بازگشت Lufthansa به آسمان ایران

هواپیمایی لوفت هانزا

ابوالقاسم جلالی، معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی ایران گفت: لوفت هانزا تا پایان ماه جاری پروازهای خود به ایران را از سر می‌گیرد.

ابوالقاسم جلالی اظهار کرد: در زمان حاضر تمام پروازهای اروپایی به کشور سوئد به دلیل مباحث مربوط به بیمه برقرار است.

وی افزود: با توجه به مشکل بیمه، شرکت‌های هندلینگ حاضر به ارائه خدمات به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی در این کشور نیستند. در حال پیگیری این موضوع هستیم که به زودی این مشکل برطرف خواهد شد.

جلالی درباره پرواز ایرلاین‌های اروپایی به ایران یادآور شد: در آینده نزدیک ایرلاین‌های اروپایی پرواز به کشورمان را از سر می‌گیرند. معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: شرکت هواپیمایی لوفت هانزا از اواسط دسامبر (تا پایان ماه جاری) پروازهایش به ایران را مجددا آغاز خواهد کرد.

جلالی تاکید کرد: با این کار، تمام ایرلاین‌های اروپایی پروازهای خود به کشورمان را از سر خواهند گرفت.

 

 

مسافرت مبتلایان به کرونا بدون ارائه تست منفی ممنوع شد

 

معاون وزیر بهداشت ممنوعیت سفر با انواع وسایل نقلیه عمومی برون شهری بدون داشتن تست منفی کرونا از ۲۸ آبان را به معاونان وزیر راه ابلاغ کرد.

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ابلاغیه‌ای خطاب به به معاونان وزیر راه و مدیران عامل سازمان‌های بنادر، راهداری، راه آهن و هواپیمایی، از ممنوعیت جابه جایی مسافران دارای تست کرونای مثبت با هواپیما، قطار، اتوبوس و شناور مسافری از چهارشنبه ۲۸ آبان بدون داشتن تست منفی کرونا خبر داد.

همچنین این ممنوعیت بر اساس مصوبه ستاد ملی کروناست و باید بر اساس این مصوبه، سامانه‌های فروش بلیت با هماهنگی وزارت ارتباطات، به سامانه‌های آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت متصل شده و افراد مبتلا یا بهبود یافته بر اساس کد ملی، شناسایی شوند.

بخشنامه وزارت بهداشت مبنی بر لزوم ارائه تست منفی PCR شامل مسافرانی است که تست کویید 19 آنها قبلا مثبت بوده است. این افراد بعد از گذراندن دوران نقاهت برای بهره برداری از سفر باید مجدا تست بدهند و جواب منفی آن را برای استفاده از خدمات هوایی همراه داشته باشند.

 

برقراری مجدد پروازهای تهران به دبی 

 

برقراری مجدد پروازهای تهران به دبی

 

برقراری مجدد پرواز تهران به استانبول

 

هرچند تعلیق‌های مکرر پرواز‌های ترکیه در ماه‌های گذشته، نگرانی‌هایی را از بابت استمرار نداشتن این پرواز‌ها ایجاد کرده است، اما پیش‌بینی آژانس‌های مسافرتی بر این است که با برقراری پرواز‌های بیشتر در این مسیر که از مرز‌های هوایی پرتردد ایران به شمار می‌آید، قیمت بلیت پرواز‌های بین‌المللی به ویژه در مسیر استانبول که تا مدت‌ها در انحصار شرکت هواپیمایی قطر بود، کاهش پیدا کند و سفر‌هایی که این مدت باعث گرانی نرخ بلیت پرواز و محدودیت‌های مسافرتی کرونا شده بود، انجام شود.

بر این اساس به استحضار می‌رساند پذیرش مسافر در مسیر تهران _ استانبول و استانبول _ تهران برای روزهای ۹۹/۰۷/۱۶ ، ۹۹/۰۷/۱۷ ، ۹۹/۰۷/۱۹ و ۹۹/۰۷/۲۰ برابر با هفتم، هشتم، دهم و یازدهم اکتبر ۲۰۲۰ امکان‌پذیر و بر روی سیستم فروش شرکت هواپیمایی ماهان قابل فروش می‌باشد.

شایان ذکر است که همراه داشتن پاسخ منفی تست کووید ۱۹ (PCR) برای مسافرین ورودی و خروجی بالای دو سال که ۷۲ ساعت قبل از پرواز صادر شده باشد از آزمایشگاه‌هایی که قبلا معرفی شده‌اند، الزامی است.

ماهان

 

آیا محدودیت سفر به خارج از کشور کمتر می‌شود؟

 

با برقراری پرواز‌های ترکیه و پس از آن عمان، پیش‌بینی‌ها بر این است که از محدودیت‌های سفر به خارج از کشور برای شهروندان ایرانی کاسته خواهد شد. هرچند نرخ ارز و بلیت پرواز‌ها هنوز مساله است.

 یک شرکت هواپیمایی ایرانی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که پرواز‌های محدودی را در مسیر تهران ـ استانبول از اول مهرماه برقرار خواهد کرد. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز با تایید این مطلب، از مذاکره سفیر ایران در ترکیه با وزیر حمل و نقل این کشور برای ازسرگیری به زودی پرواز‌های عادی و تجاری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر داد.

