, دژ آمر
گردشگری لوکس
  • ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
  • نظرات: 0
  • بازدید: 49
  • لایک:

دژ آمر در شهر آمر، راجستان، هند واقع‌شده است. آمر شهری با مساحت 4 کیلومترمربع در 11 کیلومتری جیپور، پایتخت راجستان، است. در بالای تپه و جاذبۀ اصلی گردشگری در منطقۀ جیپور است. شهر آمر در ابتدا توسط میناز ساخته شد، و بعدها توسط راجامن سینگ اداره شد.
دژ آمر به خاطر عناصر سبک هنری هندویش معروف است. با خاک‌ریزهای دفاعی بزرگ و مجموعه‌ای از دروازه‌ها و مسیرهای مخروطی، این دژ ناظر بر دریاچۀ مائوتا، منبع اصلی آب کاخ آمر، است.
این کاخ، همراه با دژ جیگاره، بلافاصله بالای چیل کاتیلا (تپۀ عقاب‌ها) در همان محدودۀ آراوالی تپه‌ها واقع‌شده است. کاخ و دژ جیگاره یک مجموعه محسوب می‌شوند و این دو از طریق معبر زیرزمینی به یکدیگر متصل‌اند. این معبر مسیر فراری در زمان جنگ بود تا اعضای خانوادۀ سلطنتی و دیگران در دژ آمر بتوانند به دژ مستحکم‌تر جیگاره منتقل شوند.
میزان بازدید توریستی سالانه از کاخ آمر بر اساس سرپرست وزارت باستان‌شناسی و موزه‌ها 5000 بازدیدکننده در روز، یعنی 1.4 میلیون بازدیدکننده، در طول سال 2007 گزارش‌شده است.
در نشست 37 کمیتۀ میراث جهانی، که در سال 2013 در پنومپن، کامبوج برگزار شد، دژ آمر و پنج دژ دیگر راجستان جزو اماکن میراث جهانی یونسکو به‌عنوان بخشی از گروه دژهای تپه‌ای راجستان اعلام شدند.

می توانید دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *