قلعه سنت آنجلو رم

بررسی کوتاه قلعه سنت آنجلو رم

قلعه سنت آنجلو نام قلعه ای در شمال غربی شهر رم، پایتخت کشور ایتالیا است. شکل ظاهری این قلعه، دایره ای و استوانه ای شکل است. این بنا در نزدیکی رود تیبر در مرکز شهر رم قرار دارد. در گذشته قلعه سنت آنجلو را آرامگاه هادریان می نامیدند. شخصی به نام هادریانوس که امپراتور رم بود برای اولین بار قلعه سنت آنجلو رم را ساخت که بنایی برای آرامگاه او و خانواده اش باشد. اما با گذشت زمان و بر اثر تغییرات ایجاد شده، این بنا به محلی برای آرامگاه امپراتور های دیگر و اعضای خانواده آن ها تبدیل شد. قلعه سنت آنجلو ایتالیا، کاربری های دیگری همچون زندان، پناهگاه پاپ ها و پادگان نیروهای ناپلئونی نیز داشته است. امروزه این قلعه به موزه ای تاریخی تبدیل شده است. در این مقاله به بررسی تاریخچه قلعه سنت آنجلو و اطلاعاتی پیرامون آن پرداخته ایم.

تاریخچه قلعه سنت آنجلو

در سال 135 میلادی، هادریانوس که امپراتور رم در آن زمان بود، این بنا را به عنوان مکانی برای آرامگاه خود و خانواده اش ساخت. ساخت این بنا 4 سال به طول انجامید. مساحت این ساختمان هشتاد و چهار متر مربع است که بیست متر ارتفاع دارد و از ظاهر استوانه ای شکلی برخوردار است. در بالای این قلعه تپه ای کوچک و بر روی تاج این بنا مجسمه ای از امپراتور در کنار یک ارابه قرار دارد. در جلوی این ساختمان، پلی قرار دارد که برای عبور از رود تیبر ساخته شد. این پل، توسط هادریانوس طراحی شد که امروزه با نام پل سنت آنجلو شناخته می شود.  امروزه در 2 طرف این پل مجسمه هایی قرار دارد که به جای تندیس های زمان امپراتوری بنا شده است.

هادریانوس در سال 138 از دنیا رفت که جسد او سوزانده شد و در کوزه ای در این قلعه قرار داده شد. بعد از او و تا زمان امپراتور «سپتیموس سوروس» خاکستر های امپراتورها در داخل این قلعه نگهداری می شد. در سال 270 میلادی «امپراتور اولیان» دور تا دور شهر دیوار کشید که باعث شد این بنا تبدیل به دژی نظامی شود.

بعد ها مسیحیان برای ساخت کلیسای سن پیترو از ستون هایی که در بنای هادریانوس قرار داده شده بود استفاده کردند، تا بتوانند کلیسایی بلندتر و باشکوه تر بسازند.

در دوران قرون وسطی از این بنا به عنوان دژی محکم برای درگیری و جنگ بین پاپ ها و نجیب زادگان استفاده شد. در این زمان یک دیوار بلند دفاعی در این قلعه بنا شد، که آن را به کاخ واتیکان وصل می کرد. در سال های 1447 تا 1455 پاپ نیکلاس پنجم در بالای این برج طبقه ای از آجر را بنا کرد و برج های کوچکی را نیز به دور تا دور آن اضافه کرد. پس از اتحاد و یکپارچگی ایتالیا این قلعه به سربازخانه و زندانی نظامی تبدیل شد تا آنکه امروزه به موزه تبدیل شده‌ است.

 

نام گذاری قلعه سنت آنجلو

قلعه سنت آنجلو در ابتدا با عنوان آرامگاه هادریان شهرت داشت. ولی در سال 590 میلادی که بیماری طاعون سراسر شهر رم را فرا گرفت، «پاپ گرگوری کبیر» برای مقابله با این بیماری گروهی را تشکیل داد. همزمان با آن، طبق روایت های گفته شد یک فرشته با شمشیر در قسمت بالایی آرامگاه قرار گرفت و پس از آن بیماری طاعون به کلی از بین رفت. مردم، این فرشته را به عنوان نشانه ای از ریشه کن شدن بیماری طاعون می دانستند و به همین دلیل پاپ گرگوری این قلعه را با عنوان قلعه سنت آنجلو به معنی فرشته مقدس نام گذاری کرد.

 

موزه قلعه سنت آنجلو

بعد از این که در سال 1901 قلعه سنت آنجلو از کاربری اصلی خود افتاد کاربری آن به موزه تغییر یافته است. موزه ی ملی کاستل سنت آنجلو (Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo ) یکی از مکان هایی است که علاقمندان به گردشگری در ایتالیا و شهر رم حتما آن را در برنامه ی خود قرار می دهند. شهر رم در کشور ایتالیا یکی از محبوب ترین شهرهای گردشگری اروپایی است و این موزه نیز در سال 2016، یک میلیون و دویست و سی و چهار هزار و چهارصد و چهل و سه نفر را به خود جذب کرده است و آن ها از این موزه دیدن کرده اند.

 

دژ نظامی، اقامتگاه و زندان پاپ در قلعه سنت آنجلو

پاپ ها با شروع قرن چهاردهم این بنا را به یک قلعه تبدیل کردند. پاپ نیکلاس سوم این قلعه را از طریق یک کریدر محافظت شده به نام « Passeto di Borgo »  به قصر سلطنتی سنت پیتر ( St Peter’s Basilica ) متصل کردند. این دژ در هنگام حمله ی چارلز پنجم در زمان کشتار رم پناهگاه پاپ کلمنت پنجم بوده است.