مرز ایران و ترکیه از اسفندماه سال گذشته بسته شده است. با وجود توافق وزرای خارجه دو کشور برای بازگشایی مرز‌های مشترک از اواخر بهار، اما این اتفاق تا کنون رخ نداده است.

پرواز‌های محدودی هم که تا کنون در مسیر تهران ـ استانبول از طریق ایران و یا کشور سوم مثل قطر برقرار شده است مجاز به جابه‌جایی مسافرانی بوده که جواز اقامت، ویزای کار و یا تحصیل از کشور دیگری را داشتند. اما اطلاعیه شرکت هواپیمایی ایرانی که از برقراری پرواز‌های ترکیه از اول مهرماه خبر داده، پذیرش مسافران را صرفا به داشتن تست PCR کرونا با نتیجه منفی محدود کرده است. این تست باید حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز در آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت که اسامی آن در اطلاعیه شرکت هواپیمایی ذکر شده است، انجام شده باشد.

از سوی دیگر یک شرکت هواپیمایی وابسته به کشور عمان نیز فروش بلیت پرواز‌های تهران ـ مسقط و تهران ـ استانبول را برای تاریخ ۱۵ مهرماه آغاز کرده است که با قیمتی به مراتب پایین‌تر از هواپیمایی قطر به فروش می‌رساند. شرکت هواپیمایی عمانی هنوز پروتکل سفر به این کشور را اعلام نکرده، اما گمان آژانس‌های مسافرتی طبق صحبت‌هایی که با نماینده این شرکت در ایران داشته‌اند، بر این است که این پرواز‌ها عادی تلقی می‌شوند و به مسافران دارای جواز اقامت، ویزای کار و یا تحصیل محدود نمی‌شود.

هرچند تعلیق‌های مکرر پرواز‌های ترکیه در ماه‌های گذشته، نگرانی‌هایی را از بابت استمرار نداشتن این پرواز‌ها ایجاد کرده است، اما پیش‌بینی آژانس‌های مسافرتی بر این است که با برقراری پرواز‌های بیشتر در این مسیر که از مرز‌های هوایی پرتردد ایران به شمار می‌آید، قیمت بلیت پرواز‌های بین‌المللی به ویژه در مسیر استانبول که تا مدت‌ها در انحصار شرکت هواپیمایی قطر بود، کاهش پیدا کند و سفر‌هایی که این مدت معطل گرانی نرخ بلیت پرواز و محدودیت‌های مسافرتی کرونا شده بود، انجام شود.

با این وجود، سفر به خارج از ایران تحت تاثیر بسته بودن دیگر مرزها، توقف صدور ویزای توریستی از سوی برخی کشور‌ها از جمله حوزه شنگن و افزایش نرخ ارز‌های خارجی، هنوز روال طبیعی پیدا نکرده است. درحال حاضر به جز پرواز‌های تهران ترکیه و عمان که محدودیت‌های مسافرتی را برای شهروندان ایرانی کاهش داده‌اند، در مسیر‌های پاریس (فرانسه)، لندن و منچستر (انگلیس)، آمستردام (هلند)، وین (اتریش)، دبی (امارات)، دوحه (قطر)، بانکوک (تایلند)، کوآلالامپور (مالزی)، گوانگجو (چین)، مسکو (روسیه)، دهلی (هند)، بیروت (لبنان) و بصره (عراق) از مبدأ تهران از مدت‌ها قبل پرواز‌هایی برقرار شده که فقط به مسافرانی اجازه سوار شدن می‌دهند که جواز اقامت، ویزای کار و یا تحصیل داشته باشند.

مرز‌های ایران از هفت ماه پیش همزمان با شیوع ویروس کرونا بسته شد. درحال حاضر مرز‌هایی که باز شده یا کاربری تجاری دارد و یا فقط مسافرانی امکان گذر از آن را دارند که جواز اقامت، ویزای کار و یا تحصیل داشته باشند. ایران نیز در مردادماه اعلام کرد که عملیات صدور ویزای توریستی را تا اطلاع بعدی متوقف کرده است. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفته بود این هفته با وزیر بهداشت جلسه‌ای خواهد داشت تا درباره کاهش این محدودیت‌ها به تصمیمی برسند.

با این حال، اظهارات تازه رییس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا نشان می‌دهد هنوز جانب احتیاط برای ازسرگیری سفر گردشگران و زائران خارجی به ایران، گرفته می‌شود. حسن روحانی در جلسه روز شنبه، ۲۹ شهریورماه نسبت به سفر برخی خارجی‌ها به شهر‌های قم و مشهد با عنوان زائر ابراز نگرانی کرد و گفت: «اجازه ندهیم کسی از مرز‌های ما به هر دلیلی وارد شود. اگر هم یک خارجی می‌خواهد وارد کشور شود، پروتکل ویژه‌ای دارد و آن باید رعایت شود، وگرنه اینکه همینطوری در شهر‌های زیارتی جمع شوند و ما مشکل پیدا کنیم، برای همه ما نگران کننده است.»

 

 

شرایط پذیرش مسافر در پرواز بصره – تهران هواپیمایی ماهان

با توجه به برقراری پرواز مسافری هواپیمایی ماهان در مسیر بصره-تهران در روز یکشنبه 99/06/02 (23.2020.AUG) شرایط پذیرش مسافر در این پرواز به اطلاع می رسد:

1-انجام تست کرونا (PCR) برای کلیه مسافران و به همراه داشتن اصل گواهی تست منفی آن که حداکثر 96 ساعت قبل از ساعت پرواز صادر شده باشد و ارایه آن به مسئول پذیرش در فرودگاه الزامی می باشد. مسافران محترم این پرواز(ترانزیت یا مقصد تهران) باید به آزمایشگاه های زیر جهت انجام PCR مراجعه نمایند .

