شکلی برخوردار است. در بالای این قلعه تپه ای کوچک و بر روی تاج این بنا مجسمه ای از امپراتور در کنار یک ارابه قرار دارد. در جلوی این ساختمان، پلی قرار دارد که برای عبور از رود تیبر ساخته شد. این پل، توسط هادریانوس طراحی شد که امروزه با نام پل سنت آنجلو شناخته می شود.  امروزه در 2 طرف این پل مجسمه هایی قرار دارد که به جای تندیس های زمان امپراتوری بنا شده است.

هادریانوس در سال 138 از دنیا رفت که جسد او سوزانده شد و در کوزه ای در این قلعه قرار داده شد. بعد از او و تا زمان امپراتور «سپتیموس سوروس» خاکستر های امپراتورها در داخل این قلعه نگهداری می شد. در سال 270 میلادی «امپراتور اولیان» دور تا دور شهر دیوار کشید که باعث شد این بنا تبدیل به دژی نظامی شود.

بعد ها مسیحیان برای ساخت کلیسای سن پیترو از ستون هایی که در بنای هادریانوس قرار داده شده بود استفاده کردند، تا بتوانند کلیسایی بلندتر و باشکوه تر بسازند.

در دوران قرون وسطی از این بنا به عنوان دژی محکم برای درگیری و جنگ بین پاپ ها و نجیب زادگان استفاده شد. در این زمان یک دیوار بلند دفاعی در این قلعه بنا شد، که آن را به کاخ واتیکان وصل می کرد. در سال های 1447 تا 1455 پاپ نیکلاس پنجم در بالای این برج طبقه ای از آجر را بنا کرد و برج های کوچکی را نیز به دور تا دور آن اضافه کرد. پس از اتحاد و یکپارچگی ایتالیا این قلعه به سربازخانه و زندانی نظامی تبدیل شد تا آنکه امروزه به موزه تبدیل شده‌ است.

 

نام گذاری قلعه سنت آنجلو

قلعه سنت آنجلو در ابتدا با عنوان آرامگاه هادریان شهرت داشت. ولی در سال 590 میلادی که بیماری طاعون سراسر شهر رم را فرا گرفت، «پاپ گرگوری کبیر» برای مقابله با این بیماری گروهی را تشکیل داد. همزمان با آن، طبق روایت های گفته شد یک فرشته با شمشیر در قسمت بالایی آرامگاه قرار گرفت و پس از آن بیماری طاعون به کلی از بین رفت. مردم، این فرشته را به عنوان نشانه ای از ریشه کن شدن بیماری طاعون می دانستند و به همین دلیل پاپ گرگوری این قلعه را با عنوان قلعه سنت آنجلو به معنی فرشته مقدس نام گذاری کرد.

 

موزه قلعه سنت آنجلو

بعد از این که در سال 1901 قلعه سنت آنجلو از کاربری اصلی خود افتاد کاربری آن به موزه تغییر یافته است. موزه ی ملی کاستل سنت آنجلو (Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo ) یکی از مکان هایی است که علاقمندان به گردشگری در ایتالیا و شهر رم حتما آن را در برنامه ی خود قرار می دهند. شهر رم در کشور ایتالیا یکی از محبوب ترین شهرهای گردشگری اروپایی است و این موزه نیز در سال 2016، یک میلیون و دویست و سی و چهار هزار و چهارصد و چهل و سه نفر را به خود جذب کرده است و آن ها از این موزه دیدن کرده اند.

 

دژ نظامی، اقامتگاه و زندان پاپ در قلعه سنت آنجلو

پاپ ها با شروع قرن چهاردهم این بنا را به یک قلعه تبدیل کردند. پاپ نیکلاس سوم این قلعه را از طریق یک کریدر محافظت شده به نام « Passeto di Borgo »  به قصر سلطنتی سنت پیتر ( St Peter’s Basilica ) متصل کردند. این دژ در هنگام حمله ی چارلز پنجم در زمان کشتار رم پناهگاه پاپ کلمنت پنجم بوده است.

لئوی پنجم یک کلیسای کوچک با مجسمه ی حضرت مریم ساخته شده توسط رافائل دا مونتلو پو در این قلعه ساخت. در سال 1536 این هنرمند یک مجسمه ی دیگر مرمری از سنت میشل با شمشیرش در دست بعد از طاعون سال 590 برای دفاع از قلعه ساخت. بعدها پائول سوم یک آپارتمان مستحکم و قوی ساخت تا اطمینان حاص کند که در هر حمله ای پاپ یک جای مطمئن برای ماندن دارد.

