19 آذر 1397
داخلی

آداب و فرهنگ اهوازی ها در مناسبت های مختلف سال

آداب و فرهنگ اهوازی ها

هر شهر و منطقه ای با توجه به ویژگی هایی که دارد از آداب و رسوم مختلفی برخوردار است که میان مردمان آن سرزمین مرسوم شده اند. در بحث امروز، دلتابان بر آن است که به بررسی آداب و فرهنگ اهوازی ها در مناسبت های مختلف بپردازد. آداب و رسوم مردمان این منطقه با توجه به اعیاد سال متفاوت تر از دیگر شهرهای کشور است. ازدواج کردن و بچه دار شدن نیز در این شهر با آداب و رسوم خاصی همراه خواهد بود.

مراسم مختلفی همچون گرگیعان، دله قهوه و چند مورد دیگر هر ساله در زمان مشخصی در این شهر برگزار می شوند که هر کدام برای مردمان این شهر از اهمیت بالایی برخوردار هستند. جالب است بدانید که چهارشنبه سوری نیز از مهمترین روزهایی است که در شهر اهواز مورد توجه عموم قرار می گیرد و مراسم مختلفی در این روز برگزار می شود که در ادامه بیشتر به آداب و فرهنگ اهوازی ها در این روز خواهیم پرداخت.

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

آداب و فرهنگ اهوازی ها در چهارشنبه سوری، عید فطر و مناسبت های مهم دیگر بسیار جالب و دیدنی است. با حضور در این مراسم متوجه رسم و رسوم اهوازی ها مخصوصا مردمان عرب زبان این شهر خواهید شد. با دلتابان همچنان همراه باشید تا با آداب و رسوم اهوازی ها در مناسبت های مختلف بیشتر آشنا شوید.

 

رزرو آنلاین هتل

آداب و فرهنگ اهوازی ها

آداب و فرهنگ اهوازی ها در عید فطر

عید فطر یکی از اعیاد مهمی است که در اغلب شهرهای کشور مراسم مختلفی برای این روز در نظر گرفته می شود. آداب و فرهنگ در این روز متفاوت با دیگر شهرها می باشد. اغلب مردم این شهر عرب هستند و دارای رسم و رسوم جالبی در این روز می باشند. 2 روز قبل از فرا رسیدن عید فطر اعمال مختلفی توسط عرب های اهوازی انجام می گیرد.

 دو روز مانده به عید فطر را به نظافت منزل و پاک کردن آلودگی ها می پردازند که به روز ام الوسخ شهرت دارد. یک روز مانده به عید فطر نیز ام الحلس نام گرفته است و در چنین روزی ساکنین این شهر به آراستن موها و چهره خود می پردازند. عید فطر در میان اهوازی ها از اهمیت بسیاری برخوردار است تا جایی که یک هفته قبل و بعد از آن به انجام مراسم مختلف از جمله دید و بازدید بزرگترهای فامیل حتی به صورت دسته جمعی می پردازند.

خرید انلاین بلیط هواپیما

آداب و فرهنگ اهوازی ها

گرگیعان از آداب و فرهنگ اهوازی ها

یکی دیگر از رسوم کهن مردمان شهر اهواز مخصوصا عرب نشینان این شهر آداب گرگیعان می باشد که در ابتدای این مطلب نیز به آن اشاره نمودیم. جالب است بدانید که در پانزدهم ماه مبارک رمضان طبق آداب و فرهنگ کودکان عرب به پوشیدن لباس های نو می پردازند. کودکان با آراستن خود به خیابان و کوچه های این شهر می روند و به پایکوبی و شعرخوانی می پردازند. ابیات مختلف و مخصوصی برای این شب در نظر گرفته می شوند که بسیار نیز میان کودکان عرب رایج می باشند. به همراه این کودکان کیسه ای نیز وجود دارد که با کوبیدن درب منازل و البته با شعرخوانی درخواست عیدی و هدیه می کنند.

تور گرجستان

آداب و فرهنگ اهوازی ها

قهوه خوری از آداب و فرهنگ اهوازی ها

از دیگر آداب و فرهنگ اهوازی ها می توان به مراسم قهوه خوری یا دله قهوه اشاره کرد. این رسم در میان مردمان عرب اهواز بسیار اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد. جالب است بدانید که این رسم در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، بنابراین اهمیت آن قابل انکار نیست. نماد فرهنگی در این مراسم دله قهوه می باشد که یک ابزار و وسیله مهم محسوب می شود که اعراب اهوازی برای پذیرایی در میهمانی و همایش های بین المللی از آن استفاده می کنند.

 جالب است بدانید که این ظرف که برای دم کردن قهوه طراحی شده است به صورت نمادین در میدان شهر اهواز نصب شده است. تمامی مراحل آماده کردن قهوه در چنین روزی از آداب و رسوم خاصی برخوردار است و حتی پذیرایی از میزبان و نحوه برخورد طرف مقابل نیز قابل اهمیت می باشد. به عنوان مثال در زمان پذیرایی مهمان می بایست با دست راست خود فنجان قهوه را دریاف

آداب و فرهنگ اهوازی ها

ت کند در غیر این صورت بی احترامی به میزبان تلقی می شود. تکان دادن دست پس از اتمام قهوه نیز در این مراسم رایج است که نشان دهنده کافی بودن قهوه برای یک بار می باشد.

آداب و فرهنگ در چهارشنبه سوری

از ایام مهم قبل از فرا رسیدن سال نو چهارشنبه سوری است. آداب و فرهنگ اهوازی ها در چهارشنبه سوری جالب و دیدنی است. در کنار آتش بازی و به راه انداختن مراسم این چنینی می توان به یک آداب جالب قدیمی در این شهر اشاره کرد. قاشق زنی در این روز میان کودکان اهوازی بسیار رایج است و یکی از آداب و فرهنگ جالب اهوازی ها در چهارشنبه سوری محسوب می شود.

نظرات کاربران