 

 • Central Public Health Laboratory – Baghdad
 • Yarmouk Hospital – Baghdad
 • Private Nursing Home Hospital Laboratory – Baghdad
 • Maysan Maternity Hospital – Al Amarah
 • Maysan Specialist Laboratory – Al Amarah
 • Health Department Daises Division – Al Samawah

 

2-مسافران غیر ترانزیت (چینی)، که بلیت برای تهران خریداری می کنند، باید پروانه اقامت ایران، روادید تحصیلی، روادید ورود چند بار، روادید با حق کار، روادید درمان، روادید سرمایه گذاری را داشته باشند. در غیر این صورت امکان پرواز آنها میسر نمی باشد و در صورت خرید بلیت از پرواز آنها جلوگیری می شود.

3- روادید زیارتی و گردشگری قابل قبول نمی باشد.

4-فرم های خود اظهاری و فرم تعهد باید توسط مسافران تکمیل شود.

آزمایشگاه های مورد تایید ایرلاین قطر برای تست کرونا

 

انجام تست کرونا برای پروازهای ایرلاین قطر از تاریخ 23 مرداد (13آگوست )الزامی شد.

-آزمایشات باید طی 72 ساعت قبل از عزیمت ، از آزمایشگاه هایی که توسط قطر ایرویز تأیید شده اند صادر شود و هزینه آن نیز با هزینه مسافر پرداخت شود.

-افرادی که نسخه ای از گواهی آزمون پزشکی خود را در کنار فرم رضایت نامه ندارند ، اجازه سفر در پروازهای قطر ایرویز را ندارند. کودکان زیر 12 سال در صورت همراهی با اعضای خانواده که نتیجه آزمایش منفی را ارائه داده اند ، از این تست معاف هستند.

-افرادی که نسخه ای از گواهی آزمون پزشکی خود را در کنار فرم رضایت نامه ندارند ، اجازه سفر در پروازهای قطر ایرویز را ندارند. کودکان زیر 12 سال در صورت همراهی با اعضای خانواده که نتیجه آزمایش منفی را ارائه داده اند ، از این تست معاف هستند

آزمایشگاه های مورد تایید ایرلاین قطر

آزمایشگاه های مورد تائید جهت انجام تست کووید 19 برای مسافرین کشور امارات پرواز ماهان

همراه داشتن و ارائه جواب منفی تست کرونا (PCR )از مراکز ذیل برای تمامی مسافرین بالای  2 سال ایرانی و غیرایرانی که حداکثر 96 ساعت قبل از پرواز صادر شده باشد الزامی است

1 -آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش(تهران)                                    13 -آزمایشگاه نوبل(اصفهان) 

2 -آزمایشگاه بیمارستان عرفان (تهران)                                            14- آزمایشگاه یاران (اصفهان) 

3 -آزمایشگاه بیمارستان دی (تهران)                                               15-مرکز پیوند اعضای بیمارستان ابوعلی سینا شیراز   

4 -آزمایشگاه دی(تهران)                                                              16-آزمایشگاه و پاتولوژی نیلو (شیراز) 

5 -آزمایشگاه ونک (تهران )                                                           17-آزمایشگاه پزشکی پارس (شیراز) 

6 -آزمایشگاه پیوند (تهران)                                                            18-آزمایشگاه دکتر مدرسی (لار)

7 -آزمایشگاه بیمارستان آتیه (تهران)                                              19-آزمایشگاه دانشکده علوم پزشکی (لار)

8 -آزمایشگاه کیوان (تهران)                                                          20-آزمایشگاه دکتر آتش آب پرور (بندرعباس) 

9 -آزمایشگاه بیمارستان پارس (تهران)                                            21-آزمایشگاه بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی          

11 -آزمایشگاه آرامش (تهران)                                                          منطقه آزاد کیش 

12 -آزمایشگاه پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی(تهران)                  22-آزمایشگاه مرکزی جهاد دانشگاهی واحد  خراسان

                                                                                             23- آزمایشگاه پزشکی بوعلی (قم)