لئوی پنجم یک کلیسای کوچک با مجسمه ی حضرت مریم ساخته شده توسط رافائل دا مونتلو پو در این قلعه ساخت. در سال 1536 این هنرمند یک مجسمه ی دیگر مرمری از سنت میشل با شمشیرش در دست بعد از طاعون سال 590 برای دفاع از قلعه ساخت. بعدها پائول سوم یک آپارتمان مستحکم و قوی ساخت تا اطمینان حاص کند که در هر حمله ای پاپ یک جای مطمئن برای ماندن دارد.

پاپ ها از این قلعه به عنوان زندان نیز استفاده کرده اند. به عنوان مثال جوردانو برونو در آن جا به مدت شش سال زندانی شده است.یک زندانی دیگر مجسمه ساز و طلاساز معروف بنونوتو چلینی بوده است. در یک حیاط کوچک داخلی قلعه نیز اعدام هایی انجام می گرفته است.

 

سیر نزولی قلعه سنت آنجلو 

قسمت های اعظم محتویات و دکوراسیون آرامگاه هادریان در زمان استفاده از قلعه سنت آنجلو به عنوان یک دژ نظامی در سال 401 میلادی و اتفاقات در پی  آن از بین رفته است. کوزه های حاوی خاکسترهای درگذشتگان و خاکسترهای آن ها توسط ویسگون لترز طی دوران کشتار روم در سال 410 جمع آوری شد و مجسمه های دکوری اصلی برنزی و سنگی از بالای بنا در زمان حمله و تصرف روم توسط گات ها در سال 537 به پایین پرتاب شدند. یک قطعه که جان سالم به در برده احتمالا کوزه ی حاوی خاکستر هادریان است که به قصر سلطنتی سینت پیتر راه پیدا کرده بوده است.

استفاده دوباره از سنگ های بنای قلعه و آرامگاه در دوران پسا رومی در قرن شانزدهم مورد اشاره قرار گرفته است. جورجیو واساری می نویسد که: « برای ساخت کلیسا هایی برای استفاده ی مسیحیان، نه تنها بیشتر مقبره های بت های مقدس ویران شدند بلکه برای زینت بخشیدن به سینت پیتر با زیورآلاتی بیشتر از آنچه که در آنجا داشته اند، ستون های سنگی مقبره هادریان را برداشتند.»

 

 

 

بعضی از اطلاعات مهم درباره قلعه سنت آنجلو رم

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

تور های رم


مجله آنلاین دلتابان

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری دلتابان

 • بهترین پرواز ها چه پروازهایی هستند؟

  پرواز را می توان یکی از بهترین روش های انجام سفر دانست که امروزه انجام می شود و بسیاری از کسانی که به دنبال آسان ترین و سریع ترین روش سفر هستند، از هواپیما استفاده می کنند. در این مقاله شما را با بهترین پروازها آشنا می کنیم و به شما خواهیم گفت که برای […]

 • قوانین پرواز ترکیش ایرلاین

  آشنایی با شرکت هواپیمایی ترکیه: ترکیش ایرلاینز

  ترکیش ایرلاینز ترکیش ایرلاینز را می توان یکی از بهترین شرکت های پروازی دانست که سابقه رتبه اول در اروپا را دارد و به عنوان چهارمین شرکت هواپیمایی معتبر جهان شناخته می شود.  پرواز ترکیش ایرلاین خدمات منحصر به فردی برای مسافران ارائه می نماید که به همین دلیل می توانید سفری آرام و راحت […]

 • با کاخ چراغان استانبول، آخرین کاخ عثمانی بیشتر آشنا شوید

  کاخ چراغان استانبول عثمانی یکی از امپراتوری های بزرگ بوده است که شامل ترکیه امروزی و چند کشور دیگر بوده است. از این امپراتوری که در گسترش اسلام به سایر نقاط دنیا تاثیر بسیار زیادی داشته است، امروزه چندین کاخ به جای مانده است که کاخ چراغان استانبول را می توان یکی از این مراکز […]

 • حمام سنتی چمبرلی تاش استانبول

  حمام ترکی حمام ترکی به دلیل نوع طراحی باستانی امروزه به یکی از معروف ترین مراکز گردشگری ترکیه تبدیل شده است. حمام سنتی چمبرلی تاش را می توان یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری استانبول دانست که بسیاری از گردشگران را از سراسر دنیا به خود جذب می کند. در این مقاله قصد داریم […]

 • هتل آک آونیدا دی آمریکا مادرید

  هتل آک آونیدا دی آمریکا مادرید

  هتل آک آونیدا دی آمریکا مادرید دارای امکانات بسیار زیادی است. هتل آک آونیدا دی آمریکا مادرید در بهترین موقعیت شهر قرار دارد و بهترین اتاق ها را دارد.

 • هتل لازونی استانبول

  اقامت در هتل لازونی استانبول

  هتل لازونی استانبول در یک موقعیت بسیار عالی قرار دارد. هتل لازونی استانبول که هتل 5 ستاره است که بهترین اتاق ها را در اختیار مسافرین قرار می دهد.

 • هتل دیزاین پلاس بکس جزایر قناری

  هتل دیزاین پلاس بکس جزایر قناری

  هتل دیزاین پلاس بکس جزایر قناری دارای یک موقعیت عالی می باشد. اقامت در هتل دیزاین پلاس بکس جزایر قناری سفر را رویایی و بیادماندنی می کند.