پاپ ها از این قلعه به عنوان زندان نیز استفاده کرده اند. به عنوان مثال جوردانو برونو در آن جا به مدت شش سال زندانی شده است.یک زندانی دیگر مجسمه ساز و طلاساز معروف بنونوتو چلینی بوده است. در یک حیاط کوچک داخلی قلعه نیز اعدام هایی انجام می گرفته است.

 

سیر نزولی قلعه سنت آنجلو 

قسمت های اعظم محتویات و دکوراسیون آرامگاه هادریان در زمان استفاده از قلعه سنت آنجلو به عنوان یک دژ نظامی در سال 401 میلادی و اتفاقات در پی  آن از بین رفته است. کوزه های حاوی خاکسترهای درگذشتگان و خاکسترهای آن ها توسط ویسگون لترز طی دوران کشتار روم در سال 410 جمع آوری شد و مجسمه های دکوری اصلی برنزی و سنگی از بالای بنا در زمان حمله و تصرف روم توسط گات ها در سال 537 به پایین پرتاب شدند. یک قطعه که جان سالم به در برده احتمالا کوزه ی حاوی خاکستر هادریان است که به قصر سلطنتی سینت پیتر راه پیدا کرده بوده است.

استفاده دوباره از سنگ های بنای قلعه و آرامگاه در دوران پسا رومی در قرن شانزدهم مورد اشاره قرار گرفته است. جورجیو واساری می نویسد که: « برای ساخت کلیسا هایی برای استفاده ی مسیحیان، نه تنها بیشتر مقبره های بت های مقدس ویران شدند بلکه برای زینت بخشیدن به سینت پیتر با زیورآلاتی بیشتر از آنچه که در آنجا داشته اند، ستون های سنگی مقبره هادریان را برداشتند.»

 

 

 

بعضی از اطلاعات مهم درباره قلعه سنت آنجلو رم

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

تور های رم


مجله آنلاین دلتابان

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری دلتابان

 • با ده حقیقت جالب در مورد دبی آشنا شوید

  حقایق جالب در مورد دبی حتما تا به حال شده است که بخواهید به شهر دبی سفر داشته باشید و از جاذبه های دبی دیدن کنید. در صورتی که شهر دبی برای شما شهر جذابی است، به شما پیشنهاد می کنیم که این مطلب را در مورد ده حقیقت جالب در مورد دبی، مطالعه بفرمایید. […]

 • آشنایی با بازار بزرگ استانبول

  تاریخچه بازار بزرگ   بازار بزرگ استانبول، یکی از قدیمی ترین بازارهای شهر استانبول ترکیه است که به صورت مسقف می باشد. در این بازار می توانید بیش از 4000 مغازه مختلف را مشاهده کنید و خریدهای خود را از آن ها انجام دهید. دلتابان در این مطلب قصد دارد کمی بیشتر شما را با […]

 • نکات مهم سفر به مالزی

  نکات طلایی سفر به مالزی اگر می خواهید که به کشور مالزی سفری داشته باشید پیش از سفر بهتر است که در مورد این کشور اطلاعات و نکات مهم سفر به مالزی را بدست آورید تا دچار مشکل نشوید برای راحتی شما در تور مالزی ما در این مقاله قصد داریم ده نکته سفر به […]

 • اقامتی به یاد ماندنی در هتل جمیرا بیچ دبی

  هتل های زنجیره ای جمیرا دبی هتل های زنجیره ای جمیرا،  از بهترین و مجلل ترین هتل های دبی، برای یک اقامت به یاد ماندنی در تور دبی است. هتل های زنجیره ای جمیرا دبی در بین گردشگران و مسافران از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. محبوبیت بی نظیر این هتل ها متأثر از امکانات رفاهی […]

 • هتل های کبک

  آشنایی با هتل های کبک هتل های کبک قدیمی به دو صورت ساختمان های قدیمی و مدرن تقسیم می شوند که هر کدام از آنها جاذبه های خاص خود را دارد. در ادامه شما را با تعدادی از هتل های این شهر و امکانات آنها آشنا می کنیم: هتل Auberge Saint-Antoine این هتل یکی از […]

 • ماه عسل لاکچری و رویایی در دبی(honey moon)

  ماه عسل در دبی بهترین و رویایی ترین خاطرات را برای زوج های جوان به ارمغان می آورد. در ماه عسل در دبی می توانید از بهترین و زیباترین نقاط شهر لذت ببرید.

 • همه چیز در مورد برج الخلیفه

  ساخت برج خلیفه در سال 2004 شروع شد و در ژانویه 2010 بهره برداری شد. نام (خلیفه) در روز بهره برداری توسط امیر دبی به این برج داده شد. برج خلیفه 828متر ارتفاع، 160 طبقه، بیش از هزار واحد آپارتمان 49 طبقه اداری، 4 استخر و یک کتابخانه مخصوص ساکنان برج دارد. علاوه بر این […]