شرایط ورود به مسکو

مسافران محترم هواپیمایی ماهان در مسیر تهران – مسکو تهران :
با توجه به بازگشایی پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان در مسیر مسکو برای دارندگان اقامت معتبر و یا گذرنامه روسیه، موارد ذیل که شامل دستورالعمل های بهداشتی و اجرای آن در فرودگاه شرمیتییوا مسکو می باشد را به آگاهی می رساند:
1- به همراه داشتن جواب منفی تست کرونا (PCR) مورد تایید وزارت بهداشت به زبان انگلیسی که حداکثر 72 ساعت قبل از پرواز صادر شده باشد برای تمام مسافران این پرواز به غیر از دارندگان گذرنامه روسیه الزامی می باشد. در صورت صدور گواهی تست PCR به زبان فارسی، جواب تست باید به زبان روسی ترجمه و به تایید کنسولگری روسیه در ایران برسد.
2- فرم بهداشت و سلامت که در پرواز به مسافران تحویل می گردد، باید در مدت زمان پرواز قبل از ورود به مسکو تکمیل گردد.
3- پس از نشستن هواپیما و باز شدن درهای هواپیما، ماموران وزارت بهداشت به کابین هواپیما وارد می شوند که فرم تکمیلی توسطمسافربایدبه آنها تحویل گردد.
4- تا زمان اتمام بررسی های مقدماتی و اندازه گیری دمای بدن، مسافران ملزم به نشستن بر روی صندلی خود می باشند و اجازه ترک آن را ندارند.
5- در صورت مشاهده مسافر مشکوک به بیماری کرونا، جهت جلوگیری از سرایت بیماری کرونا به دیگران، خود شخص و چند مسافر اطراف وی ایزوله می شوند.
6- ماموران وزارت بهداشت، مسافر مشکوک را مستقیماً از محل رمپ به محل قرنطینه وزارت بهداشت روسیه منتقل می نمایند و اجازه ورود به ترمینال را نمی دهند (اجرای مراحل فوق حدود 20 دقیقه به طول می انجامد).
7- پس از عبور مسافران از گیت گذرنامه، ماموران وزارت بهداشت مجدداً از کلیه مسافران تست کرونا ( نمونه برداری از ترشحات دهان و بینی ) به عمل خواهند آورد و پس از تکمیل فرم مخصوص مشخصات، آدرس محل سکونت مسافران را دریافت می نمایند که پس از اتمام این مراحل مسافران مجاز به ورود به ترمینال می شوند ( اجرای این مراحل حدود 30 دقیقه به طول می انجامد ).
8- حداکثر پس از 48 ساعت از ورود مسافر نتیجه تست مشخص خواهد شد و در صورت مثبت بودن جواب آن، ماموران وزارت بهداشت در محل اقامت مسافر حاضر می شوند و بیمار را به محل قرنطینه انتقال می دهند.
9- پذیرش مسافران پرواز مسکو به تهران ، منوط به ارائه تست PCR با نتیجه منفی با زمان اعتبار 72 ساعت می باشد که در صورت پایان زمان اعتبار، امکان پذیرش مسافر وجود نخواهد داشت.
 شایان ذکر است کلیه هزینه های مربوط به انجام تست PCR و قرنطینه بر عهده خود مسافر می باشد.

تاریخ خبر: چهارشنبه 15 مرداد

انجام پرواز فوق‌العاده “هما” به فرودگاه بیروت

با صدور مجوز پرواز فوق‌العاده از سوی سازمان هواپیمایی کشوری لبنان برای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران “هما”، دومین پرواز فوق‌العاده برای مراجعت هموطنان از این کشور در روز ۲۲ مردادماه سال جاری انجام می‌شود.

این پرواز فوق‌العاده با پرواز شماره ۶۶۱ در ساعت ۱۳ و ۴۰ دقیقه روز چهارشنبه ۲۲ مردادماه (۱۲ اگوست) سال جاری از فرودگاه حضرت امام خمینی(ره) انجام می‌شود.

بازگشت این پرواز در همان روز، با شماره ۶۶۱ در ساعت ۱۶ به وقت محلی فرودگاه بیروت را ترک و در ساعت ۲۰ در فرودگاه حضرت امام خمینی(ره) به زمین می‌نشیند.

تاریخ خبر: چهارشنبه 15 مرداد

 

شرایط پذیرش در پرواز قطر ایرویز

لطفاًراهنمایی های زیر را برای تسریع در روند ok to board  مورد توجه قراردهید.
مدارک خواسته شده حداقل 10 روز قبل  از سفر به ایمیل قید شده ارسال فرمایید:
Information @ir.qatarairways.com

مدارک لازم:
– بلیط مسافر یا شماره بلیط یا شماره رزرو
– کپی گذرنامه
– ویزا و اسناد مسافرتی
موضوع ایمیل (Subject) نام و نام خانوادگی مسافر درج شود.
لازم به ذکر است کلیه اطلاعات در یک فایل PDF و اندازه آن 2MB باشد
لطفا برای اطمینان از اقدام به موقع کلیه درخواست ها را تا ساعت 14 و در روزهای شنبه الی 5 شنبه ارسال فرمائید.

در نهایت :

برای دارندگان ویزا نوع D و مسافرانی که اقامت و پاسپورت کشور مورد نظر را دارا میباشند تائیدیه لازم نمیباشد.
برای مسافران در مسیر آمریکا درخواست را 24 ساعت قبل از عزیمت ارسال فرمائید.  

تاریخ خبر: سه شنبه 14 مرداد

غیرفعال شدن روادید الکترونیکی گردشگری و زیارتی

 رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت امورخارجه اعلام کرد:

گزینه‌های روادید گردشگری و زیارتی تا عادی شدن شرایط در فهرست روادیدهای سامانه روادید الکترونیکی کشور غیرفعال شد.

تاریخ خبر: سه شنبه 14 مرداد

لغو مجدد مجوز ‌پروازهای ایران و افغانستان به ترکیه

مقصود اسعدی سامانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: با آنکه امروز مقرر شده بود از 14 مرداد مجددا پرواز شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به ترکیه برقرار شود، ساعتی پیش کشور ترکیه به ما اعلام کرد که پروازهای ایران و افغانستان به این کشور تا‌ اول سپتامبر 2020 ممنوع است.
وی ادامه داد: کشور ترکیه جلوگیری از شیوع ‌بیماری کرونا را عامل این لغو مجوز پروازی اعلام کرده است.
اسعدی سامانی گفت: طبق اعلام کشور ترکیه لغو مجوز پروازهای ایران و افغانستان به ترکیه، به درخواست وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه ترکیه انجام شده است.
به گزارش فارس، روز 29 تیرماه امسال بود که دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی به فارس گفت: شب گذشته (28 تیرماه)، کشور ترکیه اعلام کرد که از ساعت صفر بامداد 29 تیرماه پروازهای ایران و افغانستان اجازه ورود به ترکیه را ندارند، پیش از این برنامه‌ریزی شده بود که پروازهای ترکیش ایرلاین به شهرهای ما بیاید همچنین پروازهای شرکت‌های هواپیمایی داخلی به ترکیه انجام شود اما ترکیه با صدور این پیام، اجازه انجام پرواز از ایران و افغانستان به ترکیه را صادر نکرد.
پس از این موضوع، امروز 12 مرداد، بود که مقصود اسعدی سامانی به فارس گفت:‌ با اعلام کشور ترکیه، پروازهای شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به ترکیه از روز سه‌شنبه 14 مرداد برقرار می‌شود اما در این پروازها فقط مسافرانی که «اقامت دائم» و «تابعیت» ترکیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارند امکان سفر به ترکیه دارند.
به گفته وی پروازهای ترکیه که پیش از این طبق مصوبه کشور ترکیه متوقف شده بود، از روز سه شنبه 14 مرداد برای شرکت‌های هواپیمایی داخلی مجددا برقرار خواهد شد و شرکت ماهان اولین‌ پرواز را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انجام خواهد داد، البته کشور ترکیه اعلام کرده است که فقط مسافرانی که «اقامت دائم» ترکیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارند و «تابعیت این کشور» را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارند، امکان تردد به ترکیه برای آنها وجود دارد.
بنابراین گزارش بعد از ظهر امروز مجددا مجوز پرواز شرکت‌های هواپیمایی ایرانی و افغانستانی به ترکیه لغو شد.

تاریخ خبر: یکشنبه 12 مرداد

خلبانان «بریتیش ایرویز» با پذیرش کاهش دستمزد مانع از اخراج بیشتر همکارانشان شدند

اتحادیه خلبانان بریتانیا اعلام کرد که در پایان مذاکرات فشرده نمایندگان خلبانان با مدیران شرکت هواپیمایی «بریتیش ایرویز» دو طرف در مورد حداقل اخراج در قبال کاهش دستمزد به توافق رسیدند.

«بریتیش ایرویز» سه ماه پیش اعلام کرده بود که به دلیل مشکلات مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا ناچار به تعدیل ۲۵ درصد از خلبانان خود شده است. بر این اساس، مقرر شده بود که یک هزار و ۱۳۰ خلبان از مجموع ۴ هزار و ۳۴۶ خلبان شاغل در این شرکت، اخراج شوند.

پرواز ویژه به استانبول هواپیمایی ماهان

 

بسمی تعالی

با سلام و احترام

 

به استحضار می رساند پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان در مسیر تهران – استانبول – تهران مورخ ۹۹/۰۵/۲۸ برابر با هجدهم آگوست ۲۰۲۰ الی ۹۹/۰۵/۳۱ برابر با بیست و یکم آگوست ۲۰۲۰ و همچنین ۹۹/۰۶/۰۴ برابر با بیست و پنجم آگوست ۲۰۲۰ الی ۹۹/۰۶/۰۷ برابر با بیست و هشتم آگوست ۲۰۲۰ جهت انتقال مسافران برقرار می باشد.

 

راهنمای مراقبت های بهداشتی کووید-19 برای مسافران ورودی به کشور

در خصوص پروازهای بین المللی با توجه به شیوع بیماری کووید-19 در همه کشورها، وزارت بهداشت با رویکرد مرحله ای و بر اساس سطح بندی خطر سطح بندی کشورها را به صورت زیر اعلام کرده است:

کشورهای با سطح خطر بالا از نظر ورود کووید-19 : ایالات متحده آمریکا، فدراسیون روسیه، اسپانیا، آلمان، فرانسه، برزیل، ترکیه، هندوستان، پاکستان و افغانستان.

کشورهای با سطح خطر پایین از نظر ورود کووید-19 : سایر کشورها از جمله جمهوری خلق چین.

در کشورهای با سطح خطر بالا از نظر ورود کووید-19 ورود کالا و بار فقط از نوع مواد مورد نیاز صنایع کشور مجاز و ورود سایر انواع محموله ها ممنوع می باشد. 

ورود مسافر از این دسته کشورها تا اطلاع ثانوی ممنوع است، مگر در خصوص ایرانیان مقیم این کشورها و با اخذ مجوزهای لازم از وزارت امور خارجه و اقدامات بهداشتی برای هر پرواز.

در کشورهای با سطح خطر پایین از نظر ورود کووید-19 ورود کارگو و محموله تجاری بدون محدودیت و با اعمال موازین بهداشتی از جمله گند زدایی بارهای ورودی، امکان پذیر است.

ورود مسافر با رعایت موازین زیر امکان پذیر می باشد:

 1. غربالگری حین ورود در مبدا مرزی و توجیه مسافران نسبت به همکاری در فرآیندهای ارزیابی حین ورود.
 2. اعلام خوداظهاری تمام مسافران و تعهد افراد آلوده مبنی بر رعایت دستورالعمل های مربوط به قرنطینه و ایزولاسیون، به نحوی که همه مسافران پیش از ورود فرم خوداظهاری را تکمیل و به مسئولان بهداشتی در فرودگاه ارائه نمایند.
 3. رعایت فاصله گذاری اجتماعی در داخل پروازها ، فروش 60 در صد ظرفیت پروازها، لزوم به استفاده صحیح از ماسک برای همه مسافران و پرسنل پرواز.
 4. رعایت موازین بهداشتی در داخل پرواز:
  • تجهیز هواپیماها به تجهیزات حفاظت فردی (Universal precaution kit)
  • اطمینان از فعال بودن فیلتر HEPA در هواپیما ؛
  • آموزش اصول خود مراقبتی و پیشگیری و کنترل عفونت در پرواز و نحوه برخورد با مسافر مشکوک به کووید-19 به پرسنل پرواز؛
  • ارائه گندزدایی (ضد عفونی) هواپیما در طی 24 ساعت گذشته به مسئولان بهداشتی فرودگاه؛
  • همکاری با مسئولان بهداشتی (پایگاه سلامت مراقب مرزی) فرودگاه مقصد در اجرای موازین بهداشتی.

 

دستور العمل ایمنی مسافران هواپیمایی ماهان ( مقابله با بیماری کووید-19 )

الف) مسافران در پروازهای داخلی:

تب سنجی در بدو ورود به فرودگاه

دریافت کارت پرواز

ارائه بسته های بهداشتی به مسافران (ماسک، دستکش و ژل ضد عفونی)

تب سنجی قبل از سوار شدن به هواپیما

از سوار کردن مسافر مشکوک و دارای علامت به هواپیما خودداری می شود.

مسافر مشکوک به مرکز بهداشتی فرودگاه و مراکز بهداشتی معرفی می شوند.

لزوم استفاده از ماسک در حین پرواز برای تمامی مسافران

در حین پرواز : غرباگری و تب سنجی

جدا سازی مسافر مشکوک از سایر مسافران

اعلام و معرفی مسافر مشکوک به فرودگاه مقصد

ضد عفونی هواپیما در صورت مشاهده مورد مشکوک

ب) مسافران در پروازهای خارجی:

حضور در فرودگاه 5 ساعت قبل از پرواز

مراجعه به مرکز بهداشتی فرودگاه

انجام معاینات و دریافت گواهی سلامت

در پروازها به مقصد چین انجام تست PCR الزامی است.

کنترل مدارک، تب سنجی مجدد و دریافت کارت پرواز

ارائه بسته های بهداشتی به مسافران (ماسک، دستکش و ژل ضد عفونی)

تب سنجی مجدد قبل از سوار شدن به هواپیما:

از سوار کردن مسافر مشکوک و دارای  علامت به هواپیما خودداری می شود.

مسافر مشکوک به مرکز بهداشتی فرودگاه و مراکز بهداشتی معرفی می شوند.

لزوم استفاده از ماسک در حین پرواز برای تمامی مسافران

رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عدم جابه جایی مسافران

در حین پرواز : غربالگری و تب سنجی

جدا سازی مسافر مشکوک از سایر مسافران

اعلام و معرفی مسافر مشکوک به فرودگاه مقصد

ضد عفونی هواپیما در صورت مشاهده مورد مشکوک

رعایت موازین بهداشتی براساس پروتکل های اعلام شده توسط فرودگاه مقصد

تکمیل فرم خوداظهاری سلامت

کنترل مجدد و غربالگری و تب سنجی در فرودگاه مقصد

در صورت مورد مشکوک به بیماری : مسافر دو تا سه هفته قرنطینه خواهد شد

 

ورود ارز به صورت اسکناس به داخل کشور بدون محدودیت مطابق با ضوابط و مقررات ، توسط اشخاص حقیقی و حقوقی تا پایان سال ۹۹ مجاز است …

 

بخشنامه مورخ ۶/ ۵/ ۹۹ سازمان امور مالیاتی در خصوص ابلاغ بند ۴ مصوبه … شورای عالی هماهنگی اقتصادی مبنی بر ؛ ورود ارز به صورت اسکناس به داخل کشور بدون محدودیت مطابق با ضوابط و مقررات ، توسط اشخاص حقیقی و حقوقی [ تا پایان سال ۹۹]مجازاست.

واردات فلزات گرانبها ( طلا، نقره و پلاتین ) به صورت خام طبق ضوابط از کلیه حقوق. عوارض قانونی و مالیات بر ارزش افزوده [ تا پایان سال ۹۹ ] معاف است.

 

 

 

مسافران متقاضی ورود به ایران ملزم به ارائه گواهی سلامت تأیید شده هستند
وزارت بهداشت:
همه مسافران متقاضی ورود به کشور از تمامی مبادی هوایی، دریایی و زمینی ملزم به ارائه گواهی سلامت تایید شده توسط مقامات صلاحیت‌دار بهداشتی کشور مبداً به زبان انگلیسی هستند.
در صورت به همراه نداشتن گواهی سلامت در فرودگاه مقصد، چنانچه مسافر خارجی باشد، به وی اجازه ورود به کشور داده نخواهد شد.
در خصوص مسافران ایرانی در صورت نداشتن کارت سلامت، فرد به مدت ۱۴ روز با هزینه شخصی به قرنطینه تعیین شده توسط وزارت بهداشت هدایت خواهد شد.

 

دلیل لغو پروازهای ترکیه رعایت پروتکل‌های بهداشتی بوده است.

رضا جعفرزاده” سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد؛

در طول دوران شیوع کرونا و توقف پرواز کشورهای مختلف هر کشوری طبق وضعیت بهداشتی خود و کشور طرف مقابل نسبت به برقراری یا رفع محدودیت‌های پروازی تمهیدات مختلف و متفاوتی را اتخاذ می‌کنند.

این تعویق مجوز پرواز توسط ترکیه فقط در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و شیوع کرونا بوده و دلیل دیگری نداشته است.

پروازهای ترکیه لغو شد

مقصود اسعدی سامانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در تشریح آخرین وضعیت پروازهای خارجی کشورمان، اظهار داشت: شب گذشته، کشور ترکیه اعلام کرد که از ساعت صفر بامداد امروز پروازهای ایران و افغانستان اجازه ورود به ترکیه را ندارند.

وی افزود: پیش از این برنامه‌ریزی شده بود که پروازهای ترکیش ایرلاین به شهرهای ما بیاید همچنین پروازهای شرکت‌های هواپیمایی داخلی به ترکیه انجام شود اما شب گذشته ترکیه با صدور این پیام، اجازه انجام پرواز از ایران و افغانستان به ترکیه را صادر نکرد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی افزود: طبق اعلام کشور ترکیه، این موضوع بنا به دستور وزارت حمل و نقل و وزارت بهداشت ترکیه صادر شده است و در حال حاضر مجوز پروازهای ایرانی به ترکیه کلاً لغو شد.

* بلیت‌ پروازهای ترکیه را کنسل می‌کنیم

اسعدی سامانی ادامه داد: پس از آنکه چندی پیش اعلام شد، امکان انجام پرواز به کشور ترکیه فراهم است، شرکت‌های هواپیمایی ایران فروش بلیت مسیرهای ترکیه را انجام دادند که با این مصوبه شب گذشته ترکیه، به اجبار این بلیت‌ها کنسل می‌شود چون به هر حال ترکیه مجوز پرواز برای شرکت‌های هواپیمایی ایرانی صادر نکرد.

به گزارش فارس پیش از این مقرر شده بود پرواز هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از تهران به مقصد استانبول که در پی شیوع ویروس کرونا متوقف شده بود، با دریافت مجوز از سازمان هواپیمایی ترکیه، از روز ۲۳ تیرماه سال جاری مجدداً برقرار شود و «‌داشتن تابعیت کشور ترکیه»، «دارا بودن اقامت دائم این کشور» و «داشتن ویزای کاری معتبر کشور ترکیه»، 3 شرط صدور بلیت این پروازها اعلام شده بود.

مسافران می‌توانند نسبت به کنسلی بلیط برابر با مقررات شرکت‌های هواپیمایی اقدام کنند و نگرانی نداشته باشند.

به استحضار می رساند پروازهای شرکت های هواپیمایی در مسیر استانبول به تهران مورخ ۹۹/۰۴/۳۱ برابر با ۲۱ جولای ۲۰۲۰ الی ۹۹/۰۵/۰۳ برابر با ۲۴ جولای ۲۰۲۰ جهت انتقال مسافران برقرار می باشد‌‌

خودداری مسافرین در استفاده از مایعات ضدعفونی کننده در داخل کابین هواپیما – مخصوص مسافران هواپیمایی ماهان

به گفته هواپیمایی ماهان:

تمام قسمت‌های کابین هواپیما تحت نظارت نماینده وزارت بهداشت و با مایعاتی که مورد تایید وزارت و سازمان هواپیمایی کشوری است، ضدعفونی و گندزدایی می‌شود. بنابراین به دلیل عدم تطابق با استانداردهای هوانوردی و خطر اشتعال‌زایی و همچنین جلوگیری از آسیب‌رساندن به کلیه سطوح کابین هواپیما، از بکارگیری هرگونه مایعات ضدعفونی کننده که در اختیار مسافرین بوده خودداری خواهد شد.

ماهان:

مسافرینی که ملیت هندی دارند و می‌خواهند با ایرلاین ماهان به ایران سفر کنند باید پاسپورت یا اقامت ایران را داشته  باشند و ورود با ویزای ایران امکان‌پذیر نخواهد بود.

دفاتر فروش و مسافران محترم هواپیمایی ماهان

با سلام و احترام

به استحضار می رساند که جهت انجام پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان به مقصد کشور هند (دهلی) ، علاوه بر پک ویژه ی بهداشتی که شامل ماسک، دستکش و ماده ضد عفونی کننده می باشد به همراه داشتن فیس شیلد توسط مسافرین الزامی می باشد.

ارسال مدارک قبل از پرواز – مخصوص مسافران هواپیمایی قطر

طبق اعلام شرکت هواپیمایی قطر مسافرینی که پرواز خود را با این شرکت هواپیمایی انجام می‌دهند، جهت تایید پرواز خود می‌بایست تصویر ویزا و پاسپورت و فرم تکمیل شده خود اظهاری را به آدرس ایمیل  ارسال نمایند. تایید نهایی از سمت این شرکت هواپیمایی انجام خواهد شد و در صورت عدم ارسال مدارک و یا عدم دریافت تاییدیه از سوی هواپیمایی قطر شرکت دلتابان مسئولیتی را بر عهده نخواهد داشت.

دارندگان پاسپورت کشور مقصد نیاز به ارسال این مدارک ندارند. همچنین لازم به ذکر است جهت تایید پرواز در مسیر کانادا ارسال مدارک می‌بایست یک هفته قبل از پرواز باشد.

 

پرواز به استانبول با هواپیمایی قطر بدون محدودیت ورود (مسافر باید پرواز برگشت داشته باشد).

افزایش پروازهای قطر ایرویز به تهران (3 پرواز در روز) از تاریخ 27 تیرماه

شروع مجدد پرواز مسکو به صورت روزانه از ۱۳ مرداد ماه با ایرلاین قطر

مقررات ورود به ایران با ایرلاین قطر

 با توجه به دستورالعمل های دریافت شده از مقامات ایرانی ، همه مسافران ورودی  مرزهای هوایی ایران موظفند دارای گواهی

سلامت معتبر باشند که توسط  مقامات بهداشتی و درمانی مناسب در کشور  محل عزیمت و باید حداکثر 96 ساعت قبل از ورود صادر شده باشد این گواهی باید حاوی تست مولکولی COVID-19 باشد که به زبان انگلیسی صادر شده باشد.

در صورت عدم ارائه گواهی های بهداشتی هنگام ورود، دارندگان گذرنامه های خارجی  مجاز به ورود به ایران نخواهند بود

و اتباع ایرانی به مدت  چهارده روز در مراکزی که توسط وزارت بهداشت تعیین شده است قرنطینه میشود مسافر باید همه  

هزینه ها از جمله آزمایش های پزشکی و هزینه های مربوط به اقامت را پرداخت نماید.

لطفا قبل از سفر اطلاعات منتشر شده توسط دولت ایران را بررسی کنید و به ما مراجعه کنید

صفحه به روزرسانی Covid-19.

۱:شروع پروازهای ترکیش از تاریخ ۱۱مرداد ماه


۲:شروع پروازهای امارات از تاریخ ۲۷ تیرماه

۳:ورود مسافران با داشتن کارت اقامت ،ویزای دانشجویی به کشورهای اروپایی بلامانع است برای اطلاعات بیشتر با دفتر تماس گرفته شود.
۴:برای ورود به کشور ترکیه شرایط زیر همچنان پابرجا است:
داشتن ویزای کاری معتبر
دارابودن اقامت دائم کشور ترکیه
داشتن تابعیت کشور ترکیه
۵:شرایط ورود به کشور لبنان :
۹۶ساعت قبل از پرواز انجام تست pcr الزامی میباشد.
۶:مسافربرای سفر به دبی با ویزای توریستی،اقامتی وکاری شرایط زیر را باید دارا باشد:
از زمان صدور گواهی تست منفی pcrنباید بیشتر از ۹۶ ساعت گذشته باشد
داشتن بیمه نامه مسافرتی
انجام تست باید در مراکز ذکر شده انجام گردد
۱-بیمارستان عرفان نیایش (تهران)
۲-آزمایشگاه پاتولوژی ایران (تهران)
۳-آزمایشگاه کاویان (تهران)
۴-آزمایشگاه نوبل (اصفهان)
۵-آزمایشگاه یاران (اصفهان)
۶-مرکز پیوند اعضای بیمارستان ابوعلی سینا(شیراز)

دستورالعمل مربوط به توریست‌هایی که به دبی سفر می‌کنند

بنابر اعلام کمیته عالی مدیریت بحران و امور اضطراری امارت دبی، با دستور شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی، بازگشت توریست ها به دبی از 7 جولای، با شرایط محدود، آغاز شد.
قبل از ورود از توریست‌ها خواسته می‌شود:
1-هنگام ورود به فرودگاه‌های دبی، یک گواهی اثبات عدم آلودگی به ویروس کرونا را ارائه دهند.

آن ها باید یک تست pcr منفی مربوط به 96 ساعت گذشته (چهار روز) را ارائه دهند. اگر آن ها قادر به ارائه این گواهی نباشند، تحت آزمایش pcr در فرودگاه قرار می گیرند

2-از یک بیمه درمانی معتبر برای ورود به کشور برخوردار باشند.
3-قبل از سوار شدن به هواپیما، “فرم اعلامیه سلامتی” را پر کنند.
4- برنامه covid-19 d DXB را دانلود و مشخصات خود را در آن ثبت کنید

این امر از اهمیت حیاتی برخوردار است زیرا در صورتی که توریست ها علائم کووید-19 را نشان دهند، هماهنگی و ارتباط آسان با مقامات بهداشتی را تسهیل می کند.
5-خطوط هوایی حق دارند در صورتی که توریست هرگونه علائم کووید-19 را بروز دهد، از سوار کردن او به هواپیما خودداری کنند.
6-توریست ها در فرودگاه مبدأ تحت آزمايش غربالگری حرارتی قرار خواهند گرفت.
پس از ورود:
1-اگر مسافری مشکوک به داشتن علائم کووید-19 است، فرودگاه‌های دبی حق دارند او را مجدداً آزمایش کنند تا اطمینان یابند توریست به ویروس کرونا مبتلا نیست.
2-قرنطینه 14 روزه و با هزینه شخصی، در مکانی که توسط دولت معرفی می‌شود، برای توریست های کرونا مثبت، الزامی است.

 

 

 

 

 

4+